Пак ще се опитам да обясня :)
Абсолютно цялата комуникация в един Ethernet LAN минава през Ethernet Frames. Това представлява пакет в който се вгражда някаква информация, без значения каква е тя, и при тези frames единственият начин за адресиране е по MAC адрес, т.е. на това ниво, компютрите в един LAN се виждат помежду си единствено и само използвайки своите MAC адреси.
При IP протокола тази информация, която се вгражда в тези Ethernet Frames представлява IP пакетa, т.е. при самата комуникация се изгражда IP пакета заедно със source IP, destination IP, взема се този пакет и се вгражда в Ethernet Frame. Намира се кои е MAC адреса на компютъра към който трябва да отиде съовтветния frame и драйвера на мрежовата карта (забележете, че вече сме на по-ниско ниво, на което IP стека не знае какво се случва и не участва) го засилва към съответното PC, като казва, този frame е за MAC адрес xx:xx:xx:xx:xx:xx и той си заминава към суича, суича го препраща към съответния порт на който е съовтетния MAC адрес.
Пакета пристига в другото PC, той отваря frame-то, вади IP пакета от него и го дава на IP стека за обработка, той си гледа src/dst IP адреса и решава какво да го прави.
Та за да си свързан към интернет от един LAN, IP пакетите ти от PC-то ти към гейтуея се капсулират във ethernet frames и се изпращат до него, след това той си вади IP пакета от този frame, и ако не е за него, го капсулира в друг frame и го изпраща и към неговия си гейтуей отново по MAC адрес.
На този адрес, много удачно сравнение са направили със руски матрьошки ( ако знаете какво е това). Това са кукли, които се разглобяват и всяка една се побира в по-голямата. Същото е и с TCP/IP/Ethernet пакетите.
TCP пакета, се капсулира в IP пакет, той от своя страна се капсулира в Ethernet Frame и този Frame се изпраща до съответното PC по MAC адрес.
http://www.laneye.com/network/how-network-works/mac-address-and-ip-address-relationship.htm
|