Не бягам от отговор, просто казах, че готовите отговори не ни ползват. Има разлика, нали? А защо ми задаваш два пъти въпрос, сигурно защото искаш отговор, а той многократно ти е даден не само от мен в темата. Дали е елементарен - виж това е явно спорно, ако беше толкова елементарен, сигурно нямаше да го задаваш повторно.
В отговор на:
В България през периода, през който са строени православни храмове, слънцето никога не е изгрявало от посоката северсевероизток.
Аз не съм астроном, но чесно, не се сещам за храм с ориентация на апсидата север - североизток, тоест това трябва да разбираме като повече север отколкото изток, така ли? Отклонението от точния изток дава на археологията идея през кой сезон е започнато строежа, а не датировка. Датировката идва от други неща, но явно не си ме разбрал. А периодите през които са строени храмове са много, като почнеш от 4в и стигнеш до строителството днес и това има много голямо значение. Първите базилики са приспособени римски езически храмове, а ориентацията им в периода 1-3 век е била изток. Сигурно си чувал за *Непобедимото слънце* и т.н. В християнството изтокът е свързан със Христос, със спасението идващо от изток, за което другите пишещи тук ти дадоха достатъчно цитати и разяснения. Когато майстор Пешо от Могилица рано на пролет започва да гради храм без да има затова разрешение от Портата не му е нито до астрономи нито до изчисления, а гледа къде изгрява слънцето и полага с благословение камъка. разбираш ли? Затова по един начин е бил градежът на св.София в Константинопол, по друг крепостната църква в някой римски лагер, по трети селската черква. Посоката винаги е била изток, а ориентацията при липса на друга методика слънцето.
Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.
|