Споразумение в бранша "Музикално и танцово изкуство"
Преписано от бр.3 2006г. на сп. "Музикални хоризонти" - издание на СБМТД
Днес, 15 март (2006 - б.пр.), в Министерство на културата се подписа настоящото споразумение между:
Министерство на културата, представлявано от министъра на културата проф. Стефан Данаилов, от една страна, и НСФ "Култура" към КНСБ, представлявана от Иван Иванов, федерация "Култура" към КТ "Подкрепа", представлявана от Илия Генов, Съюза на българските музикални и танцови дейци, представляван от проф. Жени Захариева, синдикат "Музикално и танцово изкуство" към федерация "Култура" - КТ "Подкрепа", представляван от Ангел Апостолов, от друга страна.
I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Това споразумение се сключва на основание Чл. 51 от Кодекса на труда.
Чл. 2. Страните по споразумението приемат да спазват принципа на равнопоставеност при изпълнение на постигнатите договорености.
II. ПРЕДМЕТ И ОБХВАТ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО
Чл. 3. Предмет на споразумението са неуредените с повелителните разпоредби на закона въпроси на трудовите правоотношения, осигурителните отношения и трудовата заетост в държавните културни институти от бранша "Музикално и танцово изкуство", както и във всички други културни институти от бранша, които се присъединят към настоящото споразумение.
Чл. 4. Всички държавни културни институти от бранша "Музикално и танцово изкуство" в споразумението се наричат "институти", работещите в тях "служители", а ръководителите им "работодатели".
Чл. 5. Целта на постигнатите договорености е да бъдат сключени и колективни трудови договори със синдикалните организации по места в отделните държавни културни институти В тримесечен срок от подписването на това споразумение.
Чл. 6. След спечелване на конкурс за заемане на директорска длъжност при определените от Закона за закрила и развитие на културата и от Кодекса на труда условия и ред колективът на съответния държавен културен институт да бъде запознат с концепцията на новоназначения ръководител.
III. ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ
Чл. 7. (1) При сключването на колективни трудови договори в отделните държавни културни институти работодателите -страни по това споразумение- се задължават:
1. Да информират предварително страните по договорите за всички структурни промени в конкретния държавен културен институт според Чл. 52 от Кодекса на труда;
2. Да представят на страните по договорите проекторе-пертоарен план за съответния сезон, определящ трудовата заетост;
3. Да уведомяват страните по договорите за промени в годишните репертоарни планове, които имат отношение към трудовата заетост.
(2) Органите на синдикалните организации в предприятието имат право да участват в подготовката на проектите на всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите отношения.
Чл. 8. При съкращение в щата или при намаляване на обема на работа работодателите се задължават след предварително съгласуване със синдикалните организации да предприемат съответните процедури по съкращения, като предоставят писмено аргументите си за:
1. Причините за необходимостта от съкращения;
2. Принципите, критериите и механизмите за извършване на подбора и съкращението;
3. Възможностите за пренасочване и преквалификация на служителите.
IV. УСЛОВИЯ НА ТРУД
Чл. 9. (1) Работодателите заплащат следните разходи, като сумите не надвишават утвърдените им бюджети:
1. Наем за ползване на собствени музикални инструменти в случай, че работодателят не може да осигури необходимия инструмент, в размер до 10% от минималната работна заплата за страната месечно, без периода на отпуските (средствата не са за ремонт на инструментите);
2. Необходимите пособия за работа (струни, косми за лък, стройки, платъци, колофон, палци, масла, макияж, демакияж и др.) по предварителна заявка и договореност, но не по-малко от един комплект за година на служител;
3. Средства за ремонт (при доказана необходимост от такъв) на наетите инструменти в размер до 3 минимални работни заплати за страната за година, за всеки нает инструмент.
4. Обслужването на работниците и служителите на основание сключени договори със служби по трудова медицина.
(2) Разходите по ал. 1 се доказват с документи съгласно изискванията на Закона за счетоводството.
