Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:17 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Къде си Гери?нови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор естествен_параметър ()
Публикувано16.09.18 00:28



Хич не му се хващай на такива.
Навремето и аз му писах същото и той ми даде име и адрес и телефон.
Но понеже нямах път към Бургас още същата седмица, той се изнерви и почна да ме храни.
Той ако имаше нещо за показване, досега да го е по казал, толкова празни приказки издрънка...



Тема Re: Тука съмнови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано17.09.18 10:18



Щото фейса предлага "всичко на едно място" и е еднакво неудобно за повечето неща, но все пак пък на хората им се налага да свикват с един интерфейс и начин на електронно общуване. Реално usenet-а беше май по-удобен и от форумите, но тогава универсалния достъп през броузер замени нуждата от специализирано приложение. Но едва ли платформата е най-важната - по скоро май у по-младите сякаш махалото започва да се обръща и губят интерес не просто към наука, а въобще като че ли по-малко ги интересуват каквито и да е фундаментални или абстрактни въпроси. Но такъв е живота - все някога махалото ще се обърне пак.



Тема Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: stillpigi-166243]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.09.18 21:15



Ама тоз клуб и това не заслужава



Все пак милата в простотата си социална общност предизвиква естествена носталгия.

Радвам се, че Гери е жив и здрав и още по се радвам, че се занимава с нещо сериозно, а не да си губи времето да се джафка с идиоти.

Ако Гери благоволи да ни информира за подробности по работата си - тук или където смята, че е по-подходящо ще ни подейства доста освежаващо

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.09.18 23:25



какво да ти кажа, джавкането с идиоти при мене беше/е много полезна стратегия. Не знам дали си изпадал в положение да работиш по някой важен проблем и да изпитваш липса на идеи, че решение има и като че ли не е толкова далеч, сърби те от него едва ли не, но да не го виждаш, да ти се губят тънките моменти и да изпадаш в безисходица. При мене се оказа, че е нужен известен шум да се наложи на тази картинка. От този шум някак по-лесно може да се филтрира каквото ти трябва, в зависимост от филтъра. И аз някак по-лесно си решавам такива проблеми с шум :) Е, спора с идиоти играе такава роля. Това е някакъв психологичен маньовър изглежда, но не съм задълбоччавал да го анализирам, само го ползвам. И тъй като идиотите свършиха, виждаш, съм изпаднал да правя дори експерименти :)

На шега, на майтап, но ми се струпаха наистина няколко тежки задачи едновременно тая година. Едната, за която споменах - изкуственият интелект. Под това име попада какво ли не, при мене беше на практика стандартна задача за разпознаване на образи. Нещо далеч по-просто (ако има по-просто) от разпознаване на лица - разпознаване на структури. За да не издавам производствената тайна, идеята е нещо като разпознаване на ландшафти: от ред стандартизирани разположения на най-различни обекти, да се разпознае подобно сходно разположение (на което може да има и допълнителни, несрещани обекти). Например при стандартно изображение ('еталон') на празен паркинг и детска площадка, ако се подаде изображние на същия паркинг с няколко коли, системата да каже че това е паркинга, а не детската площадка. Но това при наличие на десетки и стотици зададени еталони. Е, такава задача успях да я докарам до работещо състояние едва преди няколко седмици. Сега трябва да се заостри, за да се стесни диапазона на възможните резултати, които дава, но това е друга бира :)

Експериментите в които участвах бяха в помощ на един мой колега. Накратко, записва се и се анализира фoтoлуминecцeнция от биологически материал - основно кръвни проби. Когато кръвта се стимулира със специални вещества, в нея настъпват процеси при които се излъчва в определен спектрален диапазон (както процеси на окисление, така и процеси на клетъчни реакции, био и хемилуминесценция). Това излъчване носи информация за редица разпадни процеси, активността на фагоцитозата и други, те биолозите са навътре в нещата. Хората се опитват като анализират времевия ход на това излъчване, да получат информация: за имунната система, за наличието на туморни клетки, в тази посока. Та аз се включих да помагам да се управлява системата с пробите и събирането на данните, занаятчийска задача по отношение на програмирането.

