!
Болестите, които ни нападат, зависят от усвояването и разпада на продуктите в тялото ни
важаеми читатели, колкото повече говорим за тази коварна болест, колкото повече медицината напредва, а се появяват и нови алтернативни лечебни методи, толкова повече сякаш се увеличава броят на онкологично болните.
Борбата с рака се води от дълго време и продължава. Оказва се обаче, че има много случаи на същинско изцеление, което ни дава надежда, че в крайна сметка ракът ще бъде победен. В днешния брой на в. “Доктор” ви предлагаме четиво за д-р Емануел Ревич. Той лекува злокачествените тумори по съвсем различен начин и независимо от атаките към него от страна на официалната медицина, някои нейни представители са видели в негово лице забележителен специалист. Така например проф. Герхард Щраузер - изследовател-онколог със световна известност, в едно свое интервю определя д-р Ревич по следния начин: “Имали сме Хипократ, след него Гален, после Парацелз. Той стои редом до тях”. В интервю на проф. Валерий Иванченко - директор на Института по натурална медицина в Москва, той разяснява до известна степен лечебния метод на д-р Емануел Ревич.
- Проф. Иванченко, какво ново внесе в медицината д-р Ревич?
- За първи път чух за него в началото на 90-те години, когато работех в САЩ. Няколко мои пациенти преди това се бяха лекували при него и бяха много доволни, въпреки че не можаха да изкарат пълния лечебен курс.
- Защо?
- По това време Ревич вече беше на повече от 90 години и основно преглеждаха негови ученици. Но това, което е постигнал, силно впечатлява. Например лекувал е болните с напреднал стадий на рак, от които медицината вече се е отказала, и почти половината от тях е успял да излекува напълно.
- Това изглежда като фантастика.
- Да си призная, аз също не повярвах, затова поговорих с лекари, които са лекували по неговия метод. Те потвърдиха, че по този метод се излекуват и много други тежки заболявания, например СПИН, полиартрит, астма, алергия, хронични инфекции, а депресията се излекува почти на 100%.
- А защо медиците и досега не познават неговия метод?
- Причината е, че това е не просто метод, а друга философия на медицината, която трудно би могла да бъде разбрана. Аз препрочетох неговите разработки няколко пъти и чак тогава разбрах, че той е изпреварил своето време с десетки години. Оттогава насам използвам неговите идеи и методи, което значително повиши ефективността от лечението на много неизлечими заболявания.
- Защо тогава така и не е бил признат от Американската медицинска асоциация?
- Преди всичко той е получил признанието на хората, на обществото. Достатъчно е да се каже, че за стогодишния си юбилей д-р Ревич е получил поздравления от кмета на Ню Йорк, от много конгресмени, сенатори и дори от президента Клинтън. Заради своите постижения и успехи е станал милионер и е
издържал със собствени средства голяма болница
и научноизследователски институт. За клинични изпитания са били изразходвани десетки милиони долари от неговите средства. Между другото, д-р Ревич умира през 1998 г., доживявайки достойната възраст 101 години.
- Проф. Иванченко, каква е същността на неговите открития?
- Още през 20-те години на миналия век той забелязал, че при хроничните заболявания се появяват два вида болки. Едните възникват сутрин, на празен стомах и намаляват от алкални напитки, например сода. Другият тип болки се засилват надвечер или след ядене и намаляват от кисели продукти, например вишнев или боровинков сок - това са т.нар. “алкални” болки.
- И какво е новото тук?
- Д-р Ревич първи свързал това с процесите на анаболизма - усвояване на белтъчини, мазнините и въглехидратите, и катаболизма - разпада на веществата в организма. Оказва се, че при анаболизъм възниква алкализиране на вътрешната среда, а при катаболизъм - нейното окисляване. Съответно д-р Ревич разбива всички заболявания на две групи: катаболитни, т.е. киселинни, и анаболитни, т.е. алкални. Към първата група той отнася анорексия нервоза и изтощението; манията; острите възпалителни процеси, в т.ч. алергичните; острите респираторни болести, грипа, инфекциите; язвената болест на стомаха и дванадесетопръстника; ревматоидния артрит и последствията от травмите и стреса. Във втората група влизат булимията и затлъстяването; депресията; хроничните вяло протичащи възпалителни процеси като кандидоза, хламидоза, трихомониаза, вирусните, стафилококовите и стрептококовите инфекции. Към този списък можем да добавим и захарния диабет; артрозата на ставите и остеохондрозата на гръбначния стълб; саркома, рака и другите видове тумори.
