Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:34 10.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: интересни времена?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.03.17 21:20



За човек, чувал какво е MPI, много бавно си получаваш заплатата според мен.

Съвсем между другото - MPI е интерфейс, който разчита на разпределена/локална памет за всеки паралелен процес - това по дефиниция изключва "абсолютния" паралелизъм, тъй като е нужно да се осигури трансфера на данните, върху които работи алгоритъма локално. Ако беше казал нещо за OpenMP, тогава вече щяхме да говорим за нуждата самия алгоритъм да бъде трансфериран, докато данните по дефиниция са достъпни за всеки от изчислителните процеси. Но и в двата случая има трансфер, който изисква време.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано25.03.17 22:07



При нас снимат водомерите. Мислех че е с цел да хванат подменяне а то кокво било.Идва инкасаторката снима ги всеки месец и си отива. Търсех книгата за да я публикувам пак името издателството и годината на издаване и автора, но аз съм
изветрял вече и не можах да я намеря скрил съм я от себе си. Поне намерих батерийки за дистанционното нови с това се успокоявам. Ами вижте в предишните ми постове Книгата е художествена и целите и са други не да разкрива технология.
тук надолу за Аленадроу писал си "трансформацията на една информация в друга винаги изисква време" да така е но времето при комп с уиндоус 95 е едно а времето с днешен комп е друго и е доста бързо все пак конвейъри, двутактови памети, поне 4 или дори 8 ядра, битовете станаха 64, транзисторите станаха милиард и повече, много бързи шини, работа в мрежа, но да и продукти оптимизирани за такива тенекета... Има напредък вече осезаем е. За съжаление и задачите за решаване са по тежки.Аз като прочетох че има архитекти с компове по 10- 12 хилядарки щях да получа удар.
Това е инвестиция почти като за хубава кола втора употреба. и кога ще си избие парите... инак имам един колега не завърши, програмистче е на Джава машината му струва 400 -500 лева а изкарва по 2-3 хиляди на месец.За какво му е да учи... Математиката обаче и с дръжката на лопатата може да я оправя.Страхотен. Румен се казва, в София живее Румен Папукчиев мисля че беше. Ако не знаеш математиката никакъв програмист не можеш да бъдеш макар че и такива валяло и вземат пари майтап няма. Дават им, в играта са.Научил два макроса, позапомнил как се прави невидима иконата на екрана и ето го вече изживява се за бог на изчислителната техника, а не знае Акронис за какво служи. Сега последното е работа в облак има резон. Може и още други врътки да са измислили, компютрите се развиват почти като автомобилите. Как беше: "Ако за Ролс Ройс бяха инвестирани толкова пари колкото в компютрите са инвестирани то една бройка днес щеше да струва 14 долара"
Основният проблем днес е невъзможноста да се правят по мънички транзисторите поради свойствата на светлината и голямото топлоотделяне инак закона на Мур още важи, определено поевтиняват макар че за потребители като българите това е почти без значение. Много от нас кажи речи нямат пари за хляб камо ли да образоват децата си.Времена.
Айде утре пак ще одим на избори да видим каква ще я опапаме пак.Както казвал Мечо Пух "Колкото повече толкова повече"
П.С. Аленадроу
"За човек, чувал какво е MPI, много бавно си получаваш заплатата"
Да чувал съм за MPI , а ти до вчера не беше! Да ти сканирам ли черновата на курсовата си работа пиша грозно ама.
Не си ти човекът който знае за какво съм чувал и с какво съм се борил и не ти пожелавам да ти се случва това което на мен ми се случи последните 10 години.
То не бяха болести не бяха безработици не беше чудо. Моля те имай респект към неща за които не си информиран. От болница гонили ли са те защото нямаш пари, мене са ме гонили поне два пъти а винаги здравните си съм плащал. За четвърта година съм по комисии на ТЕЛК и НЕЛК без всякакъв резултат сега наесен пак ще ходя.Ти живееш в друг свят момче. Пази го!

Редактирано от stillpigi-166243 на 25.03.17 22:20.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Alenadrow]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано25.03.17 22:15



Извинявай, приятелю, но мисля, че в случая грешиш.
Преобразуването на Фурие с холограма става със скоростта на светлината. Т.е. подаваш образ за обработка, и веднага имаш неговата фуриерова пространствена трансформация, която иначе трябва доста сметки да извъртиш докато постигнеш, и доста време да мине.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.03.17 22:32



Фурие-холограмата се прави както и обикновената холограма, само че на пътя на част от лъчите се поставя леща, която да промени фронта на светлината, от там и характера на фазите, които се записват като холограма. Прави се от раз, т.е. паралелно.

Аз мисля така. Последователна обработка имаме, когато информационните единици на един информационен обект се обработват последователно. Паралелна обработка имаме, когато те се обработват едновременно. Това не изключва последователни действия - ние живеем в свят, подчинен на причинно-следствени връзки, и работим на последователен принцип: поставяне на проблем -> решаване на проблем.Тоест не можем да изключим по никакъв начин от нашият свят последователните действия и алгоритми. Но една паралелна обработка може да превърне една задача в сложност N^2 в задача със сложност N. И това е идеята на паралелизацията.

