Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 17.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Запалка  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано17.06.17 17:46



Какво е налягането в запалката?



Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.06.17 18:36



Отвори уикипедия на пропан и бутан. Отвори физикъл пропъртайс и намери кривата налягане от температура.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано18.06.17 19:39



Абе, пичове, в този клуб не се знае, какво е ДЕТАНДЕР, а вие сте ми тръгнали за дреболии и дивотии да "питате" в отделни теми, дето с Гугъла веднага се намира.

Сега някой ще пита за налягането в дезодоранта на баба си! Или за температурата в лулата на дядо си!





Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано18.06.17 20:07



Че то гугъл за детандера веднага дава резултат. Цитирах ти го.
Само ти си на мнение, че детандерите са нещо различно, но какво - само ти и болният ти мозък знаете.



Тема Re: Запалканови [re: Quai dOrsay]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано18.06.17 20:19



Гугъл и Вики дават пълен булшит за детандерите!
И как иначе - ще си сринат и акциите.



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.06.17 20:23



"Гугъл и Вики дават пълен булшит за детандерите! "

ОК, значи ти единствен знаеш всичко за детандерите. Признаваме ти. Сега ще се успокоиш ли? Аман от тея детандери.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано18.06.17 22:01



Не, няма!

Трябва да се върнат в учебниците и да се пише за тях ИСТИНАТА и по форумите!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.06.17 22:04



Пиши тогава до ООН-ето или до Всемогъщия Макарон, не ни занимавай нас. Тука и да се тръшкаш, не зависи от нас това.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Exhemus]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано19.06.17 00:10



Да речем, че е чист бутан. Какво е налягането във флакона-пълнител? Как така флаконът зарежда запалката, а не обратното? Изобщо - как се случва зареждането с такъв флакон?



Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.06.17 05:59



Няма нужда да се правиш на малоумен!

Бутилка с вода не би могла да се излива така, през един малък отвор, без да постъпва въздух. Но "газта" може, защото топлината създава газове(пара) в пропан-бутана и течната фаза е избутвана надолу през отворчето, щом то се освободи. Водата щеше също да го прави това, при околна температура която би я кипнала в отворен съд.

Вярно, неученето на детандери, разпределение по скорости в пара, енергоинверсия... затъпява страшно, но това е положението ЗАСЕГА.

Претрупването на... "учебните"(ЗОМБАЖНИТЕ) програми е все с цел робия за МАФИОТОКРАТИТЕ!

Ако имаше истински ПРОКУРОРИ, а не МАФИЯ(и алчни глупачки), веднага трябваше да предявят обвинения срещу персони в Образователната система, а не да гонят пачки и куфарчета с тъпоумните журналистки!

Ако примерно, румънската главна прокурорка не желае да изтощи електората си с нищенето на пари, до изгубване на почва под краката си, трябва да се заеме основно с образователната система и да отбие синчетата на МАФИЯТА от килийната им просвета(илюминация). Важно е да спре претрупването на училищните програми.



Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано19.06.17 08:52



Добър въпрос - ако ивъв флакона и в запалката има бутан тогава налягането е еднакво и малко трудно ще се зареди, освен ако не поставиш запалката под флакона и не изчакаш достатъчно време течността да изтече на самотек...Всъщност в миналото съм работил в завод където се произвеждаха аерозолни флакони - принципно флакона с въздух се затваря с вентил и след това през вентила се пълни бутана; въздуха се компресира и налягането се вдига поне с 2-3 бара над парното нал;ягане на бутана. Не знам дали в запалките има въздух когато ги пълнят първоначално и дали и този ефект няма да се повтори и там.. но и да е така във флаконите след като са пълни с бутан може да се добави още азот или въздух под налягане така че налягането винаги да е по-високо от това в запалките. Мисля си доволен от отговора.





Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано19.06.17 12:09



В коя запалка?В кремъка е 0, в бензиновата пак 0.В тия които са уж на газ газът не е пропан нито бутан а нещо друго което при нормална температура се втечнява при съвсем малко наляган. Във флакона газа е течн и дори се климбичка,а стените му са доста тънки което говори, че налягането е много малко. И все пак е по-голямо от това в празната запалка.Като суъединиш флакона със запалката и го надигнеш спрямо нея то налягането се изравнява. но ако флаконът е над запалката то започва да се стича течен газ в запалката понеже се повишава налягането и освен това си се стича течен газ. Защо не се чудиш когато преливаш вода от кана в чаша? Същото е.



