Много теми се появиха за образованието на програмистите.
Искам да отбележа, че усилията на програмистите се състоят единствено в декодиране на тоновете тотално некадърно написана компютърна литература или в разплитане на хаоса от информация, така характерен за Интернет (все пак Интернет е безплатен и изчерпателен въпреки унижението да използваме английски, а книжките са адски скъпи, непълни, макар и на родния ни език).
Не е ли учудващо, че на практика няма справочници по програмиране (методи, похвати за системни програмисти и т.н.), в които кратко, ясно и най-вече директно да е дадено описанието на дадена функция/библиотека/команда и т.н.
Навсякъде нещата са оплетени, минава се през десет (поне) други теми (дори раздели) докато човек успее да събере петте реда код, за които е търсил help.
И най-противно е наглото твърдение на автора, че това се прави с единствена цел да се поясняват нещата за улеснение на читателя. Обаче някоя тъпня (тъпо чувство за хумор от автора) се "пояснява" в 100 страници, а нещо сложно и ключово, не се и споменава, а само се привежда ред код! Май целта е само безумното раздуване на книгите (как може книга за един прост Уиндоус, описан за най-ниско потребителско ниво, да е ХИЛЯДИ страници?!).
Едно време имаше чудесни справочници при компютрите "правец" - като се започне с бейсика, премине се през машинния език та се стигне до файловата система при големите дискети. Днес подобен супер добър HELP има само майкрософтския visual basic. Опс - имаШЕ, понеже и него скапаха - супертежките бази данни, особено интернет базираните трябва да се обявят за тежко престъпление!!! Самият Уиндоус няма никакъв хелп за библиотеките си...
Изобщо, каква е причината за крайно некачествения информационен материал в областта на програмирането?:
1. програмистите се страхуват да не им вземат хляба и следват древния философски похват - да се изразяват мътно и неразбираемо, а само на старини да разкрият знанията си на единствен ученик-избранник.
Според мен това е смешно, защото - да не си кривим душата, програмиста е просто роб, високотехнологичния роб на 21 век - малко знания, голям гърч, НАПЪЛНО безсмислен живот (знам, че на повечето програмисти ще им е трудно да си го признаят това и пред себе си, но... опомнете се, заплатите ви изобщо не са достатъчно големи за да оправдаят липсата на живот и дори желание за живот). Да не говорим, че технологиите се променят за няколко години.
2. Програмистите могат да се изразяват само на машинен език и няма шанс да се появи някой, който да обясни кратко и ясно занаята в една дребна книжка, та да спести облъчването пред екрана на младите си колеги.
Аз лично Не съм убеден и в тази идея, понеже повечето книги са написани напълно против свещените принципи на програмирането - т.е. дълги, противоречиви, непълни... да не говорим, че често някой си преподава уроци за компютърен език, като преминава през примери от сложни задачи по икономика... е, не бива всеки кандидат програмист първо да взема диплома по икономика за да може да чете подобна "образователна" литература.
Какво е вашето мнение за ниското качество, на иначе паталогично голямата по обем компютърна ифнормация?
Редактирано от ne_znajko на 05.10.11 16:20.
|