Обещах да помисля за "отивам на училище". Помислих и смятам, че нещата са подобни с "отивам на театър". "Отивам на училище" означава, че отивам да се обучавам и т.н.
Ако Еленският Балкан е правило, дали трябва да е Горната Оряховица
Не, не трябва, но за да отговоря на този въпрос, трябва да се опра на малко теория...
Българският език единствен между славянските езици е развил категорията "определеност". В старобългарския език тази категория не е съществувала. На нея са посветени много изследвания на изтъкнати български езиковеди. В някои отношения нещата са изучени до прецизност, но има много съществени проблеми, които не са решени. С две думи, по отношение на категорията "определеност" българистиката е длъжник.
Правилата, доколкото ги има, се отнасят все за нещата, които така или иначе си знаем. Що се отнася до по-сложните неща - правила няма. Всъщност има някакви правила, но те не следват никаква последователност. Например: съставните собствени имена от м. р. ед. число, чиято основна форма не е членувана (Млечен път, Народен театър, Балкански полуостров, Европейски съюз и др) се членуват. И веднага опираме до един от твоите примери - Черни връх, който не се членува. Не коментирам Бели Искър, защото и двете имена са същ. собствени, но и в този случай няма членуване.
И понеже говорят за съставни собствени имена от м. род, аз се сещам за съставни собствени имена от ж. род, които се членуват - Дунавската равнина, Тракийската низина и т.н., но не и Стара плнина. Има и от ср. род - Искърското дефиле, Софийското поле, но не и Черно море и мн. други.
Връщам се на въпроса ти. Еленският балкан се членува, но не и Горна Оряховица, защото имената на градовете не се членуват. Знам, че отговорът ми е мижав, но след като специалистите не са се обединили около едно мнение, не можеш да очакваш повече от мен... Следвай усета си при членуването и няма да сгрешиш!
|