Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:58 23.05.24 
Клубове/ Контакти / Сватбени вълнения Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Училище за младоженци
Автор hendy (jedi-master)
Публикувано10.05.04 20:01  



Как бихте реагирали, ако някой ви каже, че трябва да посещавате курсове, които да ви подготвят за... брака? Най-вероятно бихте си помислили, че инвестирането на време, усилия и средства в предбрачна подготовка е излишно - та нали нашите майки, баби и прабаби векове наред са създавали щастливи семейства и без помощта на психолозите и разработените от тях програми за предбрачна подготовка.

В някои държави като САЩ, Англия, Австралия, Германия, Холандия програмите за предбрачна подготовка (или още „брачно обучение”, „предбрачно консултиране”, „програми за превенция на брачния дистрес и развода”) имат десетилетни традиции. Но дори там популяризирането им сред предбрачните и новобрачните двойки напредва бавно и трудно. В Англия например съществува национална организация за брачно консултиране, наречена Relate („свързвам”), която предоставя възможност за брачна подготовка с помощта на мрежата си от около 120 местни клона. Твърде малък брой клиенти обаче търсят подобни курсове. Според национално изследване от 1996 г. само 21% от сключващите брак двойки са получили помощ или обучение преди брака.
Въпреки нашата увереност в способността ни сами да се справяме достатъчно добре в отношенията си с партньора и да запазим семейството си, данните от научните изследвания в последните години говорят друго. За младите хора в САЩ, сключващи брак за първи път, вероятността този брак да завърши с развод е 40-50%; при втори брак броят на разводите е дори с 10% повече. Съвременното поколение има различен възглед за брака („няма цял живот да съм женен за един и същи човек”, „неженените са по-щастливи от женените”), повлиян от намаляващата в последните десетилетия негативна социална оценка към статуса „неженен” и неговата нарастваща популярност, както и от съществуващата „култура на развода” (разводът е широко разпространен, отразяван от медиите и изкуството, растат поколения от деца на разведени родители...). Много от завършващите с развод първи бракове се разпадат в първите 3-5 години, 2/3 от всички разводи са в първите 10 години от брака, а средната продължителност на брака е 6-7 години. Все п
овече двойки намират алтернативи на брака - съжителство без брак (около 60% от двойките по данни за САЩ, 71% по данни за Австралия), свободен брак, или отлагат сключването на брак за по-късен етап от живота си. За повечето двойки съжителството без брак е временен вариант, който в повечето случаи завършва с женитба.

Противно на теоретичните допускания, че „пробният брак” би трябвало да намали броя на разводите (тъй като партньорите имат възможност да тестват дали са съвместими и да се разделят преди брака, ако не са), всички проучвания доказват, че браковете, предхождани от съжителства, се разпадат по-често с 50% (раздяла или развод), отколкото бракове без предбрачно съжителство. Според статистическите данни от 100 съжителстващи двойки 40 се разделят преди брака, а 45 - след брака; остават само 15 трайни брака. Вероятна причина за това е, че съжителстващите без брак са по-малко консервативни по отношение на брака и най-вече на развода.

Всички изследвания върху качеството на живот и щастието на партньорите в брака показват, че да си женен, има множество предимства пред това да си неженен или разведен, а брачните конфликти и разводът водят до висок стрес и повишен риск от физически и психични неблагополучия както за родителите, така и за децата им, които пренасят дисфункционалните брачни отношения и в собствените си семейства.

Предимства на брачния статус се по-голямото физическо, емоционално, сексуално и финансово благополучие. При женените партньори продължителността на живота е по-висока - смъртността при неомъжените жени е с 50% по-висока, а при неженените мъже - 250% в сравнение с женените! До 65-годишна възраст доживяват 90% от женените мъже, 90% от омъжените жени, 80% от неомъжените жени и само 60% от ергените.

Това вероятно се дължи на по-здравословния начин на живот след брака и грижата един за друг, което редуцира стреса и повишава имунната защита. При женените се наблюдават по-малко здравни проблеми и по-ниски нива на рисково поведение, свързано със здравето, като тютюнопушене, употреба на алкохол и психоактивни вещества. При тях по-ниски са нивата на депресия, тревожност и други форми на психологичен дистрес, както и на самоубийствата; обикновено бракът добавя и допълнителен „смисъл на живота”.

