Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:16 25.06.24 
Филмови
   >> Матрицата
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема за Caladbolgнови  
АвторQuRe-st (Нерегистриран)
Публикувано08.11.03 22:35



Уважаеми Caladbolg
предвид колко ти е харесала третата част и колко детайлно я разбираш (даже в мен се зароди чувството, че братя Уашовки са трима) реших на теб да ти задам въпросите които имам. Сега, ще кажа отрано че възрастта ми е 21 и сивото ми вещество е дефицит за да не бъде това предмет на обсъждане ако може. Най-лесно ще ми е да изброя в точки какво ме вълнува. И така:
1. Нека си припомним за какво е създадена матрицата- хората затъмнили небето в опита си да лишат от енергия машините, но те си намерили алтернатива - човешкото тяло, което излъчва топлина... и т.н. Когато Нео пътува в третата част към града на машините забеляза ли небето? То е покрито цялото с буреносни облаци и непрекъснато тряскаха гръмотевици. Хм, при толкова много ток наоколо... Не е тайна че от енергията на големите гръмотевици може да се захранват нуждите на малък град! Виж, друго е ако небето е покрито с гъсти облаци пепел и прах, т.н. ядрена зима. Сега това може да е дребно нещо ако е в съчинението ми по литература, но когато филмът е със стотици милиони бюджет и е натоварен с толкова много очакване... и послания...
2. Да направим едно разсъждение върху мотото на третата част: "Всичко което започва все някога свършва." Е, кое\kaкво\кой свърши:
а) матрицата беше победена и хората освоборени
б) градът на машините беше разбит и хората излезнаха на повърхността
в) изпари се интересът на братята към историята
г) ?!?
Да погледнем историята в началото: хората в матрицата не знаят за какво става въпрос, Зион е в неизвестност за машините- т.е. хората си добруват. Да погледнем историята в края на трилогията: хората в матрицата не знаят за какво става въпрос, Зион е пощаден от машините- т.е. хората там пак ще си добруват. Има МИР! ха,ха,ха Къде? В Матрицата? Ми, не. В реалния свят, хм, където машините знаят вече къде е градът и ... абе Архитекта и Оракула сами си казаха, че мирът ще просъществува възможно най-дълго. Хах, колкото ще има мир между мен и прасето в кочината. Всеки се сеща че е до Коледа. ТОВА НЕ Е КРАЙ НА ТРИЛОГИЯ.
3. Сега ще обърна внимание и на псевдо сблъсъка между Нео и Смит. Оракула каза че Смит е противоположния образ на Нео. Че са числител и знаменател в уравнението на Архитекта. Вярно те се съкратиха в края, но за да са противоположности + и - те трябва да възникнат заедно. А докато Нео е избрания от самото начало т.е. +, то Смит става "-" едва във втората серия и то Нео го прави такъв (след като Нео влиза в него в 1 част). Самия Смит си признава че не знае как става това. Т.е. изначало той не е лош а просто агент на системата. Е, как тогава числителя или +са сам създава знаменателя или -са. НЕО И СМИТ НЕ МОГАТ ДА СА РАВНИ, както са представени във филма. Сега сюжета е следния: цигански квартал с 2 враждуващи клана (хората и машините). Идва другоземец (Смит) и им говори нещо навъпреки. Катуните забравят за момент враждата и му тургат един як кютек. ТОВА НЕ МОЖЕ ДА Е СЦЕНАРИИ.
4. Защо не беше казано нищо за естественото разклонение на Матривата от което идват пазачите на Мировингий (които Персефона уби с пистолет, част 2)?
5. Защо способността на Нео да спира стражите в реалния свят бе обяснено с "Той е избрания"?
Всички други послания - за любовта, кармата, вярата и т.н. са чудесни и аз ги харесвам и оценявам. Въпросът ми е каква е главната ИДЕЯ на третата част? И защо остави историята с отворен край след над 7часа екранно време и "Всичко което започва все някога свършва."



Тема Re: за Caladbolgнови [re: QuRe-st]  
Автор Caladbolg (Mythical Sword)
Публикувано08.11.03 23:56