В крайна сметка, чисто теоретично, цялата обработка на информацията може да се направи паралелна и мигновена (е, скоростта на светлината е някакво ограничение), но пак ще останат последователни действия - нови входни данни -> обработката -> използване на резултата. В тази пълнота обработката на информацията винаги изисква ненулево време.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано25.03.17 22:49



Да, затова при обработка на сигнали, особено в реално време или близко до реално време, целта е да не се правят много и сложни сметки, а да се ползват примерно прости и лесни трансформиращи матрици, или най-добре, Lookup Table - LUT - подаваш входни данни, - получаваш резултат както при адресирането на памет, без сметки.
И това с холограмите е страхотно, не знам защо не се ползва вече. Или може би се ползва? Аз поне не съм чувал.



Тема Re: интересни времена?нови [re: F14Tomcat]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано25.03.17 23:35



Ще го разбере като му покажа Темелко01. Аз още тогава през 2013 разбрах че с френелката правя всъщност фурие преобразование на образа от екрана и го проектирам като холограма в въздуха , е малко и поогледах в нет-а. Не съм физик все пак и не е лесно без помощ от другарче. Това е наистина етап на който каквото става, става става абсолютно паралеллно и с скороста на светлината предният етап обаче изграждането на образа върху екрана е строго последователствен процес: пиксел по пиксел, ред по ред, колона по колона но и той може относително да се паралелизира с мерките които ти посочи на Аленадров. като че ли преди квантовите компютри ще има начин за паралелна машина или поне хибридна, комбинирана. ПУАЗО-то при зенитките е хибрид- оптика, механика , електротехника и електроника и сварва да уцели. Не знам не знам.Дано!

Редактирано от stillpigi-166243 на 25.03.17 23:42.



Тема Re: интересни времена?нови [re: F14Tomcat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.03.17 23:54



Холографията я спира това, че няма удобни среди, които да се ползват. Класическият метод чрез фотоплаки е сравнително трудоемък, бавен и неудобен. Сещаш се, че като се появят такива среди, сме на една крачка от холографска памет и холографски хранилища за данни, което ще бъде невероятен скок в технологиите, направо нови хоризонти на обеми и скорости. Но от 80-те години на миналия век когато имах по-близък досег с тематиката, малко е напредъка в това отношение...

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: интересни времена?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано26.03.17 14:48



Яснуууу, за мен е по полезно да забрая да пиша.Хубу!
Ся виждам че съм игнориран. Както и да е. И все пак да питам не е ли въздухът среда нали, ако не вярвате в Темелко01 то поне на клипа на Необогомил можете да се доверите, то пък сега ще се окаже че той не е публикувал клип и че никой не го е гледал но пасувам ,та не е ли клипът доказателство че въздухот е! среда Верно след изключването на прожектора образът изчезва но ако са два прожектора и трябва да се извърши операция с наслагване то тя може да се извърши очевидно. т.е. Господа гласоподаватели имаме за частни случаи готов компютър или полу такъв с възможности за работа с скороста на светлината и днес ако се опрем на този пример. Не мислите ли? поне в сферата на графиката.
Не знам колко е тънък слоят който представлява изображението но вероятно е подходящо тънък. може би колкото една молекула а може и колкото един атом не знам.
Някога онази група е постигнала в една вана да се създават няколко изображения може би 100 не знам проблема бил с задържането в употребимо състояние на тези изображения. Руснаците са били по напред от нас но не са казвали много. Та може би неразбирането на значението на потенциала на подобна разработка най вероятно е била и причината за командата "Палци Долу" от отговорните другари.
Да да разбирам искате да спра и спирам, но просто не се въздържах защото подобна ситуация може да се случи и днес например Темелко01 изчезва в мига в който угасне екрана. Аз не познавам метод който би принудил холограмата да виси в въздуха след изчезване на провокиращият сигнал. Обаче смея да се надявам защото легендата за оня пламтящият надпис на стената "Мене Текел Фарес" по време на някакъв пир е още жива.може и да не е базирана само на измислици и народна фантазия. Не се мъча да присвоя несъществуващи заслуги или да ви чета приказки за лека нощ. Гери с думите се ме наведе над тези мисли и ги споделих с вас, колкото и фантастични да са.
Наистина спирам и без това трябва да работя над Темелко01.
Томкет , благодаря че помагаш! Да ти се връща. Спирам но ще се върна и ще ми завиждате, въпреки че и сами можете да си го направите, ама е под достойнството ви. Все пак аз само мета коришки нали.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.03.17 19:26



В крайна сметка, чисто теоретично, цялата обработка на информацията може да се направи паралелна и мигновена (е, скоростта на светлината е някакво ограничение), но пак ще останат последователни действия

Така вече съм напълно съгласен, цялата ми мисъл беше, че не съществува алгоритъм без поне две последователни действия, а вече от там нататък много неща могат да се направят абсолютно паралелни, дори вероятно малко не могат.



Тема Re: интересни времена?нови [re: F14Tomcat]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.03.17 19:32



Тука спор няма, въпросът е, че трябва да я сравниш тази Фурие холограма с друга, което също да речем, че става със скоростта на светлината. Имах предвид, че сравнителната холограма трябва да си я подготвил предварително, преди да започнеш преобразуването. Иначе самото преобразуване с Фурие холограма съм съгласен, че е пълна паралелизация (ограничена само от скоростта на светлината) на алгоритъмът за трансформацията на Фурие. Но използването от резултата на това преобразуване изисква още една стъпка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.