Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 18.05.24 
Филмови
   >> Матрицата
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Матрицата: Полюции  
Автор Hekф (БригаденГенерал)
Публикувано20.11.03 13:12



Според Naia:

В отговор на:

... и ако некой не е разбрал този филм трябва да се сърди на интелекта си...




... а тфа, че не виждаме дрехите на царя ама въобще не значи, че той наистина е гол - причината е в липсата на интелект, както се казва в една класическа приказка.

Абе кфо да ви кажа - все пак братя Уашовски са преди всичко кинаджии, т.е. хора които си изкарват хляба с правенето на филми. Но интересно защо моя интелект да е виновен, че третата Матрица е просто булшит. Не знам дали още от самото начало на братята им е било ясно как ще завърши цялата работа, но огромния реверанс, който прави Матрицата Революции към добрата стара ортодоксална Църква мен лично ме кара да повръщам.

Ей тфа е - когато излязох от салона след първата Матрица бях потресен. Кфо излиза - няма Бог, няма Истина, няма Добро и Зло защото всичко което си мислим, че е некфа истинска реалност се оказва гадна компютърна симулация, направена с единствената цел да истиска максимума енергия от телата и мозъците ни. Потресаващо беше - един фигуративен среден пръст показан на тъпите парчета, които и за най-малката дреболия се уповават на своя Господ, нищо, че той (Господ) по всякакъв начин им показва, че ич не го ебе за тях. Също перфектно поднесената идея, че всъщност няма никфо значение в кфо вярваш - все в един момент трябва да вземеш мъжкото решение и цялата отговорност за него си е само тфоя. Да, говоря за момента, когато Нео разбира, че Морфей въпреки цялата си вяра в "Избрания" просто ще пукне докато агент Смит му вади душата заедно с кодовете за Зион и решава да го спаси с цената на своя живот - в този момент Нео все още не знае, че наистина е Избрания и че за него ще е детска игра да прецака агентите - просто отива да спаси живота на Морфей и тфа е.

Защо втората Матрица ме обезпокои? Ами пак идея за вярата, но поднесена по точно противоположния начин - хич не си давай зор, просто вярвай в Добрия дядо Господ. Ами да - подигравката с командир Лок и уж напразните му усилия да опази Зион. Все едно всички казваха на командир Лок: "Пич, кфо си даваш зор пък и ти да обмисляш некфа защита за Зион? Я седи грей дупето на Ниоба, пък Нео сам ще ги опатка вразите".

Но третата Матрица просто ме разби. Ма тфа ли бил Нео, Дъ Уан?! Христос, за втори път изкупващ греховете на хората със смъртта си?! А, не - тфа просто не е моя филм.

-----
Лично ще разстрелям всеки, който не е готов тутакси да умре за Родината


Тема Оди си глей слави кубето,нови [re: Hekф]  
Авторбe тъпak (Нерегистриран)
Публикувано20.11.03 15:01



.



Тема Re: Матрицата: Полюциинови [re: Hekф]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано20.11.03 19:28



Последното ти изречение беше достатъчно

Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!


Тема Браво!нови [re: Hekф]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано20.11.03 20:17



Браво, наистина браво. Като изключим само това,
----------------------------------------------
Защо втората Матрица ме обезпокои? Ами пак идея за вярата, но поднесена по точно противоположния начин - хич не си давай зор, просто вярвай в Добрия дядо Господ. Ами да - подигравката с командир Лок и уж напразните му усилия да опази Зион. Все едно всички казваха на командир Лок: "Пич, кфо си даваш зор пък и ти да обмисляш некфа защита за Зион? Я седи грей дупето на Ниоба, пък Нео сам ще ги опатка вразите".

Но третата Матрица просто ме разби. Ма тфа ли бил Нео, Дъ Уан?! Христос, за втори път изкупващ греховете на хората със смъртта си?! А, не - тфа просто не е моя филм.
----------------------------------------------
за което доста може да се поспори по определени моменти, наистина браво!



Тема Матрицата: Полюции (продължение)нови [re: Maystora]  
Автор Hekф (БригаденГенерал)
Публикувано20.11.03 21:30



Ами благодаря ти, че си ме прочел. Истината е, че края на постинга ми е малко претупан, но мисля идеята ми е съвсем ясна. Но ако не е - ето още малко от мен.

Нека се спрем само на философията на филма и за малко да оставим всичко останало настрана. Да, спец ефектите са перфектно-хипер-маниакално добри. Да, Киану Рийвс, Лорънс Фишбърн и Хюго Уивинг са колосално великолепни и в трите Матрици. Да, сценария е прекрасен, въпреки издишанията накрая. Да, има моменти в Революции, които могат да просъзлят и най-коравото копеле. Да, да и да - но да оставим всичко тфа настрана и да се взрем във философията на филма.

