Аз започнах лъчетерапията си и реших, че цялото проучване, което направих по темата, би могло да е от полза на някой:
След разговори с лъчетерапевтите в Онкологията и Токуда, и физик (през познат), който е работил в Онкологията, резултатът е 1:1 като качество на лечението - тоест и на двете места ще ви свършат добра работа и ще ви лекуват по почти еднакъв начин. Др. Бакърджиев (Онкологията) и др. Лазаров (Токуда) 20 години са работили заедно и са лекували Ходжкин. Апаратите и на двете места са със сходни параметри точно за това заболяване (за някои други не са!). Лекарите хематолози, с които разговарях по темата (отново в Хематологията в Дървеница и Токуда) ме посъветваха в този случай да избера мястото, където ще мога да започна на време (не по-късно от 40 дена след последната химиотерапия. Има опция да се направят още една-две химии, за да се запълни паузата разбира се...). Имайте предвид, че понякога в Онкологията се налага допълнително отлагане с по 1-2 седмици след планираното начало на лечението ви - ако апаратът се е развалял междувременно, ако е имало доста пациенти преди вас, които е трябвало да отложат или да прекъснат временно лечението си, тн.. часове там се записват обикновено 2-3 месеца предварително, не е малък период, много неща могат да станат. Информирайте се навреме за ситуацията, за да не ви изненадат неприятно после.
Останалите фактори бяха изредени в другите мнения - апаратите се развалят и поправят с различна честота, персоналът е различно натоварен (и различно любезен и внимателен - не само в зависимост от болницата, но и в зависимост от пациента) и в Онкологията понякога се чака доста повече за облъчване (но понякога - не, явно зависи от това за кога е записан часът или колко продължава облъчването, конкретната ситуация и брой пациенти.. ако някой има конкретни наблюдения, нека сподели). В токуда се заплаща - сега казаха, че от Януари ще имат нови, по-ниски цени, но не съм се интересувала какви са.
В крайна сметка избрах Токуда - заради възможността да започна навреме, да избегна възможен допълнителен стрес от груб персонал/аварии на апарата/недостъпност на лекуващия лекар, и да получавам повече внимание ако възникнат проблеми. Но това е, защото съм по-страхлива, придирчива, а и след 6 месеца химия, болници и тъжни истории - доста емоционално нестабилна на последък.
Има и още един фактор, който трябва да се вземе предвид - страничните ефекти. При Ходжкин облъчването е много дълго и засяга много органи. Ходжкин може да се лекува из цялата страна, не е необходим кой знае колко нов и точен апарат, но сериозно ви съветвам да отидете на най-новия и щадящ апарат, до който имате достъп или финансова възможност. Сега в Исул имат нов линеен ускорител, най-добрия в България, ще заработи към края на месеца - не знам какво е положението откъм квалификация на лъчетерапевтите там (твърде разнородни мнения получих), но определено си струва да се проучи. Не се подвеждайте от това, че моментно облъчването се понася сравнително леко. В дългосрочен план - 10-20-30 години - могат да се появят наистина сериозни странични ефекти, и колкото повече намалите риска от тях, толкова по-спокойно ще живеете след края на лечението.
Надявам се информацията да ви е от полза :)Редактирано от Ру на 04.01.11 20:30.
|