(3) Средствата по ал. 1 не могат да се осигурят от средствата за работна заплата.
(4) При наличие на финансова възможност за поддръжка на сценично облекло ежемесечно могат да се начисляват 5% от минималната работна заплата.
(5) Страните по споразумението се задължават да:
1. Анализират състоянието на дейността в бранша по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;
2. Работят активно за организирането на проекти за подобряване условията на труд и за обучение на работодатели и служители от бранша по безопасни и здравословни условия на труд;
3. Проучват и популяризират опита в областта на осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
(6) Страните по споразумението задължават работодателите от бранша да:
1. Провеждат периодични прегледи на служителите съгласно нормативните документи;
2. Утвърждават списък на длъжностите и професиите, при които се ползват работно и униформено облекло и лични предпазни средства по вид, материал и срок на износване;
3. Осигурят безплатни медицински и лекарствени средства на пострадали при трудова злополука или професионално заболяване при спазване на изискванията на ЗЗБУТ за срок от една година.
(7) Страните препоръчват за всеки отделен случай, в който се създават условия за работа с повишен риск, работодателят да застрахова съответното работно място на основание Чл. 52 на Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
Чл. 10. За провеждане на нормална дейност на държавните културни институти от бранша работодателите се задължават да отстояват пред министъра на културата отпускането на целеви средства за поддръжка на държавната материално-техническа база и за обновяване на инструментариума, както и на минималната численост на всеки държавен културен институт.
V. РАБОТНА ЗАПЛАТА И ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТРУДОВИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Чл. 11. (1) Първостепенният разпоредител с бюджетни кредити утвърждава средната месечна брутна заплата на едно лице от персонала по второстепенни разпоредители с бюджетни кредити.
(2) Началните месечни основни заплати се определят съгласно изискванията на постановленията на Министерския съвет за заплатите в бюджетните организации и дейности. За необхва-натите длъжности в постановленията и приложенията към тях заплатите се определят така, че брутното месечно възнаграждение на лицето да не бъде по-ниско от минималния месечен осигурителен доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии, определени от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
(3) Формирането на индивидуалните брутни месечни трудови възнаграждения на работниците и служителите се извършва чрез показатели и нормативи, утвърдени с вътрешните правила за работна заплата в отделните институти.
Чл. 12. Страните се споразумяха размерът на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа да не е по-малък от 0,7 % от индивидуалната месечна работна заплата по трудов договор за всяка година трудов стаж, като може да се договаря в по-голям размер с Колективния трудов договор в отделния държавен културен институт при наличие на средства за работна заплата. Допълнителното трудово възнаграждение е в рамките на утвърдената за института средна работна заплата.
Чл. 13. За по-висока лична квалификация налице с научна степен, която е свързана с изпълняваната работа, се заплаща допълнително месечно възнаграждение, което се договаря в индивидуалния трудов договор, в размер не по-малък от:
1. 3а "доктор"-10 лв.
2. За "доктор на науките" -16 лв.
Държавните културни институти могат да договарят в колективните си трудови договори и по-високи размери в рамките на средствата за работна заплата.
Чл. 14. Разликата между формираните средства за работна заплата и фактически начислените през годината може да се използва съобразно действащата нормативна база към момента за образцово изпълнение на служебните задължения - до една основна месечна заплата на всеки служител.
Чл. 15. С колективни трудови договори, сключени между отделните държавни културни институти и синдикалните организации, могат да се договарят размери на обезщетенията при пенсиониране, при съкращение в щата или при намаляване обема на работа и др. в рамките на утвърдения за организацията бюджет, съобразно изискванията на Кодекса на труда.
VI. РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ
Чл. 16. Страните се споразумяха по отношение на работното време в държавните културни институти следното:
1. Всеки служител има право на гарантиран труд за пълно работно време - 8 часа, в това число репетиционно време, самоподготовка, концерт-спектакъл;
2. Продължителността, разпределението на работното време, седмичният график, графиците за работа на смени, времето на разположение на почивките, както и отчитането и изчисляването на работното време и др. се уреждат с колективни трудови договори по места.
