Да подробностите са много важни.
Но като го показват събитията, не е необходимо да има компактно население на една територия за да се аргументира намесата на "миротворци". Достатъчно е в Родопите да има определент процент турски граждани, което не е проблем. България позволява двойното гражданство.
Съгласен за проевропейската насоченост на образованите турци, но както и навсякъде в региона те са в малцинство. Никога няма да спечелят избори, а и голяма част от тях вече са се преориентирали в подкрепа на "умерените" ислямисти. Нормално. Хората искат да живеят добре и гледат да са близо до власта.
Единственото реално нещо, което е спирачка на новите великотурци е армията, но и това е до време. Откровенно считам, че и армията вече в момента е на страната на Ердоган и компания. Останали са няколко висши генерали оплетени в корупция и кражби, които все още се пишат кемалисти. И разбира се медиите, които също в огромното си мнозинство са кемалистки. Но всичко това не стига когато се надигне щормът на народния ислямизъм. Виждал съм го вече в Иран.
За мен в дългосрочен план Турция е изгубена за Запада. Последните събития го потвърждават. Ако това се случи в дългосрочен план и България ще се озове на фронтовата линия с всички произтичащи от това последствия.
Ето и още малко информация за размисъл:
http://regnum.ru/news/1042973.html
Президент Турции: "Конфликт в Грузии показал, что США уже не могут определять глобальную политику"
Към това може да прибавиш и събитията в Пакистан.
Сега за военните, защото видях, че някой по-горе се беше изказал по въпроса. На мен тъстът ми беше бригаден генерал. От тези истинските. Записва се доброволец и като младо офицерче ВСВ минава от Сицилия, Монте Казино до Алпите и Париж. После докато е в транспорта към Ген.Макарти, войната в Корея свършва. След това отново Париж(той говореше перфектен френски и много добре италиански) в квартирата на НАТО. Брат му също военен. В момента двама от племенниците ми са под пагон - момчето беше в Ирак, а момичето работи в центъра за ранно оповестяване в Аляска. Големият ми син работи три години в Монс( за НАТО). Военните в САЩ са особенно племе. Това го знае всеки, които си е имал работа с тях и е поне малко наблюдателен. Те много трудно ще ти кажат точно какво мислят за някаква политическа ситуация, а още по-трудно е да повярмам, че е възможно за страничен човек да изтръгне от тях някакъв коментар по военната политика.
Говоря за офицерите. Измъкват се и чуваш само общи приказки или фрази, които отбиват разговора в друга посока.
В семейството е друго. На бира до барбекюто, докато жените кодкодякат около масата, или в късния слетобед на чашка уиски, по Коледа или на семейни празници, момчетата се отпускат и в семейството можеш да разбереш наистина какво мислят. Те не харесват войната срещу тероризма. Защо? Защото не им е ясна. Противникът не е ясно дефиниран. Не им харесва, че не могат да използват оръжията си както са били обучавани, тормози ги липсата на ясни победи и поражения, не им харесва да играят на полицай, но най-големият им ужас е , че утре някой президент ще каже, че всичко е било напразно и ще се върнат без нищо да са постигнали.
Те предпочитат старата Студена война, където Русия си е враг ясно и точно. Знаят как да и набият шутовете и не са длъжни да играят на армия на спасението. Ето това е: Американските военни предпочитат Студената война и враг Русия пред мъглявата война срещу тероризма. Но това може да се знае само ако имаш близки военни, познатите няма как да ти го кажат.
Редактирано от Pимл@нин на 19.08.08 16:22.
|