И брачната двойка като цяло, и всеки един от съпрузите поотделно имат по-добро финансово състояние от неженените (като състоянието на средната брачна двойка е два пъти по-високо от това на всяко друго домакинство, а и двама, живеещи заедно, изразходват само 1,5 пъти повече средства, отколкото сам човек).

Женените са с предимство и в сексуалната сфера - при изследвания се установяват по-голяма честота на сексуалните прояви (43% от женените мъже имат сексуални контакти минимум два пъти седмично в сравнение със само 1,26% от неженените) и по-удовлетворителни сексуални контакти (според 52% от мъжете и 42% от жените). Единствено съжителстващите без брак имат по-чести сексуални контакти (но само 1 път месечно средно повече от женените), при тях обаче удовлетвореността е по-ниска (по 39% от мъжете и жените).

Сексуалната удовлетвореност е свързана с цялостната удовлетвореност от брака, особено при съвременните съпрузи, при които нивото на сексуална активност в сравнение с предишни поколения е по-високо. Те придават и по-голямо значение на сексуалната страна на брака. Сред съпрузите, които считат брака си за щастлив, сексуално удовлетворени са 95%, в нещастните бракове - 22%, а в абсолютно несполучливите - едва 5%.

Сериозните негативни последици от брачния дистрес и развода са свързани и с явяването им като рисков фактор за поява на депресия и други психиатрични разстройства, както и на алкохолна злоупотреба. Наблюдава се намалена работоспособност и продуктивност, повишен брой на физическите заболявания, свързани с понижено функциониране на имунната система.

Сред разведените статистиката отчита повишен брой автомобилни катастрофи, самоубийства, насилие и убийства. Но всичко това се отразява не само на съпружеската двойка, а и на децата. При тях се наблюдават по-чести здравни проблеми, депресия и ниска самооценка, отдръпване и затваряне в себе си, понижен успех в училище, лоши умения за справяне и решаване на проблеми, повишена агресивност и поведенчески разстройства. Като възрастни, те са по-малко удовлетворени от приятелите и семейството си и вероятността за развод в собственото им семейство се повишава. По-високо тревожни са и по-трудно се справят със стресовите събития в живота като цяло. Едно изследване с надарени деца показва, че комбинацията от развод на родителите и собствен развод намалява продължителността на живота средно с 8 години.

Всички описани по-горе факти дават основание на психолозите да разработят програми за обучение и подготовка на предбрачните и брачните двойки, за да им окажат необходимата помощ и подкрепа за справяне с очакващите ги трудности и предизвикателства в брака и да го запазят щастлив и хармоничен за дълго време. Главните области, към които са насочени усилията на психолозите, са три:

1) изследвания, които се опитват да установят рисковите фактори за нестабилност и разпадане на брака;

2) изследвания на предбрачни и новобрачни двойки, целящи да прогнозират бъдещото качество на брака и брачния статус;

3) разработване на практически насочени програми за работа с двойки.
Рискови фактори
Според изследване, проведено през 1997 г., пет са основните фактори, които отразяват проблемите на двойки, сключващи първи брак: 1) проблеми в комуникацията (при 63% от двойките); 2) нереалистични очаквания за брака или партньора (62%); 3) управление на финансовите средства (60%); 4) вземане на решения, разрешаване на проблеми (55%); 5) борба за власт (51%).
Множество други изследвания посочват като неблагоприятни фактори предбрачното съжителство; проблеми в сексуалните отношения; развод на родителите или предишен развод на някой от съпрузите; проблеми в комуникацията между съпрузите (защитно поведение и отдръпване, враждебност, трудности при вземане на решение и разрешаване на проблеми); неудовлетвореност от личността и навиците на партньора; различия в нивото на образование, в религията или в начина на мислене; поддържане на отделни финанси; краткотрайно познанство с партньора преди брака или ранен брак; проблеми с приятелите и семействата.

