Има възможност да се намали значително цената на тока за българите, посредством следните пет мерки. За съжаление правителството не иска и да си помисли за коя да е от тези мерки, което означава, че то работи за повишаване на цената на тока, а не обратното.
Пет мерки за намаляване на цената на тока:
1. Одържавяване на ЕРП
2. Извеждане от миска на цената на тока на американските ТЕЦ Марица Изток 1 и 3
3. Извеждане от миска на цената на тока на ВЕИ
4. Извеждане от миска на цената на тока на Високоефективното комбинирано производство на топлина и ток
5. Построяване на АЕЦ Белене
Защо ще се намали цената на тока от тези мерки?
1. Одържавяване на ЕРП
Договора с ЕРП гарантира фискирана печалба на ЕРП от 16%. Ако те са държавни тази печалба отпада.
Освен това, след като печалбата им е гарантирана, ЕРП нямат интерес да намаляват разходите. Затова те си начисляват заплати от по 100 000 лева месечно, купуват безконтролно джипове, лаптопи и т.н, сключват фиктивни договори с фирмите-майки за консултантски услуги и т.н. и всичко това влиза в графа разходи и се плаща от бедния народ. Ако ЕРП са държавни тези изкуствено завишени разходи ще отпаднат.
2. Извеждане от микса на цената на тока на американските ТЕЦ Марица Изток 1 и 3
Ако НЕК купува тока от ТЕЦ МИ1 на цена 136 лв/МВч, а от ТЕЦ МИ3 на цена 110 лв/МВч, а го продава на ЕРП на цена 79 лв/МВч, то загубите за НЕК са близо половин милиард лева годишно. Сега този половин милиард се плаща от гражданите през сметките за ток. Би трябвало обаче този половин милиард да се плаща с целева субсидия от държавата, защото тя е сключила договорите, а не обикновените граждани, на които се прехвърля сметката. Държавата от своя страна да си търси субсидии от американската страна, няма само българските граждани да субсидират американската икономика, което става на практика с тези ТЕЦове. Може да бъде оформено като заплащане за ползването на военните бази или нещо подобно. Дори държавата да плати този половин милиард от данъците (т.е. пак от гражданите) пак е по-добре, защото ще трябва да наложи нов данък, и така ще се осветли скрития данък, който гражданите плащат през сметките си за ток. Освен това този данък ще се поеме най-вече от богатите, което ще е добре за обикновените граждани.
3. Извеждане от микса на цената на тока на ВЕИ
По груби изчисления, този скрит данък е два-три пъти по-голям и от ТЕЦ МИ1 и 3. Държавата е подписала договорите за ВЕИ, а не гражданите. Нека тя да си плаща за масрафа. След като това е изисване от ЕС, нека този грабеж да бъде платен от европейските фондове.
Освен това таблиците за преференциални цени на ВЕИ на страницата на ДКЕВР трябва моментално да бъдат премахнати. След като обявиха, че предсрочно сме достигнали целта от 20% ВЕИ, защо още се дават преференции? Срокът за постигане на тази цел беше 2020 г. В Англия има забрана за ВЕИ до 2016 година, така ще чакат да поевтинеят ВЕИ и тогава ще строят за да си запълнят квотата.
4. Извеждане от миска на цената на тока на Високоефективното комбинирано производство на топлина и ток
След като е високоефективно това производство, защо трябва да се субсидира от гражданите? Ако не е ефективно – да се спират. Или да се изведе от миска, като точки 2 и 3.
5. Построяване на АЕЦ Белене
АЕЦ Козлодуй произвежда ток на три пъти по-ниска цена от ТЕЦ, и няколко пъти по-ниска от ВЕИ. АЕЦ Белене ще бъде равностойна на АЕЦ Козлодуй и цената на тока му ще бъде три пъти по-ниска от тази на ТЕЦ. Така той ще осигурява евтин ток за микса в бъдеще. Когато излезе от експлоатация АЕЦ Козлодуй, ако все още няма АЕЦ Белене - цената на тока рязко ще скочи.
Н. Христов
|