Здравей,
Хората обикновено използват повече гръдния си кош за дишане, отколкото корема. При коремното дишане човек се научава да използва повече от капацитета на белите дробове и да докарва въздуха в корема.
Доколкото разбирам от твоите думи, ти наблягаш на издуването и свиването на корема, а това не трябва да е така. При коремното дишане водещо е самото дишане и то трябва да бъде извършвано бавно и плавно, без излишно напрягане за повече поемане на въздух или издишването му.
Ето ти и някои правила за изпълнението му:
1. Трябва да си ОТПУСНАТ т.е. всеки мускул от тялото ти да е отпуснат - най -вече коремните и раменете(гръдния кош като цяло-това е от особено значение , за да не стават блакажи)- има страшно много упражнения за релаксация просто си избери тези, които ти допадат.
2. ПОЗИЦИЯ - Когато вече се почувстваш готов , може да застанеш прав.
Брадичката да ти е натисната леко надолу към гърдите , така че да може вратните ти прешлени да се изпънат. По този начин ще ти се изправи гръбнака , а това е едно от най-важните условия за много упражнения.
Може с отворени очи да се изпълнява, може и със затворени.По принцип със затворени е по-дълбока концентрацията.
Езикът да е допрян в небцето зад зъбите.
3. ДИШАНЕ - концентрираш се върху дишането- как то навлиза през носа ти , минава през белите дробове и стига до корема и го издува при вдишване (без да се стига до неприятно напрягане) и съответно се прибира при издишане.
В действителност корема ти не се издува кой знае колко, докато аз го чувствам все едно съм погълнал въздуха от цялата стая.
3 а). Дишането трябва да бъде бавно и равномерно, колкото по-бавно толкова по-добре , но не се насилвай излишно.
3 б). При ВДИШВАНЕ гръдния кош трябва леко да е хлътнал и заедно с това диафрагмата да слезе надолу.
В началото ако прекалено много се разконцентрирваш не следи това , защото е по- важно да се научиш да докарваш въздуха в корема. А по -нататък ще започнеш да забелязваш диафрагмата и ако тя е стегната можеш да я масариж с 2 ръце или да я отпуснеш с други техники. Всъщност отпускането на диафрагмата е от съществено значение за всякакъв вид дишане.
Друго важно при вдишването е да не пълнеш стомаха, а да закарваш въздуха около пъпа , даже леко под него.
4. Задържаш за миг въздуха и ИЗДИШАШ, като сплескваш стомаха към гръбнака и издърпваш половите органи нагоре. Гърдите леко хлътват и притискат тимуса. Тук не трябва да използваш сила , а всичко да става с минимално напрягане от твоя страна.
5. Вдишваш и релаксираш и чувстваш как навлизашия въздух разширява корема ти . Издишваш и усещаш дърпането на половите органи.
6. Можеш да си правиш сериики , като 1 вдишване и 1 издишване ти е една серия , която можеш да повториш -9 , 18 , 36 пъти или колкото ти хареса.
Относно подутия ти корем може да се е появил , защото си пълнил стомаха с въздух при вдишване по време на практика, което не трябва да става.
Или може да се е получило и от нередовно хранене, което образува газове и подува корема. А пък може и от двете неща взети заедно.
Не знам какви упражнения правиш и как ги правиш , но описаните симптоми се получават при блокажи на енергията , които се появяват в следствие на неправилна стойка при упражненията и при неправилно дишане.
Ако симптомите не са изчезнали след кратко време или се засилват е по- добре спреш с упражненията за за известно време и да преусмислиш тяхното практикуване ,пак да прочеш как се правят и да видиш дали не бъркаш някъде.
Може да се опиташ да премахнеш блокажите с техники като въртене на енергията по микроорбитата, потупване на гърдите с 2 ръце отгоре надолу 18 пъти и мислено свалянето на енергията надолу, техники за отпускане на диафрагмата и различни техники за релаксация.
Мисля че това е по-основното, надявам се да ти е от полза.
Редактирано от a6ooo на 12.05.11 15:12.
|