Прогнозиране качеството на брака
и на бъдещия брачен статус
Качеството на брака се измерва чрез субективната оценка на двамата партньори за тяхното взаимоотношение като щастливо и удовлетворително, а брачният статус (женени, разведени, разделени) отразява стабилността на брака във времето. Кои фактори могат да предскажат дали съпрузите ще останат заедно, както и бъдещото качество на брака им още преди този брак да бъде сключен? Ако разделим факторите на три групи:

1) външни, свързани със средата (родителски семейства, подкрепа за връзката от семейство и приятели, образование и възраст при сключване на брак);

2) личностни черти и характеристики на всеки от партньорите (емоционално здраве, отношения с други хора);

3) взаимодействието на партньорите в двойката,
с най-голямо значение се оказват факторите от втората и третата група, затова и програмите за брачна подготовка и обучение се фокусират върху работата с тях.

Учени от Вашингтонския университет установяват специфични модели на взаимодействие при щастливо и нещастно свързаните двойки, които им позволяват да предвиждат с 84% точност вероятността за определен бъдещ брачен статус при новобрачни двойки 4 до 6 години след брака и с 81% точност 7 до 9 години след това. Като цяло различните изследователски екипи постигат от 80% до 94% точност при прогнозирането кои от изследваните предбрачни и новобрачни двойки ще запазят брака си, кои ще имат щастлив брак и кои - нещастен.

Психологически програми за предбрачни и новобрачни двойки
Във всички държави, за които имаме данни (САЩ, Великoбритания, Австралия, Германия и др.), най-разпространена е традиционната брачна подготовка преди църковния брак, чиято поява предхожда с няколко десетилетия появата на психологическите програми. Тази брачна подготовка е предоставяна от църквите и от християнски организации. Напоследък тенденцията е духовни лица да бъдат обучавани за предбрачни консултанти в рамките на съществуващите научно разработени програми за брачно обучение.

Типичната програма за брачна подготовка включва серия от срещи за една или няколко двойки, като се предоставя обучение под формата на комбинация от кратки лекции, на упражнения за двойките, на дискусии (групови или в двойката) и на обучение в умения. Като цяло програмите си поставят цели като: повишаване на познанието за себе си, за другия и за взаимоотношението (изясняване и оценка на взаимните очаквания); обучение на партньорите в умения за по-ефективна комуникация, разрешаване на проблеми, разрешаване на конфликти по взаимно удовлетворителен начин; упражняване на начини за излизане от негативни порочни кръгове и възприемане на по-конструктивно поведение; обучение в нови начини за разнообразяване и обогатяване на взаимоотношенията в двойката, както и в начини за увеличаване на удовлетвореността от взаимоотношението; усилване на позитивното свързване между партньорите чрез наблягане на начините за отдаване на забавленията, приятелството и сексуалността; обучение и подготовка на двойките за преходите в развитието на брачната двойка (най-вече преходите към брак и към родителство).

Какъв е действителният ефект от програмите за предбрачна подготовка? Програмите променят по позитивен начин поведението на двойките и повишават стабилността на взаимоотношението им за по-продължителни периоди от време.

След всичко, казано дотук, вярвам, че не е останал никой, който да вярва, че бракът е просто нещо. Запознаването с още научна информация по темата може само да ви помогне да изградите и запазите едно пълноценно и даряващо ви щастие взаимоотношение. Може би вече си мислите, че не би било зле да посетите курсове за брачно обучение? Е, щом сте прочели тази статия, вие вече сте получили известна брачна подготовка и можете да се опитате да оцените вашия партньор и вашата връзка и дори да коригирате онези характеристики на вашите взаимоотношения, които изследванията установяват като рискови за бъдещото щастие на брака.


We are born naked, wet, and hungry. Then things get worse.

Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* Училище за младоженци hendy   10.05.04 20:01
. * Re: Училище за младоженци M-16   10.05.04 21:02
. * Re: Училище за младоженци hendy   10.05.04 22:31
. * Re: Училище за младоженци M-16   10.05.04 23:02
. * Re: Училище за младоженци hendy   11.05.04 18:20
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.