Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:30 17.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 11:29



"Тук вече не е добре. Аз си мисля, че тяло, движещо се по окръжност, има само момент на импулса. Не се движи постъпателно, нали? "

Може би неяснотите идват от понятието "движение по окръжнист". Едно топче въртящо се около център интуитивно се "движи" - в смисъл на преместване - по окръжност, един пръстен който се върти около центъра интуитивно няма такова движение - преместване. Преместване може да се дефинира за всяка негова част, но не за него като цяло. Затова е добре да се дефинира какво е тяло. Според класическата физика това е обект състоящ се от много материални точки ("топчета") които са свързани с някаква връзка. От тук лесно се разплита неяснотата - на всеки обект, който се върти, "топчетата" се движат - имат импулс. И вече за целият обект е важна сумата от тези импулси. За самотно топче движещо се по окръжност, този импулс е различен от нула. За цял пръстен (или друг обект, въртящ се около центъра на масата си), този импулс е нула. Това според мен е разрешението на "противоречието" с Уикипедията :)

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано25.08.12 11:35



Аз си мисля, че тяло, движещо се по окръжност, има само момент на импулса. Не се движи постъпателно, нали?

Това понеже се чудите защо съм задала въпроса. Обяснявам защо (и вече спирам, кой разбрал) - защото не следва очевидно, че има и импулс това тяло. В уикипедия не го пише също.


А

отговор защо не те устройва? Цитирам оттам:

Твоят въпрос е:

"Е, колелото е неподвижно. Тогава откъде се взима линейният импулс на излетялия обект!?"

И отговорът на Гери е:

"Всяка част от колелото в даден момент има моментна линейна скорост (поради въртенето), съответно импулс. При откъсване си го запазва. Колелото като остатък тръгва в противна посока - преди откъсването частите му имат равен но противоположен (по посока) моментен импулс, за да не се движи като цяло. Реално погледнато, откъсването е относително - можем да разглеждаме откъсването на по-голямата част от по-малката (която е с маса m), така че всяка част си има еднакъв импулс след откъсването."


П.П. На мен това обяснение ми се струва напълно логично.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Шпaгa]  
Автор Лoвeцът нa pиби (член)
Публикувано25.08.12 13:10



"Всяка част от колелото в даден момент има моментна линейна скорост (поради въртенето), съответно импулс. При откъсване си го запазва. Колелото като остатък тръгва в противна посока - преди откъсването частите му имат равен но противоположен (по посока) моментен импулс, за да не се движи като цяло. Реално погледнато, откъсването е относително - можем да разглеждаме откъсването на по-голямата част от по-малката (която е с маса m),
така че всяка част си има еднакъв импулс след откъсването."


Това е доказателство, че центробежните сили не са фиктивни, както твърдят някои физици , реално си предават импулс и скорост, след откъсването тях вече ги няма, но преди откъсването са действали на всяка механична точка от диска или пръстена. Парчето откъснало се от ротиращ диск , с по малка маса от остатъка , ще има по висока скорост от тази която получава в противоположна посока остатъка от диска с по голяма маса.





Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор Лoвeцът нa pиби (член)
Публикувано25.08.12 13:13



Може би неяснотите идват от понятието "движение по окръжнист". Едно топче въртящо се около център интуитивно се "движи" - в смисъл на преместване - по окръжност, един пръстен който се върти около центъра интуитивно няма такова движение - преместване. Преместване може да се дефинира за всяка негова част, но не за него като цяло. Затова е добре да се дефинира какво е тяло. Според класическата физика това е обект състоящ се от много материални точки ("топчета") които са свързани с някаква връзка. От тук лесно се разплита неяснотата - на всеки обект, който се върти, "топчетата" се движат - имат импулс. И вече за целият обект е важна сумата от тези импулси. За самотно топче движещо се по окръжност, този импулс е различен от нула. За цял пръстен (или друг обект, въртящ се около центъра на масата си), този импулс е нула. Това според мен е разрешението на "противоречието" с Уикипедията :)


Браво на генчо! този пост ми харесва





Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Лoвeцът нa pиби]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 13:17



"ова е доказателство, че центробежните сили не са фиктивни, както твърдят някои физици , реално си предават импулс и скорост"

Това е верно за центростремителните сили.

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Гepиcъм]  
Автор нaив (тя)
Публикувано25.08.12 13:50



Е, то е близо до ума, че щом нещо има ъглова и линейна скорост, то ще има и линеен и ъглов момент (импулс и момент на импулса). А явно за всяко тяло (точки от тяло) се отчитат (съществуват) и двете скорости. Вече не ми се вижда странно, че се запазват поотделно.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Шпaгa]  
Автор нaив (тя)
Публикувано25.08.12 13:52



Сега като го прочетох, какво логично виждаш в това:

Всяка част от колелото в даден момент има моментна линейна скорост (поради въртенето), съответно импулс.

Как може нещо да има линейна скорост поради въртенето!?

П.П. Иначе отговорите ме устройват, обаче се появяват Саргон и Лентикуларис и също обясняват, а Саргон се чуди защо питам. Така че обяснявам първоначалната причина.

Редактирано от нaив на 25.08.12 13:57.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: Шпaгa]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 13:59



Какво ще е поведението на топче от периферията, и какво на топчето в центъра, ако всяко от тях се отлепи от въртележката и попадне в такъв улей, като описания по-горе.



Ами Гери нарочно раздели един въртящ обект на малки части за да се проследи поведението на отделните му части (топчета).
С този си въпрос, ти връщташ нещата в първоначално положение.
Ако разглеждаме централното топче като съставно от други по малки топчета, то ще получиш варианта който описа Гери по горе в постовте.
Въпросът е че ти искаш да получиш центално въртящо топче, като го разглеждаш , не като съставно от по малки части, а , като едно цяло тяло (като едно цяло тяло ще рече че във всяка част на тялото имаме една и съща стойност на физ. характеристики, т.е. тялото е в покой.)

Когато се разглежда едно въртящо тяло, разлчните му съставни части имат различни физ. стоности. И това тяло не може да се разглежда като точков обект (в сответна стуация), но ако го раздробиш до точкови обекти, за които ще се пренбрегне въртенето на самите тях , незвисимо в коя част от тялото се намират тези точкови обекти, то централната точка ще се окаже неподвижа.

Другият вариант е постояно раздробяване на по малки съставни части.

Markup

Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 14:02



"Вече не ми се вижда странно, че се запазват поотделно."

Свиква се :)

Изобщо можем да изведем просто правило: всяко тяло, което не се върти около центъра на масата си, притежава ненулев импулс.

Per warez ad scientiam


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: нaив]  
Автор Лoвeцът нa pиби (член)
Публикувано25.08.12 14:19



Как може нещо да има линейна скорост поради въртенето!?

Това е казус, зависи от гледната точка. Права линия, може да се окаже крива, погледната едромащабно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.