|
Eто какво разбрах от филма за ГМО.
Значи те си харесват черта, за проявяването на която е отговерен ген, който си вземат от бактерия да речем. За да вградят този ген в ДНК на организма, използват ген от друга бактерия (на български не знам как е) и също ген от вирус. Това се прави, защото всички живи организми имат защити на своите клетки и своята ДНК от чужда. И трябва да действаш като вирус, за да пробиеш защитата. Тези трите части се комбинират с антибиотичен ген, който се ползва като маркер, за да се проследи резултата. И така се прикача към ДНК на организма естествено на произволно място.
След редица кръстоски (или поколения) тези чужди гени могат да се комбинират по различни начини ( и по между си) и не се знае до какво могат да доведат след като това е напълно произволно. Може например да нарушат някоя важна функция на организма или да доведат до синтезирането на ново вещество, което да се окаже токсин и т.н. Все пак не е като да са резултат от естествената еволюция на растението например.
Другото нещо е, че компаниите са открили и т.нар. ген на самоубийството, за което сигурно сте чували. Растението преминава през живота си, но семената, които произвежда не могат да покълнат. Това, както и да е, обаче, ако такива растения вземат, че се кръстосат с други и вземат, че заразят големи територии, може наистина да разберем какво е глад.
Отделно от тези антибиотични гени ставаш резистентен към антибиотици.
Другото лошо нещо за околната среда е, че заради големите компании, които сега притежават голяма част от пазара и садят един сорт от дадено ГМ растение, ще се изгуби многообразието и ако един ден се случи нещо, на което този един сорт растение няма да издържи, няма да е много приятно.
Има и още други дразнещи неща. Например такава една компания е изпуснала ГМ растения във фермерски ниви и понеже има патент сега съди всички тях да й плащат, защото на практика притежава всичко, в което се среща този ген. И тук идва въпроса може ли изобщо да се патентова част от живата природа, особено като е ясно, че не можеш да я затвориш.
Друга пък е купила правата върху ген, който е свързан с рака на гърдата и после осъдила разни учени от такива лаборатории, че го използват.
Май до тук ще спра.
|