- И в тези две групи влизат почти всички болести?
- По принцип анаболизмът и катаболизмът са фундаментални понятия, известни още преди Ревич. Неговата заслуга е в това, че той лекува тези болести по нов начин. Преди всичко е доказал, че при анаболитни заболявания се случва
натрупване в организма на мастни спиртове,
а при катаболитните - на висши мастни киселини. Съответно тези болести трябва да се лекуват с мастни киселини и спирт...
- Може ли с помощта на диети да се подобри състоянието при анаболитните и катаболитните болести?
- Разбира се, продуктите няма да излекуват болестта, но ще облекчат състоянието на болния.
- А как сами да определим какво е състоянието ни - анаболитно или катаболитно?
- Да, до голяма степен можете да определите в какво точно състояние сте по динамиката на симптомите. За анаболизма са характерни: изпъкналите очи, разреденото дишане, дълбок сън, трудно събуждане и др.
- Разкажете за класификацията на хранителните продукти по Ревич.
- Към катаболитните се отнасят месото, маслото, ядките, хлябът, хлебните изделия, в т.ч. макарони, кашите, омлетът, майонезата, кашкавалът, всякакви пържени ястия, вишната, боровинката, киселото зеле, рибеното масло и т.н. Към анаболитните спадат млечните продукти, в т.ч. сладолед и сметана, прясната немазна риба, медът, сладките плодове, цитрусовите плодове, захарта, солта, растителното масло, рохките яйца.
- Но нали лимоните са кисели продукти, защо тогава фигурират в списъка на анаболиците?
- В процеса на обмяната в организма киселините от лимоните, портокалите и грейпфрутите образуват алкални съединения. Затова между понятията анаболизъм и катаболизъм няма стопроцентова корелация с понятията “кисела” и “алкална”. Освен това след кулинарна обработка продуктите често променят свойствата си. Затова този списък касае само натурални и варени продукти.
- Как да се възползваме от този списък?
- Определете текущото
състояние на обмяната в организма си,
след което си изберете продукти с противоположни свойства. Така ще “изравните”, т.е. ще нормализирате метаболизма...
- Могат ли болните у дома да се лекуват по метода на д-р Ревич?
- Елементи от подобно лечение се използват много отдавна. Например сяра на прах се е използвала за нормализиране на обмяната при кожни болести, а тя, сярата, се отнася към катаболитните средства. Сребърната вода пък е добър антисептик, но при катаболитни състояния е по-добре да не се приема, защото среброто е катаболик. Същото се отнася и за терапията с медни монети. Готварската сол, същият този натриев хлорид влошава протичането на анаболитните състояния, например възпалителните процеси. Но в същото време е полезна при катаболитни процеси. Аз познавам болни-хипотоници, в катаболитен стадий, които месеци наред са били на безсолева диета и едва не умряха. Солта повишава тонуса на т.нар. симпатикусова нервна система, нормализира обмяната на веществата, а това е полезно при депресия и отлагане на калциеви соли. По-уравновесени свойства притежава морската сол и е желателно да бъде използвана по-широко, отколкото се използва. Някои хора посоляват ястията си с калиев хлорид, а това е нецелесъобразно, защото както калият, така и натрият, се отнасят към анаболиците. Много лечебни пособия изобилстват с рецепни с използване на желязо за лечение на анемия. Желязото действително притежава анаболитни свойства и помага при анемия, но не е желателно при съпътстващи анаболитни болести. Например известни са случаи на обостряне на стенокардия, развитие на инфаркти и инсулти и дори ускоряване растежа на туморите. Бъдете много внимателни с флуора. Според Ревич той се отнася към анаболитните елементи, затова при наличие на тумор изхвърлете флуоросъдържащите пасти за зъби..
|