Чл. 17. Всеки служител има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е задължително неделя. На всеки служител се осигуряват най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.
Чл. 18. Страните се договарят за следните размери на платения годишен отпуск:
1. За художествено-творческия персонал, работещ на ненормиран работен ден - 42 дни;
2. За художествено-техническия персонал, работещ на ненормиран работен ден - 32 дни.
Чл. 19. Работодателите утвърждават график за ползване на платения годишен отпуск до 30 май на текущата календарна година. Заплануването на отпуските става по предварително съгласуване между работодателя и служителя.
Чл. 20. За осъществяване на синдикална дейност на нещатните синдикални членове работодателят осигурява платен отпуск, както следва:
1. За ръководствата на национално равнище (федерация и синдикат) - платен отпуск не по-малко от 8 работни дни за една календарна година;
2. За ръководствата на регионално ниво - платен отпуск в размер на не по-малко от 5 работни дни за една календарна година;
3. За членове на синдикалните ръководства по месторабота - платен служебен отпуск не по-малко от 3 работни дни за една календарна година.
4. "Синдикално ръководство" са председателят и секретарят на съответната синдикална организация.
VII. СОЦИАЛНИ ФОНДОВЕ И СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
Чл. 21. Общото събрание на служителите решава начина за изразходване на средствата от СБКО, а синдикатите - страни по колективния трудов договор в съответния институт, се информират за изпълнението на решението на Общото събрание.
Чл. 22. Работодателят осигурява ежемесечно средствата за фонд СБКО в размер, определен от Закона за държавния бюджет.
VIII. РЕШАВАНЕ НА ТРУДОВИ СПОРОВЕ
Чл. 23. При възникване на спорове по настоящото споразумение страните се задължават да ги уреждат по законовия ред.
Чл. 24. Страните приемат колективните трудови спорове, възникнали в държавните културни институти от бранша, да се разрешават чрез:
1. Преговори между страните по колективните трудови договори, сключени по места;
2. Преговори между страните по колективните трудови договори с участието на националните синдикални структури -страни по споразумението.
IX. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 25. (1) Настоящото споразумение се прилага спрямо работниците и служителите, членуващи в синдикалните организации - страни по споразумението.
(2) Договореностите в настоящото браншово споразумение по обхват и стойности са минимални условия за договаряне между работодателите и синдикатите в държавните културни институти.
Чл. 26. В случай, че в действащите колективни трудови договори в държавните културни институти има клаузи, които са с по-малки стойности от тези в това браншово споразумение, се прилага настоящото браншово споразумение до подписването на нов колективен трудов договор в института. Постигнатите по-добри договорености в колективните трудови договори в държавните културни институти преди подписването на това браншово споразумение остават в сила.
Чл. 27. Страните се задължават да запознаят своите структури със съдържанието на настоящото браншово споразумение не по-късно от 15 дни след неговото подписване.
Чл. 28. Измененията и допълненията на това браншово споразумение се извършват след преговори и сключване на допълнителни писмени споразумения. В тези случаи преговорите трябва да започнат в 7-дневен срок.
Чл. 29. При промени в законодателството, касаещи споразумението, страните се задължават да проведат преговори в 7-дневен срок.
Чл. 30. Настоящото споразумение се подписва между страните в 5 (пет) екземпляра - за всяка страна поотделно, влиза в сила от деня на неговото подписване и регистрация в Министерство на труда и социалната политика и е валидно за двегодишен срок от датата на подписването.
За Министерство на културата: проф. Стефан Данаилов
За НСФ "Култура" към КНСБ: Иван Иванов
За синдикат "Музикално и танцово изкуство"
федерация "Култура" - КТ "Подкрепа": Ангел Апостолов
За СБМТД: проф. Жени Захариева
За КТ "Подкрепа": Илия Генов
|