Исках да пусна темата вчера, но имаше някакъв проблем. Вземете под внимание тази подробност, докато четете!
Смятате ли, че журналистите, за които говоря, четат нещата, предназначени за тях? Ако не- не мога да си обясня факта, че днес коментаторът (един от тези с изобилието) нито веднъж не спомена думата, при положение, че в продължение на две години си служеше непрекъснато с нея... И ако все пак четат, имам основателна причина да продължавам да пиша, за да можем да запазим българския език, доколкото е възможно.
Всъщност от журналистите се изисква това, което е необходимо и за всяка друга работа- компетентност и професионализъм. Не може един журналист да допуска граматически, лексикални, правописни и всякакви други грешки
Пример от днес: "...Той е един от футболистите, които имат възможност да направят повече от един хеттриЦИ"... Тези хеттрици никак не ми харесаха. Проверих и се оказа, че са хеттрикоВЕ. В неговия случай обаче трябва да се използва бройната форма: "...повече от един хеттрика". И ако днешният коментатор не знаеше как е множественото число на хеттрик, макар че думата е точно в неговата област, то вчерашният трябва да бъде върнат минимум в седми клас, за да си припомни, че когато говори за лица, трябва да използва мн. число, а не бройна форма: трима играчи, а НЕ играча; няколко защитници, а НЕ защитника; двама халфове, а НЕ халфа... И още един пример, свързан с него: "...Той е най-често обстрелваният вратар. На всеки осемнадесет минути му се налага да се намесва, за да спасява собствената МУ врата"!... Собствената СИ врата, господин коментатор!- така е правилно.
Това бяха най-ярките гафове. Има и още, но някои няма да споменавам, а други си запазвам за една по-стара тема. И за да съм коректна, както те се изразяват, трябва да кажа, че единият от коментаторите вчера и единият от коментаторите днес бяха безупречни.
П.П. А водещият на "По света и у нас" през седмицата каза "нулев толеранс" вместо "нулева толерантност". Смисълът на изречението беше, че еди- какво си нямало да се толерира. Щях да забравя и за някои от репортерите на Би Ти Ви, които, подобно на колегата си- спортния журналист, също трябва да се върнат в седми клас по същите причини; които изобщо не се справят с учтивата форма и вместо: "Госпожо, виждам, че сте успели да дойдете" казват "че сте успяла"; вместо "Господине, Вие сте постъпили правилно" казват "сте постъпил"; които въобще не са чували, че Вие изисква глаголната форма да е в в мн. число, че е задължително сказуемото да се съгласува с подлога по число и че дори да не знаят правилата, могат да компенсират незнанието си с четене на книги...
|