Е и какво излиза, че за да мога да се отпусна трябва да се науча да дишам правилно, а за да мога да дишам правилно трябва да съм отпуснат?
Звучи парадоксално, обаче на практика не е. Сега ще ти го разтълкувам и сам ще се убедиш. За да има най-голям ефект и възможно най-скоро, просто практикуваш и трите - релаксация - йога нидра в началото*, дихателни практики и асани. Така работиш на всички фронтове. След няколко занимания се усеща как мускулите са тонизирани, диафрагмата вече не е толкова стегната, а и човек се отпуска по-лесно и стресът и вдървяването намаляват.
С езика досега не съм имал проблем в смисъл да се чудя какво да го правя докато дишам, но след прочетеното имам чувството че на следващото упражнение ще се сетя за него и ще започна да се чудя дали да го допирам до небцето и/или зъбите.
Аз лично го допирам, но с ясното съзнание, че това не е от Йога практиката, която за момента изучавам. Правя го почти по рефлекс и идва от даоските ми занимания. Може би това е единственото вмешателство, което съм направил в йога заниманията ми. Гледам да ги поддържам чисти от вмешателства от други системи.
Правих тестове с различен вид хранене и се убедих, че подуването на корема не е от храната. Тоест, необходимо ми е да укрепна мускулите и раздвижа тялото.
Постепенно ще се раздвижиш. Само не бързай, използвай отпускане, а не насилване и нещата ще станат. За храната ще ти кажа, че е важно да не ядеш преди занимания, а и като цяло е важна. Лично аз смятам, че тялото се саморегулира и съвсем естествено, с напредване на практиката ти, сам ще достигнеш до това, което тялото ти иска като храна. Важното обаче е да е качествена и естествена.
Имам проблеми и с честото схващане на врата и хрущене, когато го движа. Снощи на курса правихме лъвска стойка и някакво странично извиване на тялото с подвити крака в три степени на извиване и след тези упражнения се почувствах много облекчен.
Аз също имам изкривяване на гръбнака и като започнах с асаните, болката се движеше от средата на гърба, през областта на гръдните прешлени, та чак през врата. Имаше много неприятни моменти, но като цяло го усетих като изправяне и наместване на прешлените. Внимавай с врата, деликатна зона е.
Заспиването е дълбоко, дори успявам да засънувам нещо. Някъде прочетох че това било добър знак, че релаксацията протича успешно.
Така е, при мен беше същото. В началото ми беше трудно да не заспя, но в последствие успявам да отпусна максимално тялото и да задържа вниманието будно. Имаше и моменти, в които вътрешно се бунтувах и ми беше трудно да лежа отпуснат. Докато излезе напрежението е така, после е по-лесно.
* При нас, след Йога Нидра се преминава към кая стейрям - покой в седнало положение, подобно е на нидрата, но с тая разлика, че си в медитативна поза, в която отпускаш всички мускули, освен тия, които поддържат позата, има и някои допълнителни неща, развиващи практиката за пратяхара, като концентрация в точката между веждите, визуализиране на светлина в нея и т.н. После се преминава към Антар моуна (метод за постигане на вътрешна тишина), после минахме към Аджапа джапа.
При нас всичко е навързано и практиките не са хаотични, а всяка следваща надгражда предишната. Много добра система е, много съм доволен.
Изреждам ти ги, не за друго, а защото ми се вижда, че практикувате по подобна система и можем да обменяме опит. Общо взето, за момента наблягаме на асани, пранаяма и медитативни практики. Пранаямата сме стигнали до пълно йогийско дишане 1:2 и задържане на дъха между тях.
___________
|