Такааа, значи въпросите ти са смислени, личи си че си внимавал във филма, но също така си личи, че не всичко си разбрал и то не от Революции (където не претендирам да съм забелязал всичко само от едното си гледане), а от Презареждане. Първо, (най-вероятно бъркам) аз лично не останах с впечатлението, че хората в матрицата биват освободени накрая. Мирът е между Зион и машините, на практика никоя от страните не губи изцяло. Сега вече стигаме до сериозното. Ако си внимавал повече какво казва Архитекта в Презареждане, ще разбереш: Архитекта е създал матрицата, но отново не е успял да изравни уравнението перфектно (в Революции се загатва, че причината е в Оракула) и това води до периодичната поява на избрания. Но (както разбираме отново от 3тата част) уравнението на матрицата е направено, така че то да се стреми към изравняване на двете си части. А след като няма друг начин уравнението просто добавя един "-" от другата страна на избрания (т.е. "+са") и така се появява Смит. Той обаче не е свързан директно със източника (както избрания, чиято сила идва от него и връзката им е много силна, което е и причината Нео да трепе машините и в реалния свят; за по-подробно виж моя отговор в някоя от темите на тоя въпрос) и като всеки самоуважаващ се вирус започва да иска да контролира цялото уравнение. В резултат машините са си измислили начин да се справят, като дадат на "+са" възможност да се анулира с "-са" (давайки му достъп до източника и презареждайки матрицата). Обаче Нео както разбираш не е наясно за кво си говориме и отказва да си свърши работата. Оттам нататък машините вече губят контрола. Смит започва да елиминира всичко друго в уравнението, докато накрая то остава само "+=-" и на пътя му стои само Нео. И тъй като е просто невъзможно уравнението да остане само с "+" или само с "-" единствения начин е те да се анулират взаимно.

"Ако не знаеш, кое е твоето пристанище, за теб попътен вятър няма."


Тема Re: за Caladbolgнови [re: Caladbolg]  
Автор Caladbolg (Mythical Sword)
Публикувано09.11.03 00:14



Колкото до двата цигански катуна, мисля че вече трябва да ти е станало ясно че не става дума за обединение, а за сделка. Машините не помагат на Нео да унищожи Смит, те само му предлагат мира в замяна на това, което той прави.
А пък това, че "-са" не може да бъде създаден от "+са" е вярно, но всъщност Нео не "създава" Смит, той е само причината уравнението да го създаде. Не е казано как точно Смит се превръща в аномалията, защото той просто бива "добавен" а не "създаден". А пък затова, че "+са" и "-са" трябва да се появяват едновременно, мисля че грешиш. Докато избраният съществува сам в едната страна на уравнението, той си съществува и не пречи. Уравнението просто не е изравнено. Обаче когато евентуално Смит трябва да остане сам, той вече пречи, защото той е цялото уравнение, а не малката аномалия. Колкото до края, напълно съм съгласен, че той е незавършен (Но въпреки всичко е край на едно начало). Но това е така, само защото името на трилогията е Матрицата, а тя сама по себе си представлява провокация. Провокация да мислим, да правим свои собствени изводи, и свои собствени евентуални завършеци. Надявам се това да отговаря на въпросите ти. Ако не, питай пак, ще се радвам да се опитам.

"Ако не знаеш, кое е твоето пристанище, за теб попътен вятър няма."


Тема Re: за Caladbolgнови [re: Caladbolg]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано09.11.03 14:22



Прав си но не вярвам да те разберат...някои хора са антивсичко нека си живеят и те душици носят

Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!

Редактирано от Naia на 09.11.03 14:22.



Тема Re: за Caladbolgнови [re: Naia]  
Автор[BM]FLUBBER (Нерегистриран)
Публикувано09.11.03 16:56



Tova det go obiasni OK ama ostanaha oshte vuprosi na koito mi e interesno da chuia otgovarati! kato kak shte mu otgovorish na vuprosa shto ima svetkavici? shte si pozvolia da citiram niakoi "vuv tozi film kosum da padne shte e po scenaria" (ne pomnia koi go kaza) ta sigurno i svetkavicite si imat otgovor?



Тема Re: за Caladbolgнови [re: [BM]FLUBBER]  
Автор Caladbolg (Mythical Sword)
Публикувано09.11.03 17:30



Еми са кво да ти кажа, той доста неща беше написал и аз докато отговарях не се сетих за всичко, та затова не съм отговорил. Колкото до светкавиците, според мен също тоя момент не е дообмислен, както и някои други неща или пък има толкова дълбок смисъл, че чак е невъзможно да го откриеш. Има и други глупости, както вече казах, но те не дразнят много, бих казал далеч по-малко отколкото в другите филми.

"Ако не знаеш, кое е твоето пристанище, за теб попътен вятър няма."


Тема Re: за Caladbolgнови [re: QuRe-st]  
Автор Eнцo Meйтpиkc (Imaginary)
Публикувано09.11.03 19:20



Тази битка няма край. Тя е в главата ти - при Матрицата. Чувстваш ли се свободен? А откъде знаеш какъв "вкус" има свободата? Буден ли си сега, или ме сънуваш?
Стимулират ли Уашовски въображението ти? Или само дребнава заядливост? У тебе е Идеята, дето толкова жадуваш. Стиска ли ти да я търсиш там, както на тях - да те провокират?
Пък ако можеш - направи по-убедителен филм.

