ДЪРЖАВАТА НИКОГА НЕ ФАЛИРА!
Фалират търговските дружества. Масовият потребител остава без пари, не че са имали такива в България
Кризата ще се усети навсякъде по световните пазари, къде повече, къде по-малко. Това си е нормален икономически цикъл....
Едо чуждо изказване, което припокрива моето мнение копнах от друг форум за да си спестя писане:
"Икономиксът е сбор от теориии...агломерат от зле координирани и частично съвпадащи си сфери на изследвания,които са обединени в онзи смисъл, който "има място в медицината",както казва Шумпетер ....и стига...слуховете да не надделеят над здравия разум...системата ще оцелеее".
В България това донякъде ще дойде като отрезвяващ бидон с вода. И ще пръсне имотния балон ,който се създаде по пример на ЗАПАДА.
Цялата финансова система е взаимосвързана - настъпилият последните години у нас "бум" на недвижимите имоти се дължеше на две основани причини - желанието на "сивия" сектор да легализира парите си (т.нар. "пране на пари" ) - чрез инвестиции в хотели, бизнес сгради и т.н. по морето, Банско и т.н.; и желанието на обикновения българин да си има покрив над главата, отделно от мама и тати, мечта, останала още от патриархални времена, като мечтата на хората можеше да се осъществи благодарение на банките, с ипотечен кредит (то и техните рекламни клипове са с такава насоченост - "искате ли да не живеете вече на тясно - теглете ипотечен кредит"; "Данчо да се жени - да-да; Данчо и жилищен кредит - да-да" ). Стабилността на банковия сектор е свързана и със стабилност на имотния сектор и обратното. Банките освен от финансови инструменти печелят основно чрез кредити - потребителски, ипотечни и на корпоративни клиенти, като последните два вида са основните, защото са и по-големи по размер.
Такава е нагласата на българина - да си има свое жилище, българинът не е свикнал да живее цял живот под наем, едва последното десетилетие и отлиивът от малките градове към по-големите създадоха една особена и съвсем немалка група хора, живеещи трайно на квартира, така българинът според някакви там стандарти се оказа с изключително висок стандарт, тъй като цели 90% от хората имаха собствено жилище, докато за сравнение във Германия след падането на Берлинската стена бяха съотв. около 50% за ФРГ и около 20% за ГДР.
В резултат - сега в Банско и по морето има голям брой хотели, построени като един вид инвестиция, но които са практически непродаваеми. За Турция са ми разказвали, че също е имало един такъв период на масово пране на пари чрез строене на всякакви сгради и сега там има цели новопостроени градове без нито един обитател. В един момент започнали и дори да ги рушат, защото изискват поддръжка.
А обикновеният българин с ипотечните кредити в много от случаите е лекомислен - в момента, в който се вижда със заплата малко над 1000 лева и веднага - къщичка, ипотека. Да, но това означава цял живот да изплащаш този кредит, цял живот да си зависим от работодатели и т.н. Моите лични наблюдения са, че длъжниците не приемат насериозно закона и си мислят, че като просрочат 3-4 вноски и няма да им стане изискуем кредитът, че банката ще им се обади и ще ги помоли да си платят и ще се споразумеят "някакси"; че дори да се стигне до принудително изпълнение, ще хванат някой адвокат, който ще ги "спаси" от собственото им лекомислие; или просто ще се намери начин да се оправят някакси. Да, ама не - рано или късно идва "the payday". Има една врътка да забавиш нещата, като започнеш да се укриваш - а в това време лихвите и разноските си цъкат, ОЛП расте (инфлация), а цената на имотите при стагнация на пазара - не расте. И какво става - не само губиш имотчето, но и всички са на загуба - и кредитополучателят, и банката. Иди събирай 50 хиляди лв. остатък от кредита от човек без недвижими имоти.
важно за зимата-не карай пред снИгорина
|