Както казах, финансирането е ограничено. Само отговарях на въпроса кое е стартъп обществото.
ОпънКафето виждам как лесно може да те разочарова, но има от кого да получиш финансиране там. Аз доколкото съм си говорил с пичовете, те не са доволни от качеството на идеите засега. Има поне два проекта, който се сдобиха с дялов участник или партньор, без да знам сумите. Фондовете понякога идват, но на тях трудно може да се разчита, те търят други неща и ако трябва да кажа под секрет след лессно имат едно наум. Не се канят много хора от бизнеса и правителствените институции, което е грешка. След ОпънКофито има други срещи на вечеря или бира, които често са по-интересни.
И аз не го обичам инитлаба, но и там нещата се развиват в интересна посока - мисля, че сега ще се правят семинари, ще се водят курсове там, има една групичка която работи редовно и ползва други неща безплатно. Идеята за инитлаба е копирана от чужбина и работи. Може да си прав за Владо, но кой друг има време и контакти да я подържа? Трябва да се въведе някакво докладване там да да има цели за постигане в срок, да се канят хора на демонстрации. Мисли се и за това.
Най големия проблем в България са крепостните бизнесмени и колеги. Пробвай да си уредиш среща с някой шеф на банка или шеф на телекомите да внедрят твоя услуга например. Традиционния отговор е "Ти къв си бе? Не ме занимвай с глупости." и не се шегувам. Дори елементарни отношения с колеги извън стартъп кръга се развиват брутално въпреки, че са от взаимна изгода. Затова, е по добре кръга да стои стабилен, отворен, да се канят хора от бизнеса и евентуално да се пробие крепостното общество.
И аз работих по проект финансиран от ЕС е една малка фирма в партньорство с 3-4 големи корпорации. Бях разочарован от надлъгването там, големите корпорации почти не работеха и въпреки това вземаха най-големи дялове от финансирането.
|