Ти си права! Трябва да бъде изтърпелият наказанието.
Заблуди ме и речникът, и граматиката. В речника думата завалял не е членувана, а в граматиката се казва, че в причастията, за които говорим, промени настъпват, когато са употребени в множествено число. Най-много обаче ме обърка членуването. Авторът изобщо не споменава, че при членуване на причастия, съдържащи променливо Я, трябва да се ръководим от правилата, свързани с употребата и- при това някои от примерите, които е дал, са точно такива- думи с променливо Я.
И още нещо... цитирам:
"...Тези множествени форми с Я засега не се приемат официално, но биха могли вече да се приемат като допустим вариант: търпял, търпяла, търпяли..."
Това ме накара да реша, че писалият или писалата статията знаят неща, които аз не знам... Когато за първи път прочетох за завалялия сняг, завалялия ужасно ме подразни. Сега обаче, след като изчетох всичко за променливото Я от наличните граматики, съм тотално объркана... като усещане.
П.П. Точно преди да натисна продължи, погледът ми попадна на следното:
"Забел.: Прилагателните имена и причастията, които съдържат променливо Я, в множествено число и в членуваната форма за мъжки род единствено число се пишат с Е, защото в следващата сричка винаги има мека гласна И. Напр.: белия/ белият..."
|