Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:06 29.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За времетонови  
Автор mika (непознат )
Публикувано07.09.02 02:27



Винаги съм харесвал физиката, заради естествения й погле към нещата. Това е може би най-всеобхватнта наука, отнасяща се за природата. Fizio-Природа.

Имам един въпрос, за който много ще се радвам, ако прочета компетентен отговор.
Какво всъщност е времето- дали е условност, която сам човека си я е поставил или наистина може да се нарече четвъртото измерение.
Имам в къщи един часовник с махало, който отчита от дълго време времето :)
Седя понякога, гледам си го и се чудя що за нещо е времето.
зависи ли времето от гравитацията?
Може ли човек със земни условия да забави или забърза времето.
Ако помните, имаше един филм, трилогия на Спилбърг "Завръщане в бъдещето". Този филм ме вдъхнови много и както бях 14 годишен си създадох собствена, хипотетична разбира се "Теория на времето". При създаването й, стигнах до извода, че е невъзможно телепортиране във времето, особено в бъдещето, където да съзреш материален живот. Не може да отидеш в бъдещето(дори и да има начин) и да видиш примерно себе си, близките ти, а и земята такава, каквато в действителност би била по това време. Времето не трансформира материалния свят според мен.
Та споделете мислите ми, ако са ви интересни и ми помогнете.
Желая ви приятни емоции в тези времена



Тема Re: За времетонови [re: mika]  
Автор HAMELEONA (хамелеон)
Публикувано07.09.02 07:44



Ти си уникално тъпа овца! Как го каза само ''времето не трансформира материята''.
Няма пространство без време както и няма време без пространство.материята,времето и пространството,както и светлината са 4-те основни градивни елементи на Вселената.Определено времето не е 4овешка измислица!Одавна е доказана дълбоката връзка между материя,време и пространство.Така 4е може да се каже 4е е 4-то измерение!Въпреки 4е като 4 измерение времето е ве4е математи4еска абстракция,която се показва с уравнение!Времето зависи от скоростта с която се движим или по то4но от ускорението,ако се движим с много голяма скорост за нас времето ще те4е много по бавно отколкото да кажем тук на земята доказано е,4е 1месец със скороста на светлината е равно приблизително на 50 г. на земята.
Времето както и вси4ки останали закони във вселената се раждат по-времето на големия взрив,виж тогава не е изклю4ено материята да е имала безкрайно голяма плътност и времето да се е разширило именно големия взрив ражда материята на куп!това всъщност е имено ''сингулярността'' на големия взрив.
Знаеш ли,4е за да достигне слън4евата светлина до нас и е необходима 8мин и 18 сек.?А замислял ли си се колко време трябва на оделе4ените с хиляди и милиони светлини години от нас звезди , за да им стигне светлината до нас?Андромеда най близката до мле4ния път галактика се намира на 2 млн.светлини години от нас и ни е именно я виждаме такава,каквато е била преди 2млн.г, затова в астрономията се правят работни модели и хипотези на базата,4е вси4ко ,което вижаме е "обективно съществуващо",нищо 4е някоя звезда която е много надале4е ве4е може да не съществува!
Да времето зависи и от гравитацията!Затова при 4ерните дупки се наблюдава "сингулярно състояние",изразяващи се в особено поведение на пространството,материята и времето!Всъщност гравитацията на 4ерната дупка е толкова голяма,4е тя просто потъва в пространството едно много силно изкривено пространство,което всумква вси4ко в себе си.А какво има на дъното на 4ерната дупка?тук казваме стоп на този въпрос физиката не ни дава отговор можем само да кажем,4е най доло е една безкрайна малка вселена и само можем да се 4удим какво става то4но там!
А колкото за твоите измишлютини относно за пътуване през времето просто си задай въпроса,кое нещо съществува сега тук?Не не е миналото-то съществува само в историята и спомените на хората,Не не и бъдещето,защотото то все още не съществува,то предстои да съществува но все още го няма,А съществува единствено настоящето в него ние действаме,мислим,ме4таем,кроим планове за бъдещето,ходиме на срещи с любимия 4овек!За това лови МИГА,както гласи латинската мъдрост!Така 4е как си го представяш ти да отидеш в миналото което ве4е не съществува просто то го няма в континиума време-пространство-материя и даже и да промениш нещо!Това при4инява непоправими парадокси и именно затова е невъзможно да направиш това,а да отидем в бъдещето тогава?И това е невъзможно защото и то не съществува ние в настоящето със своите действия определяме какво ще бъде то.Така 4е изводът е,4е и тук ще се полу4и непоправим парадкс.Виж тука има едни фантасти4ни теории за паралелни вселени например да има вселена само с 1 сек.по бърза или бавна от нашата и ние по то4но нашите абсолютни двойници да живеят там а ние тук.Моето мнение,4е дори да има паралелни вселени и светове те ще са корено разли4ни от нашите ако искаш пове4е подробностти а тия неща влезни в клуб фантастика.
Аре,4е отивам да спя не съм спал от 48 4аса!После ще ти напиша още неща ако не ме изпревари някой

