Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:02 10.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: интересни времена?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.03.17 00:25



Много "дъръ-бъра", а нищо. "Паралелна" машина не може да има, точно защото ще наруши един фундаментален закон. Бъркаш "алгоритъм" с "детектор", бъркаш "теория" с "наблюдател", бъркаш всичко. Нищо, от изброеното от теб, не е вярно. Можеш да "паралелизираш" каквото си пожелаеш, но винаги ще стоят два въпроса - за какво и е на една "паралелна машина" да "паралелизира" нещо? Много по-интерсния въпрос ще е как една "паралелна машина" може да изпълни алгоритъм.

Иначе аз мога да напиша на произволен брой листа "42" и да твърдя, че това е "паралелна машина", която събира 40+2, но от това няма никакъв смисъл, защото тази "машина" нямам никакъв начин да изпълнява какъвто и да е "алгоритъм". Не намирам думи да го обясня по-просто.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Alenadrow]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано24.03.17 20:33



Да, да, аха, вярвай си. И представа си нямаш колко трябва да се натискат панталонките на стола, за да си в състояние да напишеш дори и това нищо дето съм го стоварил тук.Паралелизацията при Фон Нойман и Харвард машините може да е само условна.За сега няма човешко творение с тотален паралелелизъм. Но може и да се появи. нищо не отхвърлям!Човекът е вселена и на много е способен поне на повече от теб и от мен.Ма приказвай си бе няма лошо. Ще те чета кво ме бърка.
А, да не забравя бе ти да не се разболя от болеста на едно момче тук добро и начетено но припряно и непремерено. Ама то е малко още и има надежда с възраста да улегне.
Направо ти се чудя как не ти омръзна да стъпяш върху мотиката и да натискаш...
Приказвай си.Боже боже само MPI ако те опъне да четеш бати Станиславчо и те виждам сгънал. Ми то запомнило числото 42 и го тряска тука на провала.
А, за алгоритмите добре те са неотменна част, инструмент, но софтуерен а паралелизацията е хардуерен подход. Най вече. Ти някога виждал ли си клъстър? Случайно да знаеш DFI Lannparti за какво служи в този клъстър? Верно на 500 место в света беше нашият но си беше паралелка от всякъде с всичките му атрибути и представи си успяваше да изчисли снежинката на Кох бавно но го правеше. правеше го! И килимът на Сиерпински, и кривата на Пеано . ..
Нещо за фракталии да си чувал?
Ма моля ти се не се пъхай в краката на коня. Първо тренирай и чак после с висшият пилотаж се пробвай !
А бе пиши за работите които разбираш бе момче.Това че чистя гълъбешки коришки не значи че ще ти се дам заради това че си мислиш че и доматите с колчетата ги ям.
Гледай там има гугъл това онова. Стегни се!
Алгоритъмът е инструмент може по нататък да се строят паралелки за създаване на алгоритми. Както преди 50 години никой не би повярвал за това че ще има машини четящи и машини превеждащи.
"Пътят Напред" автор Бил Гейтс поне това прочети.
Боже, Боже то бива бива ...
Боже боже дай ми сили мили боже.
П.С.
Ако има интерес към паралелните машини, към мрежите и друго за компютрите, но написани на много разбран език са книгите на Станислав Симеонов в момента преподава в ВХТИ.
Изключително актуална информация. Гоподин Симеонов е страховит в тази област. Не ви задължавам да вярвате но и не умълчавам постиженията на един ерудит в компютрите. Не пренебрегвайте другите но този не го прескачайте. Казвам ви страхотен е.
Друг добър автор е Доц Александър Атанасов софиянец е. и още двама в комуникационната техника Проф Македонски и в продукти за платки са Инж. Димитров и инж Пл. Ангелов. Димитров пише по хубав


Редактирано от stillpigi-166243 на 24.03.17 20:54.



Тема Re: интересни времена?нови [re: stillpigi-166243]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.03.17 09:10



Виж, в началото ти написа буквално следното:
Някога в България е имало екип за създаване на паралелни машини ставало с холограми но не са имали успех

И аз имах супер елементарна молба - да ми посочиш линк към математическа дефиниция на понятието "паралелна машина". Това не става - ОК. Посочи ми тогава линк към информацията, че Някога в България е имало екип за създаване на паралелни машиниш - там сигурно хората са дали дефиниция? И това не искаш да посочиш.

