Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:28 08.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Задачанови [re: naiv]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано07.03.18 12:10



В отговор на:

Не знам, разбира се, защо така с живите тела -



Елементарно - хората, както знаем сме топлокръвни. Тоест - произвеждат сами топлина. Като духа вятър ги охлажда. Колкото е по-силен вятърът, толкова повече топлина отвежда от тялото. Затова е "чувства се като".
Е, как точно температура от 10 градуса се чувства като 8.2 да речем, не знам как го смятат

Редактирано от bozho-109952 на 07.03.18 12:10.



Тема Re: Задачанови [re: naiv]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 12:45



Според мен и задачата и горните решения не са прецизни и си предполагат някакви неща, без да се споделят с аудиторията. Но понеже ми стана интересен въпросът, то се затърсих все пак за подобна тема и попаднах на

.

Четейки каквото имаше налично, от всички тук bozho ми се вижда формално най-прав - температурата по дефиниция се определя от случайното движение на молекулите една спрямо друга, а не толкова от това дали някаква голяма маса в газообразно състояние се движи нанякъде спрямо нещо друго.

Горе Zaphod не дава разяснения за решението си, но на мен ми се струва, че по неговите сметки ще се получат различни резлутати според това дали термометъра е бил "неподвижен" спрямо вятъра или пък се е движел в някаква посока спрямо него. А аз не виждам как подвижността на термометъра би могла да промени (съществено) температурата на въздуха. Да не говорим, че "скоростта на вятъра" спрямо какво се дефинира? Спрямо термометъра или спрямо Земята, Луната или Слънцето, например?

Предполагам, че решението на Zaphod касае как би се променило приблизително отчитането на "типичен" реален термометър, според промяната на скоростта на "нормален" вятър спрямо "повърхността" на Земята и съответно самия термометър, неподвижен спрямо нея - и вероятно и в задачата се е имало предвид нещо подобно, макар че формално се пита друго - можеше да се уточнят тия детайли, че да има някаква образователна полза от темата, щото така мен поне малко объркано ми се видя всичко. За съжаление откато Гери спря да наминава редовно от тук вече на никой не му се отдава да обясни разбираемо такива уж прости казуси, дори да приемем, че някой въобще се е опитал.



Тема Re: Задачанови [re: Alenadrow]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано07.03.18 13:10



"Според мен и задачата и горните решения не са прецизни и си предполагат някакви неща, без да се споделят с аудиторията."

Типично за инженери и икономисти. Дори и за някои физици.



Тема Re: Задачанови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано07.03.18 13:24



Идеята на задачата по-горе е сравнително проста.

Температурата се определя от усредненото хаотично движение на молекулите. Вятърът е насочено, не хаотично движение, при него имаме допълнителна кинетична енергия носена от въздушният поток, която не е добавка към температурата. Тя става такава добавка при релативистски скорости, което не е нашият случай.

Ако спре вятъра, тази кинетична енергия не се губи: насоченото движение на молекулите се превръща в хаотично, и тази кинетична енергия увеличава температурата на въздуха (все едно, за да спреш вятъра извършваш работа, която загрява). Част от енергията може да отиде в промяна на налягането, но за простота това не се отчита в тая задача.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Задачанови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 14:09



Това наистина е интересно и е адски контраинтуитивно за мен. Т.е. ако пуснем един балон с един термометър да се рее с вятъра, то този неподвижен спрямо вятъра термометър ще има различни показания според скоростта на вятъра? ОК - това мога да го осмисля, но защо показанията ще са различни спрямо скоростта на вятъра относно Земята, а не спрямо скоростта му относно Марс, например. Това ми е контраинтуитивно - откъде частиците вътре в един облак знаят, че облакат се движи спрямо нещо и как "избират" спрямо кое движение да променят скоростта на хаотичното си движение / температурата си?



Тема Re: Задачанови [re: Герисъм]  
Автор naiv (тя)
Публикувано07.03.18 14:11



А, не влияе вятърът, а спирането му - значи ли, че спирането на вентилатор в стая реално повишава температурата?

Това е вече оф и съм сигурна, че вече съм го питала, но явно затъпявам - кофички и бутилки с вода, оставени да се топлят на слънцето през лятото (стават много горещи, ако кофичката е тъмна и слънцето пече пряко върху нея). При равни други условия, ако духа вятър, не се загряват толкова много. Естествено, нямам измервания, но грубото наблюдение показва това. Да не е водата жива, освен с памет?





Тема Re: Задачанови [re: naiv]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 14:20



Това с бутилките не е ли защото се създава един "изолатор" от по-топъл въздух, който съответно забавя топлобмена с водата в бутилката? Ако задвижим въздуха, то на мястото на този въздух ще дойде нов, с по-ниска температура, който ще отнеме отново от температурата на водата в бутилката?

Така мисля де, защото и аз съм наблюдавал същия ефект и според мен няма голяма разлика между слаб или умерен вятър, докато има огромна разлика когато не трепва и листенце и когато има постоянен, макар и слаб, повей. Съответно пък слънчево покривало за басейн, представляващо мехурчета "капсулован" въздух повишава температурата на повърхностния слой абсолютно несравнимо повече сравнено със случая, в който басейна е без покривало.



Тема Re: Задачанови [re: naiv]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано07.03.18 14:44



Точно така. Когато се спре вентилатор, температурата се повишава, но само с някакви десети или стотни от градуса, които трудно ще се забележат.

Относно кофичките - те се стоят горещи, защото топлопроводимостта на въздуха около тях е много ниска. Когато задуха вятър слоят въздух около тях, който ги държи горещи, се отвява и идва нов, който е студен, затова се охлаждат. Ефектът е същия, както ако имаха по-голяма площ на топлоотдаване, но непроменлива площ на нагряване. Последното е труднопостижимо физически, но това е ефекта на вятъра.



Тема Re: Задачанови [re: Alenadrow]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано07.03.18 14:45



+1





Тема Re: Задачанови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано07.03.18 15:04



"Т.е. ако пуснем един балон с един термометър да се рее с вятъра, то този неподвижен спрямо вятъра термометър ще има различни показания според скоростта на вятъра? "

Няма да има различна температура. температурата се определя от средната хаотична скорост, която е една и съща независимо как се движи термометъра. Движението му съответства на допълнителна кинетична скорост, която не дава принос в температурата.


"но защо показанията ще са различни спрямо скоростта на вятъра относно Земята, а не спрямо скоростта му относно Марс"

Може да разложиш движението на две съставки (образно), първата съставка е движението на частиците спрямо общия неподвижен център на масата на въздушния обем (това определя температурата). Втората съставка е общото целенасочено движение на всички частици, т.е. движението на самият център на масата (това не влияе на температурата). Второто движение няма значение спрямо какво е, Марс или Луната. Само ако преобразуваш кинетичната енергия на второто движение в кинетична енергия на първата съставка, ще повишиш температурата. Демек вятър спрямо Марс става неподвижен спрямо Марс, ама го разглеждаш като затворена система, така че кинетичната му енергия да стане вътрешна. Разбира се, без усложнения като фазови преходи и промяна в налягането (за която също ще отиде работа, т.е. енергия).

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.