Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:28 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: mr Chaos]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.08.12 22:03



Аз написах конкретната математика, и ти се опита с 1000 постинга да ми покажеш, че не си я разбрал и някой ти бил виновен за това. Просто си признай, че не можеш да докажеш твърденията си, вместо да си търсиш оправдания. Не минава.

Per warez ad scientiam


Тема Забележително е...нови [re: нaив]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано24.08.12 22:08



...как се изопачава и извращава една дискусия. Вярно е, че на тъп въпрос обикновено се дава тъп отговор, а първоначалното питане е доста неясно. Обаче, винаги ми е било забавно да видя как физиците или тези, които се мислят за такива, спорят за глупости. За съжаление, често съм принуден да работя с тях и е отчайващо да ги убедиш в нещо, което са си втълпили. Учудва ме обаче, че тук се коментират дефиниции на елементарни понятия от динамиката. Наив, как може въобще да задаваш такива въпроси, като явно не знаеш какво е момент на сила, инерчен момент, импулс, момент на импулса и т. н.? Не искам да те обидя, аз също не знам много неща на този свят, които сигурно са елементарни за други хора. Но, поне не се силя да задавам въпроси на тяхна база. Нищо не разбирам от градинарство например, но не съм и тръгнал да питам как да увеличава добива от бамя. Не разбирам и от биология, но не питам как производството на тироксин влияе на хроничния куродръв. Защото, дори някой да си направи труда да ми отговори, едва ли ще разбера какво е имал предвид. Накрая се стига до безсмислени спорове на абсолютно убедени в правотата си хора, но те не могат да бъдат едновременно прави, защото твърдят различни неща. Кой е крив и кой прав? А, струва ли си да се знае? Какъв е смисълът да се дискутират някакви хипотетични и твърде неясно дефинирани ситуации? Явно имате излишна енергия и желание да се занимавате с физически въпроси. Тогава, по-добре изкарайте някакви пари от това, физиката е майка на всички науки и човек би могъл добре да печели от нея. Тогава и само тогава ще се убедите в способностите си и наистина ще придобиете познания!



Тема Re: Забележително е...нови [re: Sargonlll]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано24.08.12 22:25



Ами вземи поне да им обясниш че импулса е импулс. И няма такива линейни импулси и въртящи (ъглови ) импулси , дето сами си ги въвеждат тука, и после че чудят как едното не може да минава в друото.

Markup


Тема Re: Забележително е...нови [re: Sargonlll]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.08.12 23:07



"Вярно е, че на тъп въпрос обикновено се дава тъп отговор,... ..."

Добре започваш.:))

"Обаче, винаги ми е било забавно да видя как физиците или тези, които се мислят за такива, спорят за глупости. За съжаление, често съм принуден да работя с тях и е отчайващо да ги убедиш в нещо, което са си втълпили."

Я дай някой пример. Аз не съм принудена да работя с тях, не ги познавам и ми е интересно.

"Учудва ме обаче, че тук се коментират дефиниции на елементарни понятия от динамиката. Наив, как може въобще да задаваш такива въпроси, като явно не знаеш какво е момент на сила, инерчен момент, импулс, момент на импулса и т. н.? Не искам да те обидя, аз също не знам много неща на този свят, които сигурно са елементарни за други хора."

Е, точно тия четирите ги знам (хм, каквото пише в уикипедия

). Виж, мистър Хаос не знае какво е "импулс на сила". А и точно тия термини, които използваш, не ги знам. Например момент на импулса го знам като ъглов момент, момент на сила го знам като въртящ момент (torque).

Но разбира се, не знам дори това, което се учи в гимназията, да не говорим да съм решавала задачи и изобщо да е трябвало да се занимавам сериозно.

"Накрая се стига до безсмислени спорове на абсолютно убедени в правотата си хора, ..."

Има нещо такова.