Тема Re: Запалканови [re: kpetkovski@abv.bg]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.06.17 12:20



Да - само бутан е.

Е, може да има и с други въглеводороди и коктейли.



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано19.06.17 14:01



Ми да може и да е бутан четох в уикито че за втечняване му трябват само 2 атмосфери колкото е налягането практически в автомобилна гума.Въобще за кво е тая идиотска тема? Имаме резерварче с втечнен поради налягането при нормална температура газ и вентил през който шпропускайки газа му се намалява налягането и той става газ и се пали от искра. Къв е проблема който не може да вдене автора на темата?



Тема Re: Запалканови [re: kpetkovski@abv.bg]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано19.06.17 14:06



пита се как става така че във флакона и в запалката има една и съща течност - бутан - т.е. налягането е едно и също, как аджеба флакона пълни запалката. Аз поне това разбрах, и отговорих че във флакона налягането е сума от парното налягане на бутан и въздух в газовата фаза, който дава допълнително нлягане, и в този смисъл по-високо от това в запалката.



Тема Re: Запалканови [re: selski_tarikat]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.06.17 14:18



Пълни се гравитачно, с течността.
Но преди процедурата, можеш да изпуснеш малко газ от запалката или да стръскаш флакона, стопляйки го и с длан.



Тема Re: Запалканови [re: selski_tarikat]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано19.06.17 15:41



Ааа, това ли било?Ами налягането в запалката е по-ниско от това във флакона то ако е по-високо нищо няма да влезе във флакона.



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано19.06.17 15:43



Гравитично на баба ти трътката, дюзата за пълнене е с такъв диаметър, че гравитично има да пълниш няколко часа,а то става за една секунда и даже и става когато запалката е отгоре а флакона отдолу тоест против всякаква гравитация.



Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор 741 ()
Публикувано19.06.17 16:56



Като натиснеш с дюзата на флакона, вентилът на запалката се отваря и свързва централната тръбичка към резервоара и резервоара към околната среда. Докато зареждаш, налягането в запалката е 1 атм, след като се затвори вентила се качва до 2 атм или колкото е там за бутана.



Тема Re: Запалканови [re: 741]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано19.06.17 17:01



? Че ако е отворено към атмосферата нали бутана ще иде там?
Или поради големината на отвора загубата е малка спрямо постъпващото количество. Не съм гледал как се пълнят запалки и дали докато се пълни от излиза газ / издава звук.



Тема Re: Запалканови [re: selski_tarikat]  
Автор 741 ()
Публикувано19.06.17 17:14



Точно така става. Докато пълниш, изтича малко газ, като препълниш резервоара, започва да изтича и течност.
Не пълня запалки, обаче имам газов поялник и го зареждам от време на време с флакона, при него е същото.



Тема Re: Запалканови [re: kpetkovski@abv.bg]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.06.17 18:47



Става и нагоре, ако тръбичката е потопена в течността, пак натрупвана гравитачно. При ракетите има диафрагма, за поемане от течността, а не от парите.

Пълненето е по-трудно, ако се поемат парите.
Но тази "трудност" в някои случаи е на печалба.





Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано19.06.17 19:53



Коя тръбичка да е потопена и къде?
Пак успя от най-просто нещо да напишеш глупост.
Ако имаш тръбичка потопена в течност, примерно сламка в чаша вода, водата в сламката няма да тръгне нагоре по сламката, нищо че сламката е потопена в течност, "натрупана гравитачно", каквото и да значи това. За мен означава, че водата е сипана в чашата.
Та в случая с флакона ако няма налягане на пАрите, които да изтласкват течната фаза навън, няма да може да се напълни запалката ако е над флакона.

В интерес на истината никога не съм опитвал да пълня запалка по този начин - над флакона и не съм сигурен, че става, но според писалите тук до момента ставало.

Аз не пуша и затова рядко ми се налага. Само за газов поялник или горелка.

Редактирано от Quai dOrsay на 19.06.17 19:54.