Сега това, че бъркаш мултитаскинга с "паралелна машина" е ясно, молбата ми беше да посочиш линк към информация.

Ти през цялото време говориш за най-нормални мултипроцесорни системи, за паралелизация и т.н., което са все понятия, свързани с познатите на всички изчислителни машини и нямащи нищо общо нито с "паралелни машини", нито с кубити, нито с квантови компютри. Просто когато алгоритъмът позволява, а това далеч не е винаги така, няколко "последователни" машини, работещи паралелно, могат да постигнат по-бързо даден резултат, отколкото една-единствена - няма абсолютно никаква фундаментална разлика с нищо познато.

Това, което не разбираш е, че има алгоритми, които е невъзможно да бъдат разделени на порции, които да бъдат решени паралелно. Най-често давания пример е алгоритмично решение на задачата за трите тела - без значения колко машини/процесора/ядра и т.н. имаш, към момента изглежда, че няма как изчисленията при решаването и да бъдат извършени паралелно.

Т.е. известни са алгоритми, които показват, че има един клас от проблеми, които не подлежат на паралелизация, т.е. че "паралелна машина" е недефинирано понятие. Съществуват много повече алгоритми, чиято оптимизация е лимитирана до голяма степен при паралелизацията. Можеш да погледнеш

за един закон, който разглежда проблема много по-общо, но той ще ти е сложен.

Това, което сигурно ще разбереш по-лесно, е простият народен пример - ако един човек изкопава една дупка с размери метър на метър на метър за един час, то това не значи, че 3600 души могат да изкопаят същата дупка за 1 секунда. Така народът е успял да си илюстрира разбираемо, че в природата съществува фундаментална граница, над която е невъзможно да се постигне никакво ускоряване на извършването на една работа, без оглед на това с колко ресурс разполагаш в едно и също време. И това е логично, обратното би означавало, че е възможно да се спре времето изцяло, което е очевидно нереалистично, доколкото ни е известно днес. По същата причина мисля, че към момента няма индикации "паралелна машина" да е математическо дефинирано понятие, освен ако под него не разбираме "няколко машини на Тюринг, работещи паралелно", което математически не е много интересно, макар да е поставило много инженерни предизвикателства и съответните им галантни решения - измежду които на мен не ми е известно да е вклчено приложението на холограми, та ако дадеш повече информация поне по тази тема ще е добре.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.03.17 13:03



Предполагам, че Рачо, намесвайки холограми, може би е имал пред вид следното.

Има така наречените Фурие-холограми. Това са холограми, в записването на които участват лещи. Сега теорията е сложна, но така записаната холограма има свойствата на Фурие-образ на изображението (честотен образ, един вид, става дума за пространствените честоти). И като такъв позволява интересни оптически честотни обработки на изображенията. Такава холограма може да играе ролята на своеобразен честотен филтър, пропускащ само определени набори пространствени честоти (изображения всъщност) и подтискащ останалите.

Едно най-просто приложение на тези холограми е разпознаване на образи. Което става бързо, и паралелно в точният смисъл на думата. Представи си, че имаш една обикновена снимка на твоите съученици. Тази снимка при обиновена оптична схема може да се проектира на стената, и ти да виждаш лицата на хората. Ако обаче имаш отделни фурие-холограми на всяко от лицата, може да усложниш оптическата установка така, че поставяйки фурие-холограмата на даден човек на пътя на светлината по подходящ начин, да получиш светло петно само в тази част на проектираната фотография където се намира съответното лице, всичко останало ще бъде тъмно. Ако става думи примерно за текст, като поставиш фурие-холограма на дадена буква или дума, само там където тя се среща в текста ще се появят светли петна. При това напълно едновременно, което е смисълът на паралелната обработка - всички точки от изображениеето се обработват в един и същи момент.

На времето имаше предложение на този принцип да облекчим отчитането на електромерите. Спомняш си, ходеха едни инкасаторки, и фотографираха целия блок електромери на входа с едни фотоапарати (то и сега го има). После тези снимки се проектираха пред едни машинописки, които на ръка въвеждаха цифрите. Идеята беше тези същите снимки с метода на фурие-холограмите да се разпознават автоматично, с един барабан от 10 холограми за всяка цифра. Даже начални експерименти проведохме. Ама бюрокрацията взе връх тогава, проточи се и угасна идеята, иначе беше интересна задачка...

