"Темата за уличните кучета винаги е била на дневен ред, но получи силен обществен интерес след няколко случая на издевателства над животни и агресивни нападения на безстопанствени или домашни кучета над деца. Темата за животните сблъска три основни позиции - това за хуманно отношение към животните, за правото на сигурност и защита на човека и за необходимостта от нов тип държавна регулация и контрол.
Издевателства над животни
Историята на осакатеното куче Мима от Дряново бе първата, която предизвика силна обществена реакция у нас - граждански протести и дори законодателна инициатива. През март 2010 г. неизвестен садист отряза и четирите лапи на кучето. В парламента беше внесена петиция, в която бе посочено, че основната причина за проявата на жестокост е именно липсата на адекватна законова защита и ограничаването на санкцията само до глоба. След случая на кучето Мима редица граждани започнаха да подават сигнали за други животни, над които се извършва насилие.
През септември 2010 г. Шуменският районен съд осъди първият българин за убийство на бездомно куче, като присъдата е наложена по Закона за едрото хулиганство.
Нападения от животни
Проблемът с животните обаче има и друга страна - нахапани и дори убити от кучета хора. Безброй са случаите на жестоко нахапани от улични и дори домашни или съседки кучета хора, като жертвите най-често са деца, бременни или възрастни хора. Инцидентите с агресивни кучета се превърнаха почти в неизменна част от новинарските емисии и предизвикаха силното неодобрение към съществуващата държавна политика за домашни и улични животни.
Няколко граждани успяха да осъдят съответните общини заради нападения на безстопанствените кучета или собственици на агресивни кучета за причинени вреди. Столична община бе осъдена да плати 25 000 лв.за ухапано 4-годишно момиче, след като съдът потвърди, че сред основните задължения на градоначалника е и опазването на обществения ред.
Темата за животните и хората има съвсем различно измерение в Смолянско. Редица възрастни хора баха нападнати, ранени и дори оглозгани от мечки в района на Смолянско, където се оказа, че проблемът с нападение на мечки над хора е от десетина година.
Държавна регулация
Грижата за бездомните и безстопанствени животни имат съоветните общински служби. Съществуващите екослужби и природозащитни организации следят за ограничаване на популацията им в градовете и хуманното отношения към животните. Приетият подход за ограничаване на броя на бездомните кучета е кастрацията, обезпаразитяване, а отскоро и осиновяването на животни от приютите. Подобен подход, но без изграждането на приюти се предвижда и за ограничаване на свърхпопулацията на котките.
Отговорността за домашните любимци е оставена на собствениците на животните. Някои общински служби въведоха ограничаване на местата и времето за разхождане на кучета, инспектори следят да няма кучета около училищата и налагат глоби при нарушаване на разпоредбите им. Някои общини предвиждат различни глоби за собствениците на домашни кучета, които нападнат или причинят щети на друг човек. През февруари 2011 г. бе обявено, че проектът за наредба за отглеждане на домашни животни предвижда всички домашни и улични кучета в София да бъдат с чипове, чрез които ще се създаде електронен регистър на кучетата в столицата. Наредбата предвижда също безплатно кастриране на домашните кучета, изискването за поставяне на намордник на кучета над 10 кг, дължината на повода и изискване за документите на кучето. Предвижда се глоба до 500 лв за извърляне на животни на улицата, както и от 1000 лв со 2000 лв за стопаните, чието куче ухапе човек.
За дивите животни се грижи Министерството на окололната среда и водите. Във връзка с проблема с мечките министерството реагира с препоръки и мерки, оценени от някои експерти като палиативни – поставяне на фотокапани, раздаване на флакони със специален защитен спрей на гражданите, поставяне на нашийници с GPS на животните, както и поставяне на електропастири за защита на стопанствата в околността. Бяха издадени и няколко разрешителни за отстрел на кафяви мечки.
Промени в Наказателния кодекс
През февруари 2011 г. депутатите приеха на първо четене два проекта, свързани с инкриминирането на издевателствата над животни - единият на Министерския съвет, и другият - на Коалиция за България. Те предвиждат лишаване от свобода от 1 до 3 години и глоба от 1000 до 10 000 лева за убийство на животно.
В началото на април промените са гласувани на второ четене. Според тях, всеки, който организира или участва в провеждането на боеве с животни, ще се наказва с лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5 до 10 000 лева. До 3 години затвор ще се дава за стопани на животни, които ухапят тежко човек."
|