удобни.
Домакинята ще трябва да прави двойно повече движения за да достигне до това, което си държи в чекмеджетата. Непрактично.
В добрата кухня всичко е така изчислено и направено, че домакинята да прави възможно най-малко движения, навеждания и крачки, за да сготви, сервира, отсервира и най-накрая измие съдовете и почисти масата.
Следва се принципа "на една ръка разстояние" от "горешите точки" на кухнята - печка, мивка, работен плот, маса, кошче(та) за отпадъци, хладилник.
Вторият принцип е, че “горещите” точки трябва да са групирани близо една до друга и да се спестява излишното “пешеходстване” на домакинята (брой крачки от и до това или онова място).
Давам за пример печката: основните тенджери и тигани, подправки, готварски прибори, помощни ел. уреди, трябва да са в полусфера, центъра на която е горе-долу в средата на гръдната кост на домакинята, застанала пред печката на безопасно разстояние (пръски гореща мазнина) и с радиус протегнатата ръка на стопанката на къщата. Най-важна е тази част от полусферата, която е с височина от пода от пъпа на домакинята до малко над нивото на очите и, да кажем тази на темето и.
Това е адски важно, особено за бременни жени и хора със заболявания на опорно-двигателната система. Или за млади майки, вече посъсипани от навеждане покрай току-що проходили отрочета.
Като правиш кухня, правиш я за жена си. За нейния ръст и нейните ръце. Както и съобразяваш височината на мебелите с височината, на която се намира нейния пъп. Аз съм лесен, че макар и задължително по-ниска, жена ми е с мн. дълги крака, та и за мен са удобни разни работни плотове и пр. дивотии. Не се налага да готвя/режа продукти/мия чинии наведен и да си товаря кръста.
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните малко ме забавят.
Редактирано от ABe на 05.04.05 11:40.
|