Първата част е посветена на Избора - тфа толкова човешко качество, което отличава хората и машините и в крайна сметка им помага да ги победят тия пусти бездушни машини. Втората част - къф Избор, бе? - избора е измислен от хитра, макар и доста простовата програмка за да се подобри контролът върху хората. Нееее, не избора - Любовта е тфа нещо, което дава таз непобедима и неразбираема сила на хората в борбата им срещу машините. Третата част - хехе, любов - кфи са тия децки смешки? Че то избор и любов са просто две думички, па дет се вика и най-простичките програмки се оказва, че ги можели тия работи с избора и влюбването. Неее, Вярата е НАЙ-ИСТИНСКОТО НАЙ-ЧОВЕШКО НАЙ-КАЧЕСТВО, всичко останало може да бъде симулирано и от машините, но вярата не. Почнат ли машините да вярват престават да са машини. Всъщност тфа си е една истинска идея, хем простичка, хем гениална, хем може би дори е вярна. Най-важното щеше да е съвсем в духа на Матрица Дъ Уан (ако не е станало ясно - тфа е МОЯТ ФИЛМ). Е, да ама братята не са се спрели дотук. Не, те са добавили и визуално-кинематографично-повествователния еквивалент на "...та за тфа мили хора ако искате да останете хора чисто и просто вярвайте, бъдете силни във вярата си, отдайте се на вярата". Не! Не! И пак - не! Пак казвам - не знам дали такъф е бил първоначалния план или братята са били принудени да направят този компромис и ако е второто май не мога да си представя кфо им е на тях хем да знаят къф е бил оригиналния замисъл, хем да гледат на кфо са заприличали Революции - Осирации и Полюции

Майсторе, не че има нещо лошо в християнската вяра. Не че аз имам нещо против идеите на християните. Дет се вика хубуу е човек ей тъй за разнообразие да обича ближните си, но... ще го кажа съвсем накратко: баш Римо-Католическата Църква така е осрала цялата идея, че всичко е заприличало на пародия на самото себе си и... абе просто не е заслужила този грандиозен филм да е в нейна чест.

Та за тфа казвам - тфа просто не е моя филм. И искрено съжалявам за тфа.

______________________________________

Едва ли има някфо значение, но все пак ще спомена, че имам пред себе си всички части на пъзела - гледал съм Матрицата (двадесетина пъти), Аниматрицата (три пъти), Матрицата Презареждане (четири пъти), изиграл съм "Влез в Матрицата" (сори, само веднъж и то набързо) и съм гледал Матрицата Революции (два пъти). Дали съм ги сглобил правилно? Де да знам - мисля, че да. Но да ти кажа - Дан Симънс (Дан Симънс, авторът на "Хиперион") примерно доста по-добре се е справил от братя Уашовски. Факт!

-----
Лично ще разстрелям всеки, който не е готов тутакси да умре за Родината


Тема Re: Матрицата: Полюциинови [re: Naia]  
Автор Hekф (БригаденГенерал)
Публикувано20.11.03 21:40



Последното ми изречение е ключово, но не и достатъчно. Не и ако съм искал да докажа, че разполагам все пак с некф интелект.

...Дали съм успял е друг въпрос

-----
Лично ще разстрелям всеки, който не е готов тутакси да умре за Родината


Тема Re: Матрицата: Полюции (продължение)нови [re: Hekф]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано20.11.03 23:05



Хм, доста нашироко. Ще ми е малко трудно да отговоря, но ще пробвам.
1. Нека не се спираме само до философиата на филма. Защото така го осакатяваме. Ако гледаме философията само, то помисли, той не е единственият, нито пък е най-великият. Достойнството на едно произведение не е само във величието на идеите, които съдържа, но и във величието на начина, по който ги представя. Ето там е несравнимото достойнство на филма.
2. За това коя част на какво е посветена - не ми се разсъждава сега. Има произведения (филми), които се възприемат със сърцето и душата, без да можеш да изтъкнеш кое е водещото, причината за въздействието, което ти оказват. Тоест по нерационален начин. За мен този филм е точно такъв.
3. Има мнго лоши неща в християнската вяра. И не само в нея, а и във всички вери, които са изпълнени с множество предписания, определения, препоръки, заплахи, обещания, възхвали и т.н., превръщащи основни ценности и истини в нещо далечно, химерично, фантастично, нереално, откъснато и дори глуповато и най-вече наивно, като по този начин ги опорочават и ги правят да изглеждат неестествени и фалшиви. Ето, това е лошото на верите - неумишленото опорочаване на ценностите. И Църквата е само аспект от тази горчива истина.
4. И все пак не смятам, че има реверанс към Църквата. Вярата е човешки атрибут (не църковен), както и надеждата, и любовта, и мъдростта, и милосърдието... Но както също и егоизмът, омразата, глупостта, наивността... И съмнението - нашето най-голямо достойнство и наказание. (това според мен)
5. За всички части на пъзела - гледал съм Аниматрицата частично, нямах сили да я изтрая цялата. Играл съм играта няколко пъти. Филмите съм ги гледал по два пъти с десетки гледания на определени конкретни моменти. Истината за мен е, че гледането на Аниматрицата само може да навреди за възприемането на филма, най-малкото не би трябвало да се разчита на нея за разбирането на самият филм. Който, ако наистина беше пипнат както трябва в идейно отношение (говоря за М2 иМ3), нямаше да се нуждае от никакви патерици. Дали си сглобил частите на пъзела правилно? Не знам, мисля си, че едва ли е възможно това да се постигне. В М2 и М3 виждам яка външна намеса, която всичко е объркала и превърнала в истинско разочарование.



