"изкормените родилки"
Само без нерви
Ето още едно възможно обяснение за тази така смущаваща метафора.
На какво могат да бъдат символ майките, Рафаела?
Преди седмица, може би, в едно врачанско селце се роди момиченце. Седмаче, за това се е родило на село. От петдесет години в това селце не се беше раждал човек. Бабите бяха особено радостни, най-вече от факта, че се е родило момиченце. Селото щяло да го бъде, щом се е родило момиче.
Значи, на какво може да бъде символ майката, още повече бременната жена? На бъдещето на нацията. В случая, бъдещето на Вавилон е в утробите на майките.
Добре, да видим обаче какво пророкува Исая. Той не говори за някаква бъдеща битка, която вавилонци ще загубят и ще попаднат в плен (каквито са били именно в дните на Исая - под асирийска власт). Исая, чрез тази метафора, говори за внезапното изчезване на Вавилон.
Това е просто метафора и не бива да смяташ, че Бог по някакъв начин поощрява мидяни, да слязат във Вавилон и да изкормят де що видят бременна жена.
Но тази исаева проповед е насочена към юдейските слушатели на Исая (и читатели), не към вавилонци. Целта е юдеите да се отрезвят, да спрат да разчитат на чужди народи (защото, ако сега вавилонци им помогнат, то в бъдеще ще ги поробят), но да разчитат и да се уповават само на Яхве.
|