Обаче обработката на получените времеви зависимости беше най-трудната история. Според различни модели, фотолуминесценцията на такива проби във времето се развива като поасонова крива. Проблемът е, че едновременно протичат няколко различни процеса (обикновено три са най-важните, но може да се улови и четвърти), и получената времева зависимост на интензитета е сума от интензитетите на всеки от участващите процеси. И ако може да се определят параметрите на всеки от тези процеси, може да се получи много и важна информация какво всъщност се случва, чак до туморна диагностика, което е модерното сега. До миналата година намирането на компонентите е било на практика на границата на магията, чрез деконволюция с куп доста произволни допълнителни предположения. Моята идея беше да се използва преобразуванието на Хоф като филтър. Така и така бях навлязъл в технологиите на 'компютърно зрение' за първата задача. Преобразованието на Хоф по технология е подобно на преобразованието на Фурие. Фурие дава възможност от данни в амплитудното пространство (сигнала) да получиш данни във фазовото пространство (спектъра). Тук е също, от едно двумерно изображение да се преобразува в друго двумерно пространство, в което правите линии от изходното изображение формират в идеалния случай точки в резултата (в неидеалния случай се формира група от максимуми, размазана точка). Координатите на тази точка в резултата всъщност са пряко свързани с параметрите на правата в изходното изображение (наклон и отместване по Y). Т.е. с това преобразувание от изходното изображение се филтрират правите линии (и отсечки). В оригинал преобразованието на Хоф обаче може да трансформира не само прави, а и други функции (по-сложните функции се преобразуват в пространство с брой измерения, определен от броя независимите параметри описващи функцията - правата има два параметъра, затова там е просто, резултатът пак е двумерно пространство). И идеята беше да се модифицира това преобразование, за да послужи като филтър за съставящите поасонови криви на изходния сигнал, от резултата на преобразованието да се получат параметрите на поасоновите криви (тук не се задава ограничение на броя им, работи се с избираем праг, над който максимумите се считат за параметри на поасонките, колкото излязат). Работата се оказа доста нанагорна, аз се оказа че сериозно съм позабравил математиката, така че трябваше да се прилагат малко дървени методи. Задачата е силно нелинейна и решението не е устойчиво, но с малко побутване се получават много чисти резултати, с грешка по-добра от досегашната деконволюция. Не се гордея много с тоя дървен метод, но все пак свършихме работата. Има доста хляб в подобна филтрация, ще гледам да и обърна внимание по-нататък.


Не знам доколко стана ясно, но последната почти година беше доста весела

А за идиотите, да се надяваме че ги е отсял естествения подбор.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш

Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано18.09.18 13:43



Беше писал някъде, че ползваш лечебен коноп...
Та и ти почна да правиш Темелковци.



Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.09.18 19:03



Не съм писал аз такива работи. Не ми е било нужно да ползвам.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано18.09.18 23:00



Мда, когато ти сложат срокове и трябва да демонстрираш напредък отвреме навреме, почваш да действаш хаотично и нищо чудно - стигаш да дървено решение



И от мен веднъж поискаха гадателски софт, защото данните от експеримента бяха опорочени от конструктивен дефект на машината, а тя беше вече шитната за бая пари на Козлодуй. Де да съм знаел да те пазаря за подизпълнител

Надявам се, че си се пазарил на длъжност "свободен изследовател", като Манделброд във ИБМ. Получаваш заплата и ако искаш на две години пускаш публикация

В такъв случай, след дървеното, може да пуснеш елегантно решение, ако вече музата ти не я е хванал климакс.

То машинното зрение е доста интересен проблем и да ти кажа имам запитване от едно място и смятам да се захвана но все не мога да се освободя от екзистенциални проблеми.
Едно време при комунизъма бях правил векторизация на растерни изображения но доста примитивно еднобитови пиксели и никаква филтрация. Също и някакъв примитивен опънгл. Когато ВГА мониторите още не бяха се появили
Усилия на вятъра... Но при сегашното състояние на техниката просто е примамливо с изгледите си, че разпознаването ще стане
Не знам прочесал ли си гитхъба за подобни теми? или си почнал на чисто.
Какво ще кажеш за невронните мрежи? Ще сторят ли в тая оббласт или не ги бива? Каква предварителна обработка на изображението ще е от полза?

Я сега да те питам малко за флуоресценцията. Може ли при домашни условия да се постави експеримент? Примерно със син светодиод? От какъв порядък във времето са възбуждането и откликът? Някъде пишеше, че може да се детектира вещество в разреждане 1/10^11. Вярно ли е?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.09.18 01:28



В основната си работа горе долу съм като свободен изследовател, до голяма степен се занимавам с неща които сам избирам, и за време колкото им е нужно :) Щом още ме търпят, изглежда върша и полезна работа...

