Така, казаха се доста неща и както очаквах, темата почна да се разводнява.
Айде да спрем за малко с едноредовите коментарчета, ако на някой му се чати, да ходи да си чати някъде другаде. Това си е форум все пак и се очаква да си имаш някаква теза, да я изложиш в разбираема форма и да изложиш и аргументите, с които я поддържаш.
Айде да конкретизираме причините за това да няма "успешна и голяма в международен мащаб БГ ИТ фирма" (според мен са следните, степенувал съм ги по-важност):
1. Самата БГ икономика е слаба - повечето компании в България са притежавани от чужденци, които си водят свои мениджмънт и в повечето пъти свой софтуер или такъв, осигурен от дългогодишен партньор, не-българска ИТ фирма. Даже ако закупят български софтуер в самото начало (понеже е по-евтин), в един по-късен етап го сменят и си взимат чужд. По този начин се губи много голяма част от пазара, едно е да бацаш и да продадеш едно сайтче на пхп за няколко уевчета, друго си е да продаваш ERP-та.
1.1. Има и ниши, които са много подходящи за заемане от БГ ИТ компании - правни програми, счетоводство и търговия и логистика. Има доста фирмички, които правят разни продукти и ги продават на нашия пазар, но според мен вместо да отиват нагоре, те отиват надолу. Имало е фирми, които са разработили един основен софтуер, след това му се е видяло скъпо на шефчето да поддържа екипа и той се е разпаднал.
2. Липсата на заможни хора, които да имат желание да влагат пари в български софтуерни компании. Кофти звучи, но повечето българи, които са много богати, са свързани по един или друг начин с комунистическата номенклатура и имат особено отношение към живота, което рефлектира и върху цялата страна. Нищо лошо не виждам да се инвестира в строителство, в търговия на дребно и в логистика, но щом като има чужденци, които идват на крака в БГ и създават ИТ компании, значи е възможно и такива начинания да са успешни.
2.1. Повечето БГ ИТ фирми се създават от ентусиасти, които са били програмисти и в един момент им писва и решават да си направят фирмичка със спестените пари. Да, обаче просто в един момент се оказва (има и изключения тук, за радост), че не можеш да се конкурираш с фирмичка, съставена от същото толкова ентусиазирани хора, зад които обаче стои богат чичко :)
3. Липсата на достатъчно технически умения в почти всички разработчици в България. Значи много хора си мислят, че БГ програмистите са многоу печени и никой не може да им се опре.
Как виждам аз нещата - повечето хора, които се занимават с програмиране, се научават как да пишат софтуер когато получат някаква задача за изпълнение. Нещата, които се правят тук, са неща, които не си струва да се правят на запад:
-остарели "технологии", които трябва да се поддържат от някои
-нови технологии, но само в сферата на уеб и на потребителските интерфейси - неща, които са съществени за добрия вид на приложение, но не толкова за неговата основна работа. Както можеш да наемеш 5ма български, така можеш и 5 индийски, като изпълнението няма да е кой знае колко по-различно :)
-имплементиране на чужд софтуер за българските условия. Има БГ компании, които по този начин "виждат" какво се търси на пазара у нас и в чужбина и се опитват да "имитират" софтуера, който имплементират и да създават свои продукти и/или да го допълват по някакъв начин. Това хем ми звучи добре, защото нали нашите хора получават ноу-хау и се развиват, хем се сещам за един случай от историята, когато през 50те руснаците продават оръжие на китайците и "жълтите хитрушковци" решават да ги нападнат с него и се оказва, че руснаците са им продали остарелите боклуци и им ебавхх мамата с новите си оръжия.
Накратко, в България са малко хората, които се занимават от чист интерес и вродено любопитство с алгоритми и като цяло с програмиране и които могат да измислят нещо ново, с което да имат предимство пред всички останали. Изглежда, сме обречени да "доизносваме старите и ненужни" дрешки на по-големите "батковци".
4. Технологията почва да се "окрупнява" и да се "стандартизира". Какво значи това? Еми както всеки нов бизнес, в началото писането на софтуер е било труден занаят, достъпен за хора с изключителни технически умения. Но нещата са били в началото си, не са били стандартизирани и всеки способен инженер било от САЩ, Германия или СССР е могъл да прави софтуер.
Сега много от трудностите са "спестени" на програмистите, всяки надъхан студент може лесно да усвои тънкостите на новите езици и да пише супер приложения за сравнително малко време. Обаче, с помощта на готовите библиотеки и готовите среди за разработване. Главните технологии са скрити "зад сцената" и реално програмистът пише само за това, за което има достъп. Ако в един момент собственикът на туловете и библиотеките каже: ами аз искам повече пари за тях, няма да ви ги давам безплатно както преди, какво става?
4.1. Разбира се, има и безплатен софтуер, даже и такъв с отворен код. ОК, може ли някой да ми каже дали има успешна голяма система в Източна европа, за която са платени пари за имплементацията и която е направена с безплатен софтуер? Мисля, че в Германия някаква държавна администрация беше минала на линукс, но за Източна европа някой знае ли нещо?
Така, ся може ли някой да ми каже с кое е съгласен и с кое не (Примерно "не съм съгласен с 1 и 2, обаче с 3 съм съгласен и т.н)? И ако има идеи и желание да ги сподели, е добре дошъл :)
П.П. А сега да отговаря на някои коментари:
викюви - Значи смяташ, че в България не могат да се намерят 50 сносни програмиста? Не, не съм съгласен.
Смяташ ли, че когато младото ИТ стане на 40+, ще иска да отделя пари за собствен бизнес вместо да си оправя живота и да гледа децата си? Колко от хората ще са събрали достатъчно, за да рискуват с пари и да правят фирми?
Майлънн Ок, това което смяташ, припокрива ли се с това, което казвам в .3? Само това ли е причината или има и други?
Лaнc Линk - тaйният areнт Казваш ми неща, които даже и да са верни, не са това, за което питам. Аз не питам как е в момента с Ексел или Гугъл, питам кои са причините да няма успешна в международен мащаб БГ ИТ фирма. И после ще питам как може да се промени това :)
подчертавка Идън подчертавка Почти същото ще ти кажа на теб, като това което казах на Ланси: Казваш ми как са нещата в БГи колко е кофти и как ти се ходи в чужбина. Даже и да е вярно, аз не питам за това. Питам защо няма големи БГ ИТ фирми. А в началото питах коя ще е най-голямата БГ ИТ фирма след 10 години. Искам да кажеш: няма успешни фирми защото първо, второ, трето и т.н.
Imposible is nothing - Да, да...
|