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано19.06.17 19:53



Най яко е настрани от поемане на пари може и да се надрусаш макар, че при тебе няма да личи





Тема Re: Запалканови [re: kpetkovski@abv.bg]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.06.17 20:24



С флакона и запалките, които имам, не става.
И за поялника не става нагоре.

Не си фантазирай глупости



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано19.06.17 22:15



Ти освен,че си надрусан явно и не четеш кво пишат хората в темата.Дюзата за пълнене е устроена по сложен начин.. Един клапан отваря бутилката за да се изравни налягането с атмосфернити а по основния канал вкарва газ от по-високото налягане от флакона. И положението няма никакво значение. Ти си един надрусан лъжец, 3 пъти излъга в миналия пост- че имаш флакон и че си пробвал със запалка и поялник!



Тема Re: Запалканови [re: kpetkovski@abv.bg]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.06.17 22:35



Пробвах! Нагоре с моя флакон - НЕ СТАВА!
Даже на едната запалка й излезе за две секуди газта, а беше наполовина пълна. Понеже е с един отсек и течността беше точно върху дюзата.

С охлаждане на запалката и понагряване на флакона може и да стане - пробвай!

Направи детандерче за повторно втечняване и няма да има проблем за пълнене! Дори енергия ще добиваш!





Тема Re: Запалканови [re: Quai dOrsay]  
Автор 741 ()
Публикувано20.06.17 08:05



Не може да се пълни със запалката отгоре. Едно, че така от флакона не излиза течната фаза, а газ. Отделно, и да има останала течност в запалката, тя изтича веднага навън през вентила.
Пише си изрично как е правилно да се пълни.



Тема Re: Запалканови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано20.06.17 14:42



Супер! Сега вече ще мога да спя спокойно!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано20.06.17 16:52



Каза ли ти се, че прекаляваш с тези детандери?



Тема Re: Запалканови [re: Quai dOrsay]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано20.06.17 17:30



Като прекалявам, що не знаеш, какво е детандер.?





Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано20.06.17 17:42



Аз знам, но ти твърдиш, че било друго, само дето не казваш какво.
Колко пъти го водихме тоя разговор? Просто се спри с глупостите вече.



Тема Re: Запалканови [re: Quai dOrsay]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано20.06.17 20:03



Какво твърдя аз.?
Я да видим, разбра ли същественото!





Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.06.17 22:40



Айде да се договорим. Първо обясни какво ти си разбрал за детандерите, после питай другите. Щото иначе излиза че само се излагаш: хем нищо не си казал, хем се тръшкаш.

Става ли?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано21.06.17 07:27



Аз показах и доказах, но вие го унищожихте!

Свръхефективни ТОПЛИННИ двигатели!





Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.17 11:57



хаха, ако беше показал една десетаот празните приказки, с които ни заливаш, нямаше да те питат хората. "Показването" се състоеше в споменаване на "детандър" с различни окончания много пъти.

Последно, ще обясниш или не?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.06.17 11:59



Той ако можеше да обясни каквото и да е щеше ли да се сдържа да го направи толкоз години при това маниакално желание да разкрива скритото (в тубата) познание на несведущата плебс?



Тема Re: Запалканови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.17 12:11



Той по начало взема желаното за действително, ама почва и на мене да ми писва. А това е много лошо...

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.06.17 13:44



Ти пак си добре, че въобще нещо си схванал - не е малко да разбереш какво е желано според него. Аз му загубих връзката още като беше на вълна нанотехнологии и от тогава не успявам да вдяна за какво се бори.



Разбирам, че му се струва, че някой крие нещо от другите, но така и не разбрах защо според него го крие в тубата и как там то остава скрито от всички, освен от него.



Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано21.06.17 18:51



Ако продължавате да потулвате детандерите, клубът няма да е по физика, а по ченгеджийство!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.17 19:25



ОК, приеми, че в този клуб има забрана да се споменават детандери!

Това ще успокои ли напъните да разбулваш конспирацията тук? Или трябва по-силно лекарство?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано21.06.17 19:33



Задължително е да се споменават!

И икономиката на страната не може без детандери!!!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.17 20:09



"И икономиката на страната не може без детандери!!!"

Значи няма да развиваме икономика, само селско стопанство и туризъм. Просто и логично е, нали?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано21.06.17 20:29



И това е икономика!
Не върви без детандери!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.17 20:33



На китайски ли го казах?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано21.06.17 20:42



Напиши го в правилата на клуба!
Може и на мандарин.