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: интересни времена?нови [re: Alenadrow]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано25.03.17 13:37



Имало е екип, дори е издадена книга по този въпрос споменавал съм я поне два пъти тука.Гери знае за случая не ти трябва линк.Трябва ти акъл.
Аман с твойте алгоритми!!! Само с алгоритми ще си все тука иска се и хардуер, скъп и взискателен хардуер.
Идейно ти разказвам нещата математическият изказ е в брошурето от 16 странички което ти предложи другия упоритко тука Томкет. Дал ти е линк човека формулата е вътре в началото на текста. Господи този съвсем е залязъл.
Аз не знам ти какво разбираш под мултитаскинг.В големите компютри, ама наистина големите като Блуджин само как импонира на думата джин което е и ракия и дявол задачата е една разбива се на подзадачи и те се пускат за обработка вяка на отделна машина. Ама ти си наистина като полиционер искаш да удушиш кокошката с перата и.
За твоите бачкатори с кирките не знам, но ОС Уиндоус е с трудоемкост 500 хиляди човекочаса, ако работата можеше да се направи от един програмист то би трябвало за да дочакаме тази ОС да сме безсмъртни.
Алгоритми на порции поне в досегашният си живот не съм делил. Това е лудост на кюбити.
Квантовата машина е обект на бъдещето , че съм я споменал да но не съм и помислял да я обсъждам задавал съм само въпроси относно нея.
от отговорите които получих заключавам че ще бъде създадена не по рано от следващото стъпване на човек на луната о то няма да е скоро.
И накрая пак на холограмите се връщаш Имало е идея, инвестирани са средства, правени са изследвания, резултатите са нищожни.Някой е скръцнал с зъби и екипа е пръснат.
Това е . Сега ще ида да видя и линка ти Но за разлика от тебе каквито и открития да си ми предложил те в момента не ме вълнуват а съвсем друго ме вълнува да довърша Темелко01 и да ви пусна снимките.Дано мирясате.
Ти май нямаш работа като те гледам как се втеляваш в това, какво аз не съм знаел, какво съм не можел и как съм бил аутсайдера на демокрацията и на Новата Ера дори.Да бе и за втората световна война съм виновен. Помниш ли как обещаваше фотопанел помниш ли? Е, кво стана изчаках 5 месеца получих си третатата заплата и си го купих У дома е мой и чисто нов.Гледай си твоите кривици, моите не те интересуват. Казах ти и къде да четеш за паралелките от книгите на Проф Станислав Симеонов ВХТИ Бургас Човека нае не е кат нази тука а и не само. Академик е по компютри помни ми думата. Бе прави кво знаеш бе кво съм седнал да ти отстоявам.
Видях видях на прав път си правилото на Амдал така е всичко е вярно знам го само че ние го учихме от 500 мегабайта диск материала ,не че кой знае какво запомних но то не е и нужно за мен в момента Аз чистя зидам и мета.Но диска си е в мен и то дублиран и още два диска пазя единият за алгоритми и другият секретен от една фирма няза да я споменавам че как и кога и с коя колежка го крадахме. "Имай смелоста да знаеш" са казали хората. Наистина рискувахме с това момиче.Наистина.
Искам да те питам накрая струва ли си да се правиш на по голям от сянката си?
Не е ли по добре да бъдеш рационален не е ли по човешко. И какво като си научил за Амдал? Не е ли по важно кое те е провокирало да го научиш? Знаеше ли го преди два дни?
Хайде усмири се и хубав ден. Утре на избори да им са и изборите и чудото.

Редактирано от stillpigi-166243 на 25.03.17 14:15.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано25.03.17 13:59



Гери, далече съм от холограмите а това което ти разказа е съвършено ново за мен. Аз дори не знам Темелко холограм ли е или не наистина не знам ама стои в въздуха ще се уверите значи че май е холограмоподобен призрак
Аз сам казах че е имало някога екип български който е работил в тази насока с помоща на холограмна машина да се направи паралелна машина Някои от участниците са още живи. НЕ ми е под ръка сега книгата та да и пиша заглавието но писал съм го тук поне веднъж а може и дваж. Знам те че си ерудит и имаш великолепна памет и помня че спомена нещо като "бе знам случая вятър работа" в този смисъл беше казаното от тебе. Проблема с който се бореха героите от книгата беше холографска памет и то многослойна нещо наистина вълнуващо като идея, ползвали са някяви разтвори и са получили нещо така окуражаващо но в един момент всичко се срива. Там една химичка много им даваше прогрес и страхотна явно е била в професията си. Работили са в паралел с руснаците но информацията е била изключително еднопосочна Ние на тях да но те на нас не и това също е задрайвало нещата После в един момент край на всичко. Героите не бяха с истинските си имена. Книгата е писана само за да удостовери че е било без никакви технически формули и изчисления. Ох уморих се .



Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано25.03.17 14:07



И аз съм чувал за подобни идеи и разработки за разпознаване на образи. Познавах и още познавам учени от БАН, които с това се занимаваха навремето, но ги застигна капитализма, и го обърнаха на оцеляване, частен бизнес и т.н.

Това, което казваш, че инкасатори са снимали показанията на електромерите за цял блок или вход ме изненадва, не съм виждал, нито чувал такова нещо.
Но пък знам със сигурност, че така отчитаха телефонните сметки. За всеки аналогов телефонен пост имаше механичен брояч, снимаха се на групи, и после от микрофилм се въвеждаха в някакъв компютър от момичета. И това, поне за София се случваше в централната поща.
Сега тези неща нямат много смисъл, макар че дори и електронни, новите електромереи май пак се отчитат с лично посещение, на някакъв инкасатор, па макар и по друга технология.

Редактирано от F14Tomcat на 25.03.17 14:12.



Тема Re: интересни времена?нови [re: F14Tomcat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.03.17 14:24



Мда, паметта ми вече изневерява, именно за телефоните беше, щото при тях броячите бяха на компактни блокове...



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано25.03.17 14:36



Да, и аз нямаше да знам, понеже тия неща - и снимането и последващото въвеждане се случваха вътре в телефонните централи, а до там допуска на външни хора беше силно ограничен - може би се е считало като нещо стратегическо - все пак комуникации някакви. Имах приятелка, която това работеше - въвеждаше тези цифри от микрофилм, и тя ми е разказвала технологията, може би затова съм запомнил.


А аз си спомням дори времената, в които инкасаторите обикаляха по вратите на хората, и събираха пари за сметките за ток, вода и т.н. Явно не ги е било страх, че ще ги оберат както се разкарват така с една чанта с пари.

П.С. Сега като се замисля, и тогава е можело да си спестят това снимане и въвеждане на ръка. Макар и механични, тези броячи биха могли да имат някакъв интерфейс, който подходящо да се върже към тогавашния компютър, който нямам представа какъв е бил.
Но пък като си спомня на колко ниско ниво беше качеството на телефонните връзки по онова време, мога да си представя какви грешки биха се въвеждали с подобна система. Всеки, който е живял в онези години си спомня постоянните грешки, които ставаха, лошото качество на звука, пукането и шумовете, разпадането на връзката, намесването на друг разговор, и какви ли още не шашкънии.

Редактирано от F14Tomcat на 25.03.17 14:40.



Тема Re: интересни времена?нови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.03.17 21:10



Ако обаче имаш отделни фурие-холограми на всяко от лицата, може да усложниш оптическата установка така, че поставяйки фурие-холограмата на даден човек на пътя на светлината по подходящ начин, да получиш светло петно само в тази част на проектираната фотография където се намира съответното лице, всичко останало ще бъде тъмно. Ако става думи примерно за текст, като поставиш фурие-холограма на дадена буква или дума, само там където тя се среща в текста ще се появят светли петна. При това напълно едновременно, което е смисълът на паралелната обработка - всички точки от изображениеето се обработват в един и същи момент.

Така е, въпросът е, че за да създадеш фурие-холограмта на даден човек изисква алгоритмични усилия. Т.е. тя не е даденост. Т.е. алгоритъмът се превръща в изцяло паралелен само след като переди това е извършена работа, за да може да работи. Това е почти като крайния пример с плаката с написано "42" - аз мога да твърдя, че това е изцяло паралелна машина, събираща 40 + 2, но всеки един може да ми опонира, че "машината" просто показва предварително заложен резултат, който не е продукт на извършена работа, а е предопределен, т.е. не отговаря на дефиницията за алгоритъм.

Да не говорим, че детектирането на резултата от фурие-холограмата може да придобие смисъл само след още една последваща алгоритмична стъка ("има петно" - "няма петно" например).

Не съм твърдял, че детектирането не може да е паралелно, а само, че трансформацията на една информация в друга винаги изисква време, т.е. няма как да е дефинитивно паралелна.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.