Тема Re: Матрицата: Полюции (продължение)нови [re: Maystora]  
АвторShadowfury (Нерегистриран)
Публикувано20.11.03 23:24



A za6to ne priemete 4e matrix 1 ,2 ,3 sa edon film i te ne trqbva da se razgledjdat
kato otdelni idei ,a kato zqlostna ideq!!Na vsi4koto otgore v matrix 2 mnogo dobre se vidq 4e mnoo,mnoo horata ne vqrvat izcqlo v NEO 6oto kato gi pitaha koi 6e odi
da my diri zadnika nema6e mnogo jeale6ti!!I ako ne be6e pokazan "The Acrhitect",
nema6e da se razbere ni6to ot ideqta!!!A i 4rez nego se preotkriva iztiinskoto lice
na "The Oracle"(ba6tata i maikata na matrix)!!Eeeex vse pak se molq da nqma Ma3x 4 6oto t'va 6te si e edno oporo4avane na tazi taka hubava ideq za Matrix!!



Тема Re: Матрицата: Полюции (продължение)нови [re: Shadowfury]  
Автор Maystora (М&М)
Публикувано20.11.03 23:52



-----------------------------------
A za6to ne priemete 4e matrix 1 ,2 ,3 sa edon film
-----------------------------------

Ами защото не са. Няма кво да спорим. Между Матрицата и продълженията й има преломна разлика. Убеден съм, че не е била замислена като трилогия. Вероятно е имало смътна представа за евентуални продължения, но духът на филма не е в унисон с продълженията. То се усеща. И въобще цялата тази история с презареждането, многократното унищожаване на Зион, Избраният, дето не бил никакъв Избран, ама все пак е Избраният... Баси глупостите - измисляне на нови хоризонти, за да може да се скалъпят нови продължения. И да ни разкриват истина след истина, докато свят ни се завие и не се окаже, че Нео само сънувал всичко това.
Както и да е, това е моето усещане. След като ви е по-лесно да се криете от разочарованието или въобще да не го усещате, не искам аз нещо да променям в това отношение. Нямам и право.
Аре, бъдете щастливи. И неразочароващи се. Там е истината, не в някакви си Матрици и извънМатрици.



Тема Re: Матрицата: Полюции (финал)нови [re: Maystora]  
АвторHekф (Нерегистриран)
Публикувано21.11.03 14:34



Ами философията, защото тфа е нещото което отличава просто бъкания със спец ефекти и добри актьори филм от култовия такъф, който те сграбчва за топките и яко те разтърсва. Но си много прав, че освен идеите е важно и как тези идеи са реализирани и в тфа отношение проблема в Революции май не е в идеите, а именно в доста противоречивата имплементация.

В отговор на:

В М2 и М3 виждам яка външна намеса, която всичко е объркала и превърнала в истинско разочарование.




Еми тфа е, Майсторе. Може би просто не успявам да обясня смислено кое е нещото, което виждам (или не виждам) в Матрицата Революции и което ме кара да си мисля, че група Влиятелни Чичковци са насвили перките на братята и са ги принудили да променят сюжета, но просто усещам, че нещо не е наред. Като превъзходно изглеждаща пилешка пържола, която има мноооооого слаб привкус на машинно масло. Като чувствена мелодия изпълнена от огромен симфоничен оркестър, в която едва се дочува поскръцване на несмазано зъбно колело. Като да излезеш сред природата за да се насладиш на прекрасния есенен пейзаж и изведнъж да забележиш дефекти, предизвикани от кофти антиалиазинг алгоритъм. Като... ами като черна котка минаваща два пъти пред погледа ти.

Точно тъй си е - уж имам всички парчета на пъзела, а не мога да ги сглобя в едно цяло. Всъщност всичко е наред, с изключение на Полюциите. Всичко се връзва едно с друго, а аз като любител не само на сай-фай, но и на компютърните игри доста се изкефих на преплитащите се сюжетни линии във филма Матрицата Презареждане и играта Влез в Матрицата. Но Матрицата Революции просто не пасва в картината. Или липсват още парчета или тфа парче е подменено, ама и в двата случая излиза, че Матрицата Революции смуче. Та така - за трети път ще го кажа - тфа просто не е моя филм




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.