Учени откриха начин за възстановяване на мозъчните клетки
Николай Атанасов - 14 Юни 2005
Американски учени успяха да “отгледат” зрели мозъчни клетки в лаборатория, благодарение разпознаването на стволовите клетки, които могат да се трансформират в неврони
Неврони в мозъчната тъкан.
Екип американски учени обяви, че е успял да “отгледа” зрели жизнеспособни мозъчни клетки в лабораторни условия. В процеса са били използвани методи, имитиращи естествените процеси на регенерация на мозъчната тъкан, в които основна роля играят стволовите клетки. Резултатите от изследването могат да доведет до пробив при лечението на дегенеративни мозъчни заболявания като болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер, епилепсията и др., посочва британският ежедневник The Independent.
Изследванията, резултатите от които са публикувани в списанието за научни трудове на Американската академия на науките (Proceedings of the National Academy of Sciences), са извършени върху мозъчни клетки на мишки, но учените са уверени, че ще могат да постигнат подобни резултати и при възпроизвеждането на човешка мозъчна тъкан. Д-р Бьорн Шефлър (Bjorn Scheffler), невробиолог от Университета на Флорида подчертава, че в хода на изследването, “за пръв път е бил напълно възпроизведен процеса на създаване на зрели мозъчни клетки, от началото до края му”.
Проф. Денис Стейндлър (Dennis Steindler), ръководил изследователския екип, посочва, че надеждността на новата методика се дължи на това, че тя позволява идентифицирането на тези стволови клетки, които са способни да се трансформират в зрели неврони. В хода на работата си, учените са успели да уточнят характеристиките на “истинските” стволови клетки, които имат възможността да се развият до неврони.
Според д-р Шефлър, изучаването последователността на процеса ще позволи създаването на своеобразен “конвейер” за производство на неограничено количество неврони на човешкия мозък. “Възможно е замразяването на образци от подобен тип клетки и използването им при нужда като основа за възпроизвеждането на необходимото количество мозъчна тъкан”, коментира специалистът.
Новият метод може да бъде използван и като модел на процесите на естествено възстановяване на мозъчната тъкан, с помощта на който ще може да бъде тествано действието на различни препарати, стимулиращи регенерацията на увредени неврони.
|