|
Здравейте и вие!
На първо място - Бог да прости майка ви, както и този свещеник, който ви е разочаровал в подобен тъжен момент.
На фона на безобразията, които се случват с участие на български свещеници вашият случай е дребна аномалия, която повечето хора ще подминат без да и обръщат внимание - повечето от нас са имали и по-големи проблеми с представители на клира. Все пак нека опитам да си обясня и на себе си някои щрихи от случката.
Защо изобщо искахте да се отслужи литургия? От слабата ви запознатост с процедурата някак не личи да се черкувате редовно, нито личи от липсата на приримерие със слабостите на свещеника, така типична за нашите църковници. Някои от тях, например, обичат да четат по-бързо молитвите - просто са такива хора. Други ги четат по-бързо, защото не веднъж им се е налагало да го правят пред незапознати с църквата хора, които с отегчение чакат цялата работа да свърши по-бързо. Макар, че е хубаво свещениците да проповядват именно на невярващи, повечето от тях са със свален гард и не смятат, че на хората им е приятно като им кажеш да се молят и прочие. Та може би за това свещеника е постъпил така.
Възможно е същия свещеник, ако служи литургия на гроба на някой черкуващ се при него, заобиколен от хора, които знаят реда и смисъла на литургията, ще се държи съвсем различно.
Според мен това къде е горяла свеща, дали попа е взел кърпата, пък даже и името на майка ви не е толкова важно, ако Бог съществува, ако е човеколюбец и ако знае всичко - в това число какво става в сърцето ви. Така че литургията на този свещеник не е оскверняване на душата на майка ви, по-скоро би била проблем за душите на участвалите в нея.
Твърдите, че ви е болно дето не може да се разчита на свещениците в такива тежки моменти, а на мен ми стана по-болно, че родителите не могат да разчитат на децата си, което е далеч по-страшно. Обаче обстоятелствата ни възпрепятстват понякога - и пак добре е да са виновни обстоятелствата , ане нашето безразличие.
Твърдите още, че свещениците са се превърнали в търговци и всеки тук ще се съгласи с вас, но като се замисли човек - те също са хора и живеят в България, където малко или много градим потребителска култура и ето, дори вие платихте стандартната такса и мислите, че имахте пълно основание да получите това, за което платихте.
Обаче, питам се, какво може да плати една такса?Редактирано от Йexдй на 24.01.11 08:55.
|