Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:31 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: mr Chaos]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.08.12 18:11



"Разпиши го за всеки един момент де. Да видим кое как се запазва. "

Закон за запазване на импулса - сумата от импулсите на всички части на една затворена система не зависи от времето (е константа). Демек се спазва във всеки момент. Т.е. скоростите дето съм ги написал са моментните скорости. Гледай го колкото е нужно.


"Разпиши силите действащи на оста на въртене през 30 градуса от 0 до 360 и ги сумирай с големина и посока. "

След като не зависи от времето, за всяка позиция във всеки момент ще бъде изпълнено равенството. Какъвто ъгъл си харесаш, сумата ще е една и съща - 0 в случая.


"Ако излезе нула, си признавам, че бъркам и приключваме спора."

След като не зависи от времето сумата, и някога е била нула, колко ще е след изхвърчането на топчето?

А импулса на всяка част може да получиш, като групираш импулсите на парчетата от които се състои. Както направих с топчето и ексцентрика.

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано24.08.12 18:46



Няма да напишеш значи. Ами какъв е смисъла да говорим тогава.
Не щеш да покажеш с цифри това което казваш с думи. И остават само... думите.
А ти така ги бълваш, че направо са се обезценили вече


Ама както си решиш. Щом не ти се пише...



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.08.12 18:49



"Заместваме във формулата за момента на импулса по-горе и получаваме:
L = H.p
т.е. големината на момента на импулса на топчето е константа при това движение, не зависи от положението му и от момента време, а само от "прицелното разстояние" H и импулса. "

А, константа е, ако центърът е по тая отсечка с това разстояние Н. Обаче в пространството има безброй точки, и също и такива прави, с разстояния Н1, Н2, ... и тогава топчето има безброй моменти на импулса относно безброй центрове О! Това ми се вижда странно. Разбира се, ако разглеждаш конкретен център О, тогава ОК, има си постоянен момент на импулса.

Чертежчето си го бива.:) Добре, че навреме (скоро) се ограмотих за синусите, та вдянах какво говориш.

За оста - нали ти е ясно, че винаги имам някаква конкретна представа за въртящо се колело и, естествено, оста е закрепена неподвижно, ама съвсем неподвижно, за нещо (например маса, която от своя страна е неподвижно закрепена за земята) и не може да мърда. Което не е баш затворена система. Тогава предполагам, че в някакъв момент ще се разруши цялата конструкция от "биенето" на колелото, ако не е много яка. И да е яка, също.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: mr Chaos]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.08.12 18:54



"Няма да напишеш значи. "

Говорим на разични езици?

"Не зависи от времето" значава, че във всеки момент, при всякакво разположение, ъгли, и каквото се сетиш, сумата ще е една и съща. Измисли си ъгъл, и напиши равенството равно на нула - в десятката си. Може да ми го припишеш после че аз съм го писал, ако това те щипе :)


"Не щеш да покажеш с цифри това което казваш с думи."

Показал съм го с нещо много по-ценно - с общи букви. Покрива всякакви цифри, дето се сетиш. Замествай цифри на воля.


"А ти така ги бълваш, че направо са се обезценили вече"

Виждам че всякак се опитваш да тъпчеш на едно място и да си правиш оглушки.

Научи се да приемаш загубите. Това само ще ти помогне.

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: mr Chaos]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.08.12 18:54



Що не ги напишеш ти, за да се види, че са различни?

Не ми е много ясно за какво говориш всъщност. Линейният момент в случая касае центъра на тежестта. Предполагам, че това колело се разглежда свободно в пространството, без ограничения на движението му.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано24.08.12 19:04



"А, константа е, ако центърът е по тая отсечка с това разстояние Н. Обаче в пространството има безброй точки, и също и такива прави, с разстояния Н1, Н2, ... и тогава топчето има безброй моменти на импулса относно безброй центрове О! Това ми се вижда странно. Разбира се, ако разглеждаш конкретен център О, тогава ОК, има си постоянен момент на импулса. "

Аз го написах, но пак ще го кажа. Една система има само един център на масата. Всички моменти на импулса на съставящите я частици е относно него. Така че за частица която се вписва или откъсва от масата, но остава част от системата, центъра на масата е единствената точка, относно която се смята момента на импулса. Другите точки (евентуално) са центрове на маси на други системи, които сме изключили от разглеждане щото не са част от нашата затворена система.


"За оста - нали ти е ясно, че винаги имам някаква конкретна представа за въртящо се колело и, естествено, оста е закрепена неподвижно, ама съвсем неподвижно, за нещо (например маса, която от своя страна е неподвижно закрепена за земята) и не може да мърда."

Разбирам, но тук говорим за по-общият случай, система свободно в пространството. Например разгледай въртящ се в плоскостта си пръстен. Оста е съвсем абстрактна, никакво закрепване няма. Така е и с пръчката, може самата тя да обикаля окололо нещо, т.е. да не е материална ос.

Биенето например се проявява когато се опитваш да въртиш система около ос, която не минава относно центъра на масата и. Тогава системата се съпротивлява, и тъй като ти си я стиснала "безкрайно силно", е принудена да се върти около такава ос, и има биене. Иначе оставена свободно всяка система да се върти, не може да има никакво биене.

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: mr Chaos]  
Автор Лoвeцът нa pиби (член)
Публикувано24.08.12 19:15



Няма да напишеш значи. Ами какъв е смисъла да говорим тогава.
Не щеш да покажеш с цифри това което казваш с думи. И остават само... думите.
А ти така ги бълваш, че направо са се обезценили вече
Ама както си решиш. Щом не ти се пише...


Смисъла е да изопачава така нещата, че да излиза минаги правият. На това се вика инфантилитет, тоест вдетиняване , при напреднала възраст





Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор Лoвeцът нa pиби (член)
Публикувано24.08.12 19:17



Показал съм го с нещо много по-ценно - с общи букви. Покрива всякакви цифри, дето се сетиш. Замествай цифри на воля.


Хо Хо , нали се правиш на количествено анализиращ, хайде да те видим.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.08.12 19:21



"Другите точки (евентуално) са центрове на маси на други системи, които сме изключили от разглеждане щото не са част от нашата затворена система."

Да, бе, ясно. И с тая откъсваща се частица, праволинейна след това, този момент на импулса придобива смисъл.

Но ставаше дума за още по-общ случай, една частица си кара праволинейно и ще удари нещо. Тогава тя също би била част от такава нова система, но преди си е била само праволинейно движеща се. И в каквато и система да влезе - с тела, които не са и по пътя, все ще има момент на импулса.

Това е малко литературно съчинение, разбира се.:))

И за оста е ясно. Пръстен, въртящ се самоволно, не мога да си представя. Планети евентуално - да.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано24.08.12 19:27



Аз няма да ги напиша защото той е готов да напише хиляда постинга с думи които да повтори хиляда пъти, но не иска да напише 5 реда формули. Това ясно говори, че не е сигурен в резултата и му е по-лесно да критикува отколкото да излезе с нещо черно на бяло.
Щом не иска, значи няма смисъл да продължаваме разговора и той да ми пише едни и същи приказки по 10 пъти още. Чел съм ги вече.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.