Ама никой не желае "българизация", там е работата. Четенето на св. Евангелие на български език е полезно не само за българите, а и за руснаците, за които църковнославянският е труден за разбиране. Или и в православната Църква е допустимо да слушаш св. Евангелие без да разбираш, както мюсюлманите четат Корана на арабски? В Руската църква има(ше) огромен брой черкуващи се деца - и русначета, и българчета. Какво пък разбират те от този език? Все пак никой не е пожелал богослуженията да се извършват на български, а просто най-важният текст по време на св. Литургия да се чете И на разбираем за всички език, както И на църковнославянски, както беше в последните години.
Може би случайно, а може би не, децата в неделното училище също в голямата си част са българчета. Някои биват водени специално за него от родителите си, които се черкуват на други места. Беше създадена прекрасна общност от деца, които заедно растат и обикват Бога и ближния, и в тази общност заедно се учат на толерантност към различната култура. Не виждам на кого и защо може да му се стори лошо това!
В дългите години, в които посещавам Руската църква, съм била свидетел на четирима настоятеля и мога да твърдя без никакво съмнение, че това е безпрецедентно поведение спрямо работещите в храма, служещите в олтара и прихожаните. Знаем какво е послушание и знаем как да следваме пастиря си. Просто той не желае да ни води, а иска да ни върже на въже и да ни тегли. Е, не, благодаря.
|