В отговор на:
Нека да ти дам друг поглед за примера с инженера.
Да,в началото може и да мие чинии,но ако е достатъчно упорит,през това време ще си оформи документите,ще си вземе необходимите класове,ако трябва,за да му признаят дипломата тук и ще се бори да си намери работа като инженер.Аз мисля,че това е за уважение,когато си започнал пак от нулата,но си доказал,че можеш да бъдеш това,което си,когато си достигнал целта си без чичо или вуйчо да те е настанил на инженерското място и когато си се преборил е било с конкуренцията,не с бюрокрацията.
Да, съгласен съм с теб, че борбеността е добродетел, която трябва да бъде уважавана. Но, като цяло, е трудно човек, който не е работил по специалността си 2-3 години, отново да влезе в час - това е доста опасно. В този смисъл, работенето под квалификацията е ужасно вредно за личностното и най-вече професионалното развитие на човек.
Тук става дума и за себеуважение - предпочитам да съм управител в България, отколкото сервитьор в Германия, например - въпреки че е възможно да взимаме еднакви пари като абсолютна стойност.
В отговор на:
А относно това,че приемаш с подозрение хората,които идват ОТВЪН,за да търсят реализация,мисля,че е доста рязко,ако не вземеш напредвид конкретния човек и това,което той би могъл да даде за развитието на икономика,наука,изкуство,град и т.н.Сега малко хипотетично-представи си един бг учен,който има голям умствен потенциал,обаче няма никаква база,която да му даде възможност да достигне пълния си капацитет.Ако му се предоставят условия в друга град/ държава,той ги приеме и направи откритие от световна величина,кое трябва да се вземе напредвид-че го е направил в големия град/чужбина или следата,която е оставил след себе си .
Имам напредвид,че човек ,за да се развива си търси най-подходящата среда и при условие,че той успее,успехът е не само негов,но по някакъв начин оказва влияние на средата около него. В такъв смисъл хората,които идват в София,са като емигрантите-те са амбизиозни,упорити и ще дадат много на града ви,защото ще са мотивирани да успеят.
Тук си напълно права - без съмнение външният наплив е двигател на прогреса за един град / държава, просто защото новодошлите много повече се стараят, в резултат на което са по-продуктивни. Особено ако идват от по-бедни райони. Земпляците пък, стават все по-мързеливи, бидейки по-богати. Но това не им пречи да бъдат подозрително настроени - тъкмо напротив, чувстват се застрашени от интелектуалния дъмпинг, ако мога така да го нарека.
В отговор на:
Математичекси погледнато,трябва да имаш поне 2 различни възможности,за да можеш да направиш избор .Следователно,ако ти предлагаш само българското образование на децата си,то тогава не им даваш избор.Ако им предлагаш америкаско(например) и българско,тогава вече имат избор.Аз няма да изпадам в подробности кое е по- добро,защото зависи от много фактори(например дали е частно или публично).
Всичко зависи от гледната точка. Аз лично не вярвам някой, който е живял 18-19 години в САЩ, да иска да учи в български университет - къде е изборът тогава?! Освен това, говорим също за избор на среда, избор на приятели, а това е много важно за един човек - каквито приятелите, такъв и човека. В България всички българи имаме много по-голям избор в средата си, докато в едно по-затворено общество, потенциалните приятели в общия случай се свеждат до българите от местното малцинство.
Everything louder than everything else...
|