|
|
| Тема |
Капището [re: jaime14] |
|
| Автор |
Глишeв (Медиевист) |
|
| Публикувано | 17.03.11 19:31 |
|
|
|
Ами не е така. Всяка религия си има характеристики. Примерно аз, да речем, не вярвам, че Мохамед е пророк. Ако утре се нарека мюсюлманин, а продължавам да не вярвам, всеки истински мюсюлманин ще е в правото си да ми шибне един шамар. Защото ще обиждам самата същина на вярата им. Ще я представям за нещо, което не е.
Всяка една религия може да бъде дефинирана. Това, което се отклонява от тази дефиниция, не принадлежи към съответната религия. Просто е.
Ванга не беше християнка и привържениците й не са християни. Това може лесно да се установи като се почете малко сериозна религиозна литература. Нещата не опират само до самоопределение, а и до обективни културни факти.
Лично аз например не изпитвам и грам уважение към самоопределението на братовчедите си от Македония. То просто е погрешно. Също така, ако някой тукашен българин се обяви за ескимос или някой Иванов се провъзгласи за Глишев, няма да бъда по никакъв начин толерантен към ексцентричните му хрумвания.
Обективно съществуват нелепи, погрешни и обидни за истинските принадлежащи към дадена група самоопределения.
Нито един почитател на Ванга не е православен. Защото неговата почитана покойница се отнасяше непочтително към православието и това е засвидетелствано. Ако искат, хората й могат да си основат някаква собствена религиозна общност. Само да не ми се правят на православни, защото не са.
Капището в Рупите да се разруши
| |
| |
|
|
|