Понятието програмист наистина е доста разностранно, много хора не го разбират, и си мислят че това е човек който се разбира с компютрите (което по-върви на компютърен специалист), от друга страна други пък - които чаткат компютрите се мислят и за програмисти, защото успяват да понапишат някой и друг ред код.. За мен обаче понятието "програмист" е да знаеш много за компютрите, за софтуера, за това как работят нещата, да можеш сам да ги правиш да работят както искаш, естествено да знаеш доста компютърни езици наред с другите неща, да имаш богат опит след себе си, както и не на последно място да си в състояние да решиш алгоритмични задачи от значителна трудност - най-често това са математически алгоритми, но разбира се има и много други видове.
Затова моето мнение е, че за да станеш "програмист" най-добре би било да започнеш от много ранна възраст. Разбира се това не е задължително, но е препоръчително при положение, че с годините се увеличават задълженията, нуждата от изкарване на пари, и значително намаляване на свободното време.
Ранната възраст също е разтегливо понятие като се има предвид развитието на техниката. Примерно 90-та година бяха на мода Правец 82, 8С и т.н.. Интернета беше табу, а наличната литература беше крайно ограничена откъм наличност. Вярно затова пък беше наистина ползотворна и изпълнена с всякакви важни неща, за разлика от сегашните учебници - които в общи линии не могат да те научат на нищо защото най-често или са писани от някой който наскоро се е научил на даденото нещо, или защото важен е обема, а не съдържанието. Разбира се и сега се намират много ценни книги, просто са малцинство сред останалите. Може би в днешно време, при наличието на интернет и всичко останало ранна възраст е преди 10 години, но разбира се за всеки е индивидуално (както всеки знае 2-3 клас деца цъкат доста добре на разни игри като CS, и т.н., т.е. не са на Вие с компютрите).
В началото на развитието си в тази насока се преминава през много етапи, като опознаване на компютърните игри, софтуер, програми, и в последствие запознаване с определен език за програмиране. Писане на различни прости програмки (все по рядко за собствена употреба - поради причината, че всичко вече е направено и може да се изтегли наготово) - главно с цел да се опита да се изимитира определена функционалност от друга програма, запознаване с определени стандарти, и спецификации и т.н.
Според мен за всичко това е необходимост притежанието на собствен компютър. По повод на това дали мама и тати ще намерят пари да го закупят - винаги има двустранни мнения, но все пак едно дете на 10 години едва ли знае дали иска да стане програмист, та в общи линии родителите предопределят неговото развитие, и при желание биха го запознали с компютрите от ранно детство. Проблема с желанието ще остане, защото при сегашното наличие на разнообразни игри и програми, рядко биха пробудили интерес да се направи нещо собствено, или още по малко пък ново (непознато). Затова едва при наличен интерес, може да се мисли че с доста труд - четене и писане - целта е постижима.
За да се обучи човек като програмист, този труд трябва да е постоянен и доста продължителен във времето. Задължително е стремежа към "пренаписване" на все повече разнообразни програми - което би го запознало с все повече видове проблеми, протоколи, спецификации и т.н.
А при днешната достъпност на информацията, следенето на последните новости на развитие в процеса на разработка на приложения и т.н., е задължително. Разбира се първо се преминава през основите, и постепенно към по новите езици и среди за разработка.
Доколкото за обучението, обикновенно при самоподготовка рядко може да се намерят и достигнат нови познания в университета, затова пък връзките и възможността да общуваш с други млади хора с подобни интереси е повече от обещаваща.
От всичко това, според мен следва, че при налично време, желание и възможности, всеки може да постигне това с достатъчно труд и търпение. Наличността на "специфичен вид" мислене не е задължителна - тя е както всичко останало - и се учи.
А доколкото то доходността по време на ученето, човек винаги може след преминаване на началният етап от обучение да търси и награди в парична форма за направените приложения и т.н. За това не е задължително човека да е студент и да пише на колегите си курсовите проекти, но може и да прави такива онлайн, или пък в сайтове за проекти (има доста такива) в които има хора които търсят програмисти да им напишат нещо, и съответно програмисти които търсят подходящи проекти, като заплащането обикновенно е по банков път. Разбира се идва момента в който човека може да се реализира. Но за да се реализира подходящо трябва да се развива и в работата си.
Затова "програмист" може да се става и цял живот - понеже софтуера е нещо което се развива постоянно.
Успех на всички :)
|