ReD | VaNdAL


Тема Re: За времетонови [re: HAMELEONA]  
Автор Well (железният кон)
Публикувано07.09.02 10:05



А ти не може ли да си по-малко язвителен ? Пример от Evil Spirit ли вземаш ?

*


Тема Re: За времетонови [re: mika]  
Автор Well (железният кон)
Публикувано07.09.02 10:14



Отговора ми не е компетентен, да те предупредя !

Та, впускайки се в размишления, стигнах до извода че промяна в скоростта на времето не може да има, а значи и всякакви преходи напред-назад из него са утопия. Причината намирам в логиката. Значи промяна в хода на времето неизбежно води до логически противоречия, което от своя страна доказва че или трябва да забравим за весдесъщата логика или за промяна във времето. И тъй като на логиката залагам повече, смятам че времето е непроменим фактор.
Разбира се това е ерес. Има доказателства за удължаване живота на елементарни частици, както и разни доказателства за промяна на хода на часовници задвижени до големи скорости. лично аз не смятам че едно доказателство оборва едно противоречие. По-скоро идвете са под съмнение - дали наистина са такива, каквито ги наричаме - доказателство и противоречие. Както и да е. Който иска, ще разбере къде е истината.

*


Тема Re: За времето и логикатанови [re: Well]  
Автор тaпиpa (МНОГО ТЪП РЪБ)
Публикувано07.09.02 11:57



Ами не залагай толкова на логиката щото я виж например в поведението на електрона ,колко логика има


ЕЛАТЕ В ЗООПАРКА ДА СА ВИДИМЕ

Тема Re: За времето и логикатанови [re: тaпиpa]  
Автор Well (железният кон)
Публикувано07.09.02 12:06



Мноо ти мазна клавиатурата ... ти с нос ли набираш ?

*


Тема Re: За времетонови [re: HAMELEONA]  
Автор mika (McLaren fen)
Публикувано07.09.02 14:20



Благодаря ти за наистина компетентния орговор Хамелеон, макар и да ми иде да те напсувам до девето коляно.
Изглежда имаш самочувствие в нагорнище, но с него от чужд опит да ти кажа далеч нема стигнеш.
Интересно разсъждаваш иначе, евала ти казвам. Изглежда обаче обидите ти към някой добронамерен са приоритет за теб, а тва са сериозни комплекси.
Не знам къде си се раждал, но със сигурност теб човек не те е раждал.
Към всеки ли така се обръщаш или си кат ника ти подмазваш се тук там, а дет ти отърва, обиждаш.
Пак благодаря за наистина точния ти с малки изключения отговор. Доста си писал.
Изглажда обаче си имал трудно детство...
За физиката добре, но за обноските си...тъп тъп, че вдлъбнат.
Ходи сега си изпий хапчетата и си лягай.
След всичко това сега ще се направиш на засегнат и ще започнеш да ме псуваш, нали? Или пък ще се направиш на философ и няма да обърнеш внимание- виждаш аз как предсказвам бъдещето. Статистиката, брато-това е начина да се предскаже най-добре времето. Захващаш се да следиш един процес, водиш си статистика дълго време и след това вече имаш възможност да предвиждаш развитието на дадения процес. Много такива като теб ги има по света и за това не е трудно да бъдеш предвидим.
Ти на баща си тъпа овца ли викаш или на който и да е близък.......а забравих- животните от едно стадо не се нападат
И пак благодаря иначе.
Пожелавам ти всичко хубаво и колкото се може по-бързо да дойде времето, когато ще станеш човек.
А и за латинската поговорка...не е латинска, а е на Лао Дзъ и с точност гласи: "Улови мига".



