Основното предимство на Java е, че е платформа, контролираща изпълнението на програмата. Не се занимаваш директно с управлението на паметта и освен това всяка команда се проверява за коректност (примерно индексиране на масив).
Като по-съвременен език от C++, Java няма нужда от препроцесор, което освен че ти позволява да пишеш само на един език, ти пречи да сложиш неправилни декларации на интерфейсите на програмата си (някои съвременни компилатори на C++ позволяват същото за структурите, но не съм сигурен, че и константите важи. Говоря за #import на VC, примерно)
Като добавим и стандартните библиотеки, които ти дават почти всичко, от което можеш да имаш нужда, от мениджърска гледна точка изглежда, че с Java е много по-лесно да се напише работещ код, без класическите програмистки грешки като изтичане на памет, препълване на буфери, използване на различни декларации или параметри на интерфейси и т.н., които изяждат много време за дебъгване.
Като добавиш и наистина управляемия код, който ти позволява да контролираш динамично всяко действие на приложението, можеш сравнително лесно да направиш услуга, която е предвидима.
Основният проблем при Java е, че контролирания код е тежък - изисква много процесорна мощ и памет. Поради това, макар че теоретично не трябва да има голяма разлика в скорстта между приложение, писано на Java и такова, писано на C++, хората забелязват без особени усилия в повечето случаи тромавия Java код.
Има и още нещо, разбира се. За пореден път се подценяват качествата на екипа. Поради безспорните предимства на езика мениджърите смятат, че могат да спестят средства с наемане на по-слаби (разбирай евтини) програмисти. Да, ама както е казано, против глупостта ... и самите богове ... напразно се борят
Така че Java е добър език за не-realtime проекти, в които участват подготвени хора. За Гуру, Радо и другите ентусиасти анти-Java-сти - погледнете .Net, момчета. Макар и по-съвременна технология, избягваща много от недомислиците в Java, по същина тя разчита на същите принципи.
Понякога седя и си мисля, а понякога само си седя ...
П.П. JSP не е Java, не и е скрипт-език. JSP е механизъм, който позволява произволен код на Java може да генерира съдържание за Web. Тоест, за разлика от PHP, класически web-скрипт език, JSP дава достъп до пълноценен алгоритмичен език.
Редактирано от Masklin на 14.12.04 15:56.
|