Виж сега, прилагаш грешни модели. Ако софтуерът беше една тава баница и аз изям 240 градуса, за теб ще останат само 120. Само че, ако ти дам да си копираш моя софтуер, аз пак си оставам с 360 градуса. Същото става и ако ти ми дадеш твоя софтуер. Разработването има определена цена, но цената на копирането е практически нулева. Няма нужда отново да орем, да сеем, да жънем, да мелим, да месим и да печем, за да можем да ядем още баница.
Има една интересна книга (май на Ханс Селие - нобелист за химия, ако не се лъжа). Книгата е за Алтруистичния егоизъм. С една дума - правиш добро на другите не заради тях, а заради себе си.
Вземи немското правителство. Решило е да ползва KDE, но там няма всички необходими неща. И то плаща на разработчици на свободен софтуер да добавят нужното. Ако беше късогледо и тесногръдо, щеше да си каже: "Ба, що да храня всички правителства? Дай да храня само американското и да си купувам все от Майкрософт."
Вземи OSDL, където отиде да работи Линус. Консорциум от IBM, HP, Intel, все големи имена. Глупави ли са те, та подпомагат свободния софтуер. Ами на всяка от тях той им генерира по 1-2 милиарда долара годишно, понеже с него продават хардуера си.
Вземи Apple. Глупави ли са, че вместо да започнат да пишат браузър от нулата, хващат Konqueror и от него правят Safari? Притесняват ли се от това, че по този начин и Konq става по-добър? Не, те печелят двойно - веднъж от спестеното време за разработки, и втори път от нарасналия им имидж. А, и трето - вече не са зависими от милостта на Microsoft. Ако не си разбрал, дръпнаха шалтера на IE за Mac. Ако не си бяха направили добре сметката, сега нямаше да имат нов браузър. Същото правят и за gcc. Благодарение на това доживяхме да видим precompiled headers.
Тия басни, дето само безработни ентусиасти и студенти пишат свободен софтуер, Guru може и да си ги вярва. Ама който е чел едно-друго, е по-наясно.
|