Машинното зрение в момента е голяма мода, и хората наистина правят чудеса с неголеми усилия. Използва се най-вече OpenCV, "Open computer vision", опън сорс система разработвана от дълго време от маса народ, практически необятна. Най-ценното е, че тъй като много хора я ползват, има огромно количество работещи примери и полезни обсъждания на практически проблеми, така че лесно се намира решение за повечето неща с чичо Гугъл. Обикновено повечето такива опън сорс проекти са заострени за Линукс, така че чисто технологически най-бързо се рабзработва с тях именно на тая операционна система. После, когато вече имаш нещо направено, може да мислиш да го портваш към Windows.. Аз загубих почти месец докато разработя пътека как основните проекти, на които бях стъпил, да ги пресъздам за Виндовса. Понякога се срещат добри хора, които са извървяли същия път и са публикували неща в гитхъба, но борбата не е толкова лека. Е, става все пак.

Невронните мрежи имат големи перспективи. Но там стои сериозният проблем с обучението, и самата организация на мрежата. OpenCV ти дава възможност да събереш много характеристики на изображението, и вече на тяхна база да си строиш и обучаваш невронна мрежа. Но от собствен опит казвам, нещата не стават инцидентно, трябва първо да се понатрупа опит с тези мрежи, за да може да се формулира самата задача в детайли, която им се дава. Ако задачата която се решава има добро финансиране, тогава може да се гледа към такива мрежи, защото гълтат доста човешки ресурс. В моята задача се използваха по-бързи подходи, има вградени Flann matching (Fast Approximate Nearest Neighbor Search), който търпи някакво супер елементарно обучаване по подобие на невронните мрежи, но не е на тяхната основа, има вграден и KNN метод (k-Nearest Neighbor). как работят тези неща си има публикувани статии, на хелпа на OpenCV не може много да се разчита. В стандартната документация философията на функцията setTrackbarPos() се свежда до "Sets the trackbar position", както е лесно да се сетиш :) Засега невронните мрежи в тая област имат успех при OCR-системите, като Tesseract, или купешкият FineReader.

Можеш да работиш с машинното зрение и на Python, но пак е по-лесно да стартираш на Линукс, там много лесно ще компилираш нужните библиотеки и ще напаснеш нужните връзки.


За флуоресценцията какво да ти кажа... Ние работехме с установка, която преди години беше направена от самият екип. Идеята е: барабан, побиращ 6 проби (в случая бяха специални епруветки с плоско дъно), барабана се управлява програмно и се върти, всяка проба се позиционира над едно ФЕУ, и има някаква програмируема експозиция, след което барабана се завърта за следващата проба. И така циклично се извърта една проба през определено време. Има някаква система за контрол на тока на тъмно на ФЕУ-то, между пробите, за да се намали шума. Тази стратегия позволява да се наблюдават добре продължителни процеси, в които луминесценцията протича за минути. За по-бързи процеси се използва само една проба, и ФЕУ-то отчита с по-голяма честота във времето. Тъй като активацията е химическа, чрез добавяне на определени разтвори, повечето от процесите са доста бавни, така че тази схема върши работа. Без пари толкова, както се казва. В интерес на истината има купешки уреди които правят почти същото и струват доста пари, но този не им отстъпва, а често ги превъзхожда по чувствителност, което е важното. Но си има и доста недостатъци. Не мога да ти кажа какви разреждания може да се детектират, не съм толкова навътре в тези неща. Моята помощ, както обясних, беше по-занаятчийска :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Exhemus]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.09.18 06:35



Ами да ВИ направят игри, в които хората да вмъкват обекти, а компютърът да гледа и реагира.
Но нещата в огромноата си степен са до хардуер.



Тема Re: Очаквах второто пришествие на Гери да е по таканови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано19.09.18 18:30



Линукс - не е зле! Имам си няколко оринджпита. Ако библиотеките са и на джава хептен ще е добре.

Ама най ще е добре да са на с++ и да стават за ардуино арм 64рам/512ром ?

Тоя файнриидър не беше ли руски, дето го дават безплатно, ако си купиш скенер?
Преди 20г си купих скенер и съм страшно доволен от този оцр. Тогава може и да не е бил невронен.

А на теб защо ти е трябвал непременно виндовс?

За невронните мрежи сега трябва да се изучава програмиране на графични карти. Би трябвало твоите библиотеки да ги поддържат? Сега даже има и невронни чипове. Сигурно има и карти за ПС с тях. Известно ли ти е?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.