"Znachi vedicheskoto znanie se osnovava samo na setivoto sluh i nqama neshto obshto sus setivoto zrenie...?Predavano e samo chrez govorene i slushane i e nositel na neshto,koeto ne e vuzmozno da se vuzprieme chrez pismeno predavane?"
Позволявам се да не се съглася със изложеното мнение, че ведическото знание се ОСНОВАВА САМО НА СЕТИВОТО СЛУХ. Ведическото знание се предава по слухов път , а се основава на научни знания, на истини подкрепени от съвременните научни изследвания. Ведическото знание е възможно да се предава и да се приема и по зрителен път стига достатъчно точно да бъде представено. Защо мисля така:
- Звуците във санскрит имат своята визуална стойност. Например звукът "К" има визуална стойност на ОВЕН=МЕША, това е визуалната представа на веществото ГЛТАМИН( за справка отвори страницата за глутамин на български и си представи овен с краката нагоре). Подобно е и със останалите звуци:, Г, Ч, ДЖ, Д, Т, И ТАКА НАТАТЪК . Както вече споменах ензима глутамин синтетаза прилича на слънце.
-Имената на асаните на санскрит се основават на визуалната прилика с нещо. Примери: ХАЛААСАНА=РАЛО, ПАДМААСАНА=ЛОТУС, ВРИШЧИКААСАНА=СКОРПИОН...
За значението на думата ВЕДА. Веда на санскрит означава краткотрайно, кратковременно знание и както и съвременните изследвания показват това се дължи на активиране на ензима ендотелен азотен окис синтетаза. Думата веда се състои от две срички: ве и да. Звукът "В" в санскрит е звук, който въздействува на ацетилхолина, а звукът "Е" след него показва, че има увеличение на този медиатор във плазмата. Звукът "Д" е звук, който въздействува на глюкозата, а звукът "А" след него показва активиране, увеличение на глюкоза във клетките. Такова съчетание на увеличен ацетилхолин в кръвта и увеличена глюкоза в клетките се постига единствено от горепосочения ензим на латиница е "eNOS". Това е веда на санскрит=кратковременно знание. ТОВА ЗНАНИЕ Е РАЗЛИЧНО ОТ ПОСТОЯННОТО ЗНАНИЕ=ПАМЕТТА.
Ако за колегите представлява интерес мога да предложа езиковия анализ и санскритския смисъл на думи, като йога, асана, йама, химса, астейа. Но може и да съм прекалил със участието си и затова очаквам вашето мнение, колеги.
|