"""По силата на Устава на Б.П.Ц., собственици на недвижимото имущество са църковните настоятелства. Тяхно право е да решават юрисдикционната си принадлежност. Така е било всякога в Църквата Христова и точно така е във всички останали държави в света, освен в Булгаристан, където собственици са владиците."""
Освен "правото" на членовете на църковните настоятелства да се хвърлят от моста, ако щат, другото НЕ отговаря на истината.
Из Устав на БПЦ :
Чл. 9. В ъ р х о в н а т а съдебна и управителна власт на Българската православна църква се упражнява от Св. Синод.
(то есть, в управителната власт, освен архиерейството, се включва и управление на стопанските и финансовите въпроси. Чл. 10-ти доизяснява по-точно кой има правото да се разпорежда по тези 2 направления - бел. е моя, Ежко_):
Чл. 10. Общите стопански и финансови дела на Българската православна църква се ръководят от Върховен църковен съвет при Св. Синод .
(Съвсем ясно е, че под "стопански дела" се включва и управлението на движимите и недвижими имоти, собственост на БПЦ в лицето на "Българска патриаршия", която може би малцина знаят, че е юридическо лице - бел. е моя, Ежко_).
Г л а в а V
Върховен църковен съвет
Чл. 40. Върховният църковен съвет при Св. Синод (чл. 10) има всякога за председател Патриарха или негов заместник, член на намаления състав на Св. Синод, двама духовни и двама миряни, постоянни членове, и по двама допълнителни.
Чл. 41. Кандидат за член на Върховния църковен съвет при Св. Синод, бил той клирик или мирянин, трябва да има: а) качествата на избираем за член на Църковно-народния събор (чл. 31) и б) най-малко средно образование.
Чл. 42. Членове на Върховния църковен съвет при Св. Синод се избират за четири години от Църковно-народния събор, с тайно гласоподаване съгласно правилник, изработен от Св. Синод и одобрен от Дирекцията на изповеданията.
Г л а в а VIII
Ведомство и заседания на Върховния църковен съвет
Чл. 136. Върховният църковен съвет при Св. Синод у п р а в л я в а всички общоцърковни и синодни имоти, капитали и фондове и И М А н а д_з о р над ВСИЧКИТЕ общоцърковни стопанства.
БДИ за доброто з а п а з в а н е, осигуряване и стопанисване на всички църковни имоти.
Гласува и преглежда бюджетите на църквата и ги представя за утвърждаване от Св. Синод в пълен състав.
Той се отчита пред Църковно-народния събор и отговаря за делата си пред него.
Чл. 160. Църквата е юридическо лице и може да придобива движими и недвижими имущества и да разпорежда с тях.
Към имуществата на църквата принадлежат:
а) храмът (зданието) с всичките му принадлежности, както и числящите се към него други храмове и параклиси;
б) движими и недвижими имущества, пожертвувания за благоустройството и нуждите на храма и енорията;
в) суми, постъпили в храма от различни източници, като: свещи, дискоси, приходи от движими и недвижими имоти и др.;
г) движими и недвижими имоти, завещания в полза или собственост на храма, макар и със специално предназначение за благотворителни и просветни цели, за издръжка на клира и т. н.;
д) суми от църковно-енорийски дажби, такси и други.
Чл. 165. Църковното настоятелство има следните права и задължения:
1. управлява имотите, капиталите и стопанствата на храма.
П о с т а н о в л е н и я т а му за купуване, продаване, заменяне, даване под наем на църковни имоти, както и за построяване или поправяне църковни сгради и изписване на храма, подлежат на утвърждение от епархийския съвет;
Очевидно, църковните настоятелства тук са подвластни на епархийския съвет.
Чл. 148. Решенията на епархийския съвет се вземат по вишегласие. Те се утвърждават от епархийския архиерей. В случай на разногласие въпросът се отнася за разрешение в Св. Синод.
Редактирано от Eжko_ на 30.10.08 14:13.
|