Тема Разбира се че моженови [re: mika]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано08.09.02 01:03



Значи съществува еднопосочна машина на времето, от минало към бъдеще.

И работи както си прядставят фантастите: влизаш в кабинка, натискаш ръчки, стоиш там известно време и като излезеш - хоп и то станало бъдеще.

Та сега сериозно: парадокса на близнаците от теорията на относителността. Качваш се на космически кораб, ускоряваш се до близка до светлината скорост, правиш кръгче по галактиката и като се върнеш - хоп, и бъдещето дошло. Като регулираш с ръчката скоростта, избираш момента когато да се върнеш (може и така да се градуира!).

Но както казах е само еднопосочно пътуването.

Не го слушай Well, на него не му харесва тоя парадокс, независимо че си е доказан експериментално отвсякъде. А като се поусъвършенства техниката ще го доказват и с близнаци :))



Тема нещо не вдявамнови [re: HAMELEONA]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано08.09.02 01:22



Като махнем псувните, останалото звучи като списание "Наука и техника" от преди 15 години. Изразяваш се като журналист, завеждащ страничката по наука и техника на вестник (ако си такъв, простено ти е!).

Къде пъхна светлината в четирите градивни елементи на Вселената? И защо от толкова възможности избра точно нея? И защо са само четири?

Какво значи няма пространство без време? Аз знам че няма пространство без материя. Все едно да кажеш че няма X без Y в пространството. Та те са НЕЗАВИСИМИ по определение.

А този бисер: "Времето зависи от скоростта с която се движим или по то4но от ускорението," - от скоростта или ускорението все пак?

"ако се движим с много голяма скорост за нас времето ще те4е много по бавно" - няма такова нещо, за нас времето тече винаги с еднаква скостст, защото се мери локално. Виж, от гледна точка на другите зависи.

А черешката в сладоледа е: "доказано е,4е 1месец със скороста на светлината е равно приблизително на 50 г. на земята" - Айнщайн се обръща в гроба при такива думи... Просто защото не може да се движиш със скоростта на светлината, горното не е вярно, още по-малко доказано.

По-спокойно, първо трябва да се мисли, а после да се пише, не обратното.

"Изреченията трябва да се съкращават до размерите на мисълта" - някой беше казал.



Тема Re: За времетонови [re: mika]  
Автор HAMELEONA (хамелеон)
Публикувано08.09.02 04:26



Първо орговарям на тебе...
1.Лови мига е латинска мъдрост.разпространена на латински и то още преди лао дзъ да се роди някъде към 1500 години.Така 4е толкова по този въпрос.Ако не ми вярваш отвори българския указател за думи и ще намериш лесно латинската поговoрка.
2.Коефициента на интилигентност ми е доста над средно статисти4еския българин.Така,4е според у4ените хора не съм тъп.
3.Детството ми още продължава а не съм забелязал то да е лошо след няколко години ще ти отговоря дали съм имал трудно детство.
4.Съмнявам се,4е ти имаш някакъв опит та да же да ми цитираш"от 4ужд опит го знам'' Просто 4овек се у4и от грешките си и никога от грешките на другите!
5.4овек ме е раждала.
6.Не пия хап4ета.
7.Ти си медиум предсказваш бъдещето тогава защо питаш за времето.
8.Аз не съм 4овек аз съм хамелеон ти си 4овек.
9На тебе викам уникално тъпа овца не на баща ми.

ReD | VaNdAL<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от HAMELEONA на 08.09.02 05:28.</EM></FONT></P>

Редактирано от HAMELEONA на 08.09.02 07:40.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.