Нека дамите знаят, що за клуб е това!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.17 21:15



Не се грижи, който трябва, знае.

Точка.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Запалканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано25.06.17 11:18



Как е, Героне, любуваш ли се на цвъканото от Фири и компания?



Но на теб детандерите ти пречат!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано27.06.17 22:59



Дреболии, вярно, но в болният ти мозък очевидно липсва информация и по този въпрос. Благодарение на 741 сега зная отговора. Ти - също.



Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано28.06.17 15:40



Ай недей да бъдеш толкова категоричен, кухар здравомозъчен:

!

В Русия например флаконите в повечето случаи съдържат и пропан/пропилен.

Този флакон става за поялници и запалки за барбекю, но не и за всяка джобна запалка! Иначе и чист пропан влиза в запалката, поне като газ.

Винаги е добре бутанът да е леко "газиран" с пропан или др., за да се стича и в позатоплена запалка.



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано28.06.17 17:02



Ай недей да бъдеш толкова категоричен, кухар здравомозъчен

Наистина ли е необходимо във всеки твой пост да има "оригинален" обиден епитет към някого? Още повече, че, съвсем очевидно, обидните епитетите, които ти използваш към другите, почти винаги ти прилягат с пъти повече на самия теб. Просто освен, че е безмислено, но е и изключително досадно да цапаш темите по тоя дебелашки начин. До тук си показал и "познанията" си и "възпитанието" си - не е нужно да затвърждаваш впечатлението непрекъснато.





Тема Re: Запалканови [re: Alenadrow]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано28.06.17 18:02



С обидите подхвана ти.
...

Намисли да питаш нещо и за... "Кибрит"!



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано28.06.17 20:33



Този линк само не разбрах защо го даде и какво доказва.



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.06.17 00:09



Няма никакво значение кой-какво е подхванал.



В името на просвещението, ако си се посветил на това, каквито претенции заявяваш, би могъл да преглътнеш лингвистичното и емоционално развращение у плебса и да се фокусираш върху стремжа към усъвършенстването на възприята му. Щом ти се струва, че ти си от малцината избрани да асимилират вещо скритото познание, то би било логично да приемеш, че ще инкасираш и известна доза разнопосочни оценки. Но те не би трябвало да са проблем за нивото, на което претендираш да издигнеш читателите си, нали?



Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор 741 ()
Публикувано04.07.17 10:36



Благодарение на 741 сега зная отговора.

А питаш ли ме аз откъде знам отговора.
Значи, навремето като си взех за първи път газов поялник, взех от една сергия и флакон за пълнене. Гледам на капачката отляти няколко накрайника, отчупвам ги всичките, вкарвам инженерно мислене и избирам тоя, дето затваря най-плътно вентила на поялника. Пробвам - не става. Теглих първо една на тоя, дето го е произвел. После се зачетох в упътването на флакона. Те си написали да се ползват накрайници само по необходимост, иначе при повечето запалки ставало директно. Пробвах и аз директно - пълни се без грижи. Вярно, съска отстрани и се губи газ, ама се пълни. По някое време ми присветна защо не трябва да се запушва плътно.

Ама това беше на млади години и тогава се правех на мислител. После се научих първо да чета упътванията и животът стана една идея по-лек ;)



Тема Re: Запалканови [re: 741]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано04.07.17 10:55



Така, така!

Бензинджиите оставят LPGто да шурти, докато си пълнят и вкарват... инженерна мисЛа.



Тема Re: Запалканови [re: 741]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано04.07.17 11:48



Значи казваш RTFM



Тема Re: Запалканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано08.07.17 06:53



Никой не смее да пусне тема по ДИНАМИКА!





Тема Re: Запалканови [re: klapaucius]  
Автор kpetkovski@abv.bg (минаващ)
Публикувано11.07.17 08:17



Пълних запалка като запалката е отгоре.



Тема Re: Запалканови [re: kpetkovski@abv.bg]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано15.07.17 11:56



Ще споделиш ли, как беше? Лесно, трудно? До горе ли я напълни? Флаконът пълен ли беше? Изтече ли много газ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.