| 
         
        
  
        
				Каденето е знак за това, че Дух Светий, изобразяван от благоуханието на тамяна, всякога присъствува в Църквата, а особено при съвместната молитва в храма. Каденето е знак, че Ангелите възнасят молитвите на молещите се - нашето земно богослужение е не само по примера на Небесното, но и е съ_вместно с Небето (понеже земната и небесната Църква е съ_единена под Един Глава Христос - виж Ефес., 1:10):
 
 
 "Книта Откровение свидетелства: 
 
 ". . . И когато взе книгата, четирите животни и двайсет и четирите старци паднаха пред Агнеца, държейки всеки от тях гусли и златни чаши, пълни с тамян, които са молитвите на светиите. . .Тогава дойде друг Ангел със златна кадилница и застана пред жертвеника; и му се даде много тамян, та с молитвите на в с и ч к и светии да го тури на златния жертвеник, що беше пред престола. Димът от тамяна с молитвите на светиите се издигна от ръката на Ангела пред Бога." 
 
 Пророчеството на Малахия (по пригледно на адрес: ):
 
 
 ". . . Защото [ще дойде време когато] от слънчев изток до запад ще стане велико името Ми между народите, и на всяко място ще принасят т а м я н на името Ми [възнасящ молитвите на вярващите към Мене] и чиста [хвалебна] ж е р т в а*; велико ще стане името Ми между народите** [и без съмнение ще бъде прославяно], казва Господ Саваот. А вие [израилтяните] [ще] го хулите с това, дето казвате: трапезата Господня*** [Тялото и Кръвта Господни] не заслужава уважение, и доходът от нея [спасението и вечният живот] е нищожна храна . . ." 
 [1:11-12] 
 
 
 Ето и апостол Павел, който говори за изпълнението на това пророчество (неслучайно са звездичките), което ще се изпълнява в Църквата до Христовия Съд: 
 
 
 Из Посланието на св. Апостол Павел до Евреи 
 
 Братя, 
 
 "Имаме [нов] ж е р т в е н и к, от който нямат право да ядат ония, които служат на скинията [старозаветната]. Понеже телата на животните, чиято кръв за очистяне греховете първосвещеникът [старозаветният] внася в светилището, се изгарят отвън стана, затова и Иисус [новозаветният Първосвещеник], за да освети човеците с кръвта Си ***[в Тайнството Света Евхариситя, което се прави за Негов спомен - Трапезата Господня], пострада вън от градските порти. . . Прочее, нека чрез Него непрестанно принасяме Богу хвалебна жертва* , сиреч, плода на устните, които прославят името Му.**" [Евр., 13:10-15] 
 
 
 ". . . Прочее, нека чрез Него непрестанно принасяме Богу хвалебна жертва, сиреч, плода на устните, които прославят името Му." 
 
 По време на Светата Божествена Литургия - център на която е Светата Евхаристия (т.е. Господнята трапеза, срвн. 1Кор.,10:21), - християните още от апостолско време правят точно това. Амин.
 
 
 В Църквата Христова се изпълнява това пророчество на Малахия - въпросът ми е, защо при нашите врагове не се изпълнява това пророчеството, и не се ли замислят, че допускайки озлобление в сърцата си към тамяна - а с това, и към молещи се Богу човеци - се противят на Святия Дух - Който е говорил чрез пророците, в това число и чрез Малахия -  опитвайки се да се борят с Божествената Премъдрост ? 
 
 Ето, това е въпроса.
 
 
 Редактирано от Eжko_ на 17.01.11 11:12. 
        
        
  
          |