I had a dream of my future. I was dead. But it was all right.


Тема за светкавицитенови [re: Caladbolg]  
Автор Cabel (fulborg)
Публикувано10.11.03 18:50



Небето е затъмнено с облаци. Облаците от вятъра се движат и поради "триенето" се образува статично напрежение (пак + и -, но нямат общо със Смит и Нео). Това статично напрежение расте до едно време, в което пробива искра (огромна) и изравнява до известна степен напрежението м/у Земята и облаците.

Другото обяснене е, че със светкавици изглежда по-страшно и др.

"В този филм косъм да падне, май ще е по сценарии"
Т'ва го казах аз




Johhan Sebastian Bach - Toccata and Fuga
"Т'ва ще е нещо като Cypress на Ренесанса!"


Тема създаването на "+" и "-"нови [re: QuRe-st]  
Автор Cabel (fulborg)
Публикувано10.11.03 18:52



Нео се осъзна като + чак в края на М1.
Секунди по-късно той унищожи Смит, а той вместо да поеме пътя към сорса, където да бъде изтрит, той заема ролята си на -... което ще рече, че почти в едно и също време са се.... абе станали са + и -



Johhan Sebastian Bach - Toccata and Fuga
"Т'ва ще е нещо като Cypress на Ренесанса!"


Тема Малко Add-ons на темата [re: Cabel]  
АвторQuRe-st (Нерегистриран)
Публикувано10.11.03 21:57



Сега, съгласен съм с повечето неща, които ни обясни Caladbolg. Благодаря за това. Искам да попитам за още неща но първо да кажа кое поражда съмнение у мен.
1. Филмът ни впечатли с многопластовия си сюжет, супер ефектите, нестандартната идея, хубавите послания. Накара всеки от нас да го гледа многократно и да го обсъжда, чете за него, разказва... Несъмненно всеки научи и спечели нещо. НО! Ние сме обикновенни хора, киното е масово изкуство и ако братята искат да ни извисят на това културно ниво на което са- не да се опитват да ни направят като тях суперИНТЕЛЕКтуалци, а да покажат че веднъж предизвикали интерес и щом целия свят е готов да ги чуе, да си кажат поне в края простичко за какво аджеба иде реч! Е, ако всичко това за което се питаме и обясняваме един на друг едва ли би затъпило филма ако беше поднесено ПРЯКО на зрителя по интересен начин. ФАКТ е, че НЯМА НИТО ЕДИН, който да се е похвалил че е РАЗБРАЛ 100% филма. ЕХОооо - за какво говори това - не ние сме прекалено глупави и немислещи, а сценаристите така са поискали. ЗАЩО? Догадките на всеки за случващото се СА РАВНИ НА ПРОВАЛ ЗА УАШОВСКИ.
2. Сега нека всеки честно да си признае (може пък само аз да не знам) може ли да каже ЗАЩО третата част е озаглавена РЕВОЛЮЦИИ. И не на последно място - след като е в множествено число кажете ПОНЕ ДВЕ от тях (революциите). Да помогна:
а) Оракула си смени образа
б) Пак видяхме Архитекта
В) Персефона изглеждаше отново невероятно перфектна
3. За + и -. Виждам че доста буквално се развива това. Ето кое ми е трудно да приема: че уравнението се приема като живо, т.е. то е добавило -са за да балансира. Уравнението е само начин да се опише математически Матрицата, до известна степен то е самата Матрица. Значи ТО САМО НЕ МОЖЕ да добавя "-". Матрицата е среда, а контрол е Архитекта. До известна степен и Оракулът. Спомнете си че предсказанията са "друг вид контрол". И така "-" е добавен или от Архитекта или от Оракула. Както Смит сам казва че е объркан защото след разрушаването му е бил принуден да се върне, че може би е наследил някаква част от Нео. От кого е бил принуден да се върне след като вече е свободен и няма връзка със системата, т.е. Архитектът няма контрол над него. Или просто да спрем да разсъждаваме и просто да приемем че е Аномалия, предизвикана от друга такава (Нео). Спирам до тук.
4. Войтана е между машините и хората. Тя е с ясен край в полза на металните. Но чрез чудото на Нео трябва по интересен начин в три серии доброто да победи. И сега нещо важно, което Нео казва в края на 1 част и братята са забравили че са писали: че той е тук за да освободи хората, да им даде един свят без граници и норми. Тоест победата на доброто се изразява в освобождаването на хората от Матрицата. Но странно ние присъствахме само на края на битката (не и войната) между Нео и Смит. Един изкуствен сблъсък в контекста на цялостната идея на филма. ЗАЩОТО ВСИЧКО СВЪРШИ КАКТО ЗАПОЧНА.
!?!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.