"...но те не могат да бъдат едновременно прави, защото твърдят различни неща. Кой е крив и кой прав? А, струва ли си да се знае? Какъв е смисълът да се дискутират някакви хипотетични и твърде неясно дефинирани ситуации? Явно имате излишна енергия и желание да се занимавате с физически въпроси. Тогава, по-добре изкарайте някакви пари от това, физиката е майка на всички науки и човек би могъл добре да печели от нея. Тогава и само тогава ще се убедите в способностите си и наистина ще придобиете познания!"

Абсолютно подкрепям. Няма кой знае какъв смисъл. Някакъв вид забавление е. Все едно да играеш карти.

Редактирано от нaив на 24.08.12 23:15.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: mr Chaos]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 02:43



първоначално в условето не е казано, че оста на колелото е застопорена

в твоя случай след откъсването на парче, колелото се превръща в ексцентрик и наистина момента на импулса за 1 оборот не се променя

променихте условието на задачката, но е интересно в първоначалния случай как ще се движи колелото, ако се движи свободно и без съпротивление?
за по-нагледно да разгледаме колелото или по-точно диск във вертикална равнина (като колело на велосипед) и парчето се отделя точно от горния край в най-високата точка
Как ще се движи след това колелото, ако няма триене? - в триизмерното пространство?




Редактирано от lenticularis на 25.08.12 02:55.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 03:22



виж формулите за импулс и момент на импулса

тяло, движещо се постъпателно има импулс,
а тяло, което се движи по окръжност има момент на импулса
значи една точка от колелото има и импулс и момент на импулса
това са векторни величини и са перпендикулярни една на друга

не се превръщат 1 в друга, затова има закон за запазване на импулса и отделен закон за запазване момента на импулса




Редактирано от lenticularis на 25.08.12 03:35.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 09:55



"за по-нагледно да разгледаме колелото или по-точно диск във вертикална равнина (като колело на велосипед) и парчето се отделя точно от горния край в най-високата точка
Как ще се движи след това колелото, ако няма триене? - в триизмерното пространство?"

След отделяне на парчето - за пълнота, тръгва надясно - колелото/диска (по-точно остатъкът) като цяло тръгва наляво в същата плоскост (с по-малка скорост ако е по-тежко от отделеното парче, или с по-голяма скорост ако е по-леко). Освен придвиждане, то се и върти около ос, която на чертежа ще се мести по права минаваща по-ниско от оста, около която се е въртяло преди разпадането, и паралелна на нея.

В случая няма ексцентрик - има фигура с неправилна форма, която се върти около ос през центтъра на масата си. Изобщо ексцентрици има само когато на обект се действа с външна сила, която го принуждава да се върти около ос, различна от естествената му (през центъра на масата).

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 10:21



добре,
значи точка от диска ще описва някаква подобно на спираловидна линия (както рисуват навита свинска опашка - не мога да показвам чертежи)

но първоначално колелота се е въртяло равномерно, предполагаме най-простия случай - после как ще се върти? с постоянна ъглова скорост ли?






Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 10:55



"значи точка от диска ще описва някаква подобно на спираловидна линия (както рисуват навита свинска опашка - не мога да показвам чертежи) "

Мисля че линията се нарича трохоида.
Параметричният вид на траекторията:

x = R.sin(w.t) + V.t
y = R.cos(w.t)

R - разстояние на точката от центъра на въртене
w - ъглова скорост около центъра на въртене
V - линейна скорост на центъра на масата на тялото

Всички точки от остатъка от колелото се въртят с една и съща ъглова скорост около центъра на масата му.

Per warez ad scientiam

Редактирано от Гepиcъм на 25.08.12 11:43.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор нaив (тя)
Публикувано25.08.12 11:16



"тяло, движещо се постъпателно има импулс,
а тяло, което се движи по окръжност има момент на импулса"

Дотук добре.:))

"значи една точка от колелото има и импулс и момент на импулса
това са векторни величини и са перпендикулярни една на друга "

Тук вече не е добре. Аз си мисля, че тяло, движещо се по окръжност, има само момент на импулса. Не се движи постъпателно, нали?

Това понеже се чудите защо съм задала въпроса. Обяснявам защо (и вече спирам, кой разбрал) - защото не следва очевидно, че има и импулс това тяло. В уикипедия не го пише също.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.