Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:30 22.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Задачанови [re: bozho-109952]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано03.03.18 19:03



Това е задача и е нормално постановката в нея да е иделизирана. Иначе сега проверих, че най-бързият измерен вятър е духал с 408 км/ч. В торнадо може да надхвърли 500-600 км/ч, тоест задачата не е чак толкова невероятна.
Без майтап там, където е измерен този вятър, в момента на спирането му температурата може да е скочила с 5-6 градуса.



Така или иначе, аз си мисля, че ако се вземе прадвид и атмосферното налягане, за скоростта на вятъра ще се получи по-малко число, от пресметнатото от зейфод.



Тема Re: Задачанови [re: croesus]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано03.03.18 19:16



Той ти го е сметнал за 0-4К, но пък там въздуят е в друго агрегатно състояние.



Тема Re: Задачанови [re: croesus]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано03.03.18 19:30



Требе да ти светне, че ако за всеки 4 келвина имаш 89 м/с, за 400К добиваш и минаваш Първа космическа.

Мислете с тия ЖЕНДЕРСКИ пипони!
Нали Марс ще населвате и владеете!





Тема Re: Задачанови [re: zaphod]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано04.03.18 04:22



Сметнах го по алтернативния начин - с принципа на Бернули и закона на Гей-Люсак при допускането, че газът е идеален и че атмосферта не се повдига. Получава се 48 м/с

Ето ги сметките:

От принципа на Бернули:
V^2 / 2 + P0 / плътност = P1 / плътност. => V = sqrt(2*(P1 - P0) / плътност)

P1 / 273 = P0 / 269.
Вземам P0 = 101000 P (при други стойности разликата е пренебрежима) => P1 - P0 ~ 1500 P

V = sqrt(2*1500 / 1.3) ~ 48 м/с

Не знам кое от двете е по-близко до реалността. Мисля, че разликата се получава, защото в случая с кинетичната енергия ти приемаш, че тя изцяло се трансформира в топлина. В моите сметки пък аз приемам, че част от нея отива за увеличаването на налягането (което е потенциална енергия).



Тема Re: Задачанови [re: croesus]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано04.03.18 14:48



Аз нещо не успях да я схвана тая задача. Имаш земя нагрята до температура Х. Тя излъчва някакви инфрачервени лъчи. Имаш студено небе от което може да идват други инфрачервени лъчи. (Може и да не идват). Имаш и въздух който се явява даден топлопроводник. Имаш и термометър който също е нагрят до дадена температура и си мечтае да изстине също както земята и въздуха. Сега каква е точно питанката? Въздуха се движи с дадена скорост. Ако температурата на въздуха е -100 по Ц то тогава има превес площа и обема на термометъра. Тогава малка скорост на вятъра ще доведе до изстиване на този термометър.

Сигурно аз нещо не съм разбрал. Я ми го обяснете като за прост човек, че с тея вашите сложни науки човек нищо не може да ви разбере.



Тема Re: Задачанови [re: croesus]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано05.03.18 13:40



При 408км/ч. температурата във вихъра май трябва да се вдигне



Тема Re: Задачанови [re: Samolet 5]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано05.03.18 20:45



>"Тогава малка скорост на вятъра ще доведе до изстиване на този термометър. "

Ако вятърът идва от места с по-студен въздух - термометърт ще изстине и ще покаже по-ниска температура. Ако идва от места с по-топъл - ще го загрее.

Иначе да, в задачата няма особен смисъл, така както е зададена.

Редактирано от bozho-109952 на 05.03.18 20:46.



Тема Re: Задачанови [re: bozho-109952]  
Автор naiv (тя)
Публикувано06.03.18 17:33



Когато започнаха в прогнозата за времето да казват температура и "как се усеща", четох да разбера как става тая работа с вятъра. И тогава точно това прочетох - термометърът не се влияе от вятъра, всъщност само живите организми "усещат", за разлика от твърди и неживи тела (термометър примерно).

Не знам, разбира се, защо така с живите тела - принципът не ми е ясен, само фактите, и в резултат сега се чудя защо пък така живите тела;). Но обяснението за преместването на топли / студени въздушни потоци ми се вижда единствен начин за промяна на "истинската" температура от вятър.

Редактирано от naiv на 06.03.18 17:35.



Тема Re: Задачанови [re: naiv]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано06.03.18 17:53



Тук иде реч за ЗЗЕ, а не за влияние на вятър!



Тема Re: Задачанови [re: naiv]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано06.03.18 20:42



Материята жива или нежива търпи последствията от интензивен топлообмен когато възникнат условия за реализирането му. Що се отнася до израза "усеща се" ние живите и говорищете съдържаме вода тези от нас които се потят имат това "усещане" защото вятъра продухвайки потта отнема с изпарената вода и известно количество от топлината произведена в организма ни с нея. Изразът е точен и не се иска много ум да се осъзнае съдържанието му. Термометърът е достатъчно да навиеш парцалче мокро около живачното резервоарче и той ще започне да "усеща"! Да такива ми ти работи.
Сега за някой ако каже че не знае защо преди да завали обикновено става топло. Ами защото кондензирайки водата отделя топлина същото е и когато завали сняг. Не споря че са минали столетия докато се осъзнае това явление и е обяснено от велики учени. Природа - Господюва работа.


Ни съм книга ни съм лекар, обичам книгите и всеки ден нещо ме боли



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.