Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:05 11.03.26 
Клубове/ Религия и мистика / Религия Пълен преглед*
Информация за клуба
Тема Лъжи! [re: Emir_m]
АвторMorrigan* (Нерегистриран) 
Публикувано04.07.06 17:54  



Жиралда или Севилската кула е първата обсерватория в Европа.

Стоунхендж е на светлинни години напред в астрономията. И е започнат хиляди години преди жалките опити в Севиля.

Мюсюлманите изучават земната повърхност, разработват методи за чертаене на карти. Биват открити и много звезди, както се вижда и от арабските им имена запазени до днес - Алгол, Денеб, Бетелгойз, Ригел, Алдебаран. Съставят се и астрономически таблици, мажду които и тези от Толедо, ползвани от Коперник, Тихо Брахе и Кеплер. Тези разработки са служили за определянето посоката на Мекка от различни места, за подобряване на навигацията и земемеренето и спазването на точно време и съставяне на календари. Служейки си с географска ширина и дължина, изчислявайки обиколката на земята (с точност няколко стотин километра), мюсюлманите географи до такава степен подобряват Птолемеевия Аалмагест, че вече не може да се каже със сигурност колко от съдържанието принадлежи на известния грък и колко е добавено по-късно. Арабски термини, които се ползват и до днешни дни са алманах, зенит, надир, Аледо, азимут.


Ей, това е направо супер. Значи арабите, след като използвали книгите от Александрийската библиотека за отопление на обществените бани са успели все нещо да усвоят? Винаги е полезно да влезеш с книга в тоалетната. Особено с мека хартия.

Колко от така наречените им изобретение са съществували преди това?? Това, че са дали нови имена не означава нищо.

Астролабът - уред решаващ проблемите за измерването на времето и положението на небесните тела вероятно е най-известното ислямско изобретение. Примитивни астролаби са разработени още от древните гърци, но усъвършенстването им от мюсюлманските математици и майстори ги правят по-акуратни и разнообразни.

Интересният навигационен уред, открит при Антикитера е доказателство, че античния свят е имал далеч по-развита технология, отколкото си мислим. Това, което за арабите е усъвършенствена на астролаба, за един елин от 1 в.пр.н.е. си е чист регрес.

Що се отнася до медицината нещата са още по-спекулативни. Какво е открито и какво е копирано? Особено наблюденията им за чумата са изцяло заимствани от Индия.

Османците са били известни със строителство на болници и високата хигиена подържана в тях.


На това мога само да се усмихна. Щеше да е хубаво, ако беше вярно.

Моряшкият компас
Изобретяването на моряшкия компас ревоционализира морската търговия и презокеанското корабоплаване и позволява на арабите да пресичат бурни морета в търсене на нови земи и пазари. Откритието представлява голям принос на мюсюлманите към световната наука.


Китайците са във възторг от научните открития на арабите.

Тук стана като твърденията на съветските учени, че те били открили всичко. Накрая никой не им вярвал дори за сериозни неща.




Цялата тема
ТемаАвторПубликувано
* НАУЧНИТЕ ИЗОБРЕТЕНИЯ Emir_m   04.07.06 01:47
. * Re: НАУЧНИТЕ ИЗОБРЕТЕНИЯ lovert   04.07.06 03:04
. * Лъжи! Morrigan*   04.07.06 17:54
. * Re: Лъжи! Sargon lll   04.07.06 18:12
. * Re: ....... Aнoнимчo   05.07.06 11:00
. * Re: Лъжи! Morrigan*   05.07.06 12:30
. * Re: Лъжи! Sargon lll   05.07.06 18:52
. * Re: Лъжи! Morrigan*   07.07.06 12:13
. * Re: Лъжи! Koпpивeнa мeтлa   04.07.06 18:48
. * Re: Лъжи! jaime14   05.07.06 01:19
. * Re: Лъжи! van_helsing   05.07.06 19:07
. * Re: Лъжи! Koпpивeнa мeтлa   05.07.06 19:19
. * Re: Лъжи! van_helsing   05.07.06 19:30
. * Re: Лъжи! Koпpивeнa мeтлa   05.07.06 19:44
. * Re: Лъжи! van_helsing   05.07.06 19:46
. * Re: Лъжи! jaime14   05.07.06 19:53
. * Re: Лъжи! van_helsing   05.07.06 20:05
. * Re: Лъжи! Koпpивeнa мeтлa   05.07.06 20:07
. * Re: НАУЧНИТЕ ИЗОБРЕТЕНИЯ jaime14   05.07.06 03:31
. * въпросче van_helsing   05.07.06 21:10
. * Re: въпросче Opoc   06.07.06 00:12
. * Re: въпросче oros   06.07.06 00:27
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2026 Dir.bg Всички права запазени.