Това дали и доколко "пробива" зависи от честотата - йоносферата има няколко слоя, по-долните поглъщат по-дългите вълни, като колкото по-дълги са, толкова по-добре ги поглъщат, по-горните слоеве отразяват по-късите вълни като колкото по-къси са, толкова по-зле ги отразяват. В зависимост от слънчевата активност, тези слоеве са по-йонизирани или по-малко йонизирани като това което някога напуска са достатъчно къси вълни, примерно над 15mhz нощно време, когато почти няма рефракция и всичко "пробива".
Излъчванията от 2-мегаватовия македонски предавател, както и Хоризонт на дългите вълни и средните вълни, никога няма да напуснат земята, в никаква степен. Трябва да се случи някаква огромна аномалия за да го направят, но аномалиите обикновено се случват в обратната посока - т.е по-високи честоти да се поглъщат и/или отразяват , а не по-ниски честоти да "пробиват".
С късовълновите предаватели нещата не са точно така, те понякога "пробиват", но пък точно заради това им качество, в зависимост от времето от денонощието не оперират точно на тези честоти, които "пробиват", в крайна сметка никой не иска да хвърля пари за да грее космоса.
Това "пробиване" се случва в две посоки - късовълновите сигнали от космоса също достигат до земята при подходящите условия. Така понякога магнитните бури на Юпитер могат да се регистрират тук, преобладаващата част от ЕМ енергията е концентрирана в спектъра между 17 и 25mhz, тук разни хора слушат пукот и чуруликане и се радват че идвало от голямата газова топка.
EOF
|