Не възприех въпроса ти сериозно, затова до момента не съм ти отговорила...
Като правило съществителните имат форма за единствено и получена от нея форма за мн. число. Има обаче съществителни, при които липсва противопоставяне по число - едни от тях са само в единствено, а други - само в мн. число. Някои автори наричат тези съществителни "дефектни". Ние обаче си служим нормално с тях, без да си даваме сметка за тяхната "дефектност".
Тези съществителни са изключение от правилото. Вкарани са в различни групи - съществителни, означаващи маси; съществителни, назоваващи химични елементи; съществителни събирателни; абстрактни съществителни и др. Това не означава, че всички съществителни, попадащи в някоя от групите, са "дефектни". Съществителните събирателни, които назовават множества от еднородни явления, възприемани като неделима цялост, нямат мн. число - студентство, учителство, книжа, метраж и др. И ето го веднага изключението на изключението: друга група събирателни съществителни като ято, стадо, рота, дъбак, гъсталак и др. имат.
П.П. Та, да ти каже госпожата, че няма особеност при образуването на множественото число на "политика", е равнозначно на това, че няма особеност при образуването на мн. число на ориз, вар, водород, здраве, бодрост и др. Думата, наред с примерите, които давам, си стои в учебниците като "дефектна". И ако напоследък се използва в мн. число, това означава, че започва да излиза от изключението, и да става част от правилото, а това си е изключение.
Редактирано от здpaвeц на 22.05.13 15:28.
|