До колкото знам, всред моите предци има българи, през 1877 влезли в България с императорски (руски) униформи, след обучение в Одеската Артилерийска Школа. Та значи, покрай тези неща, баща ми казваше, че в Русия по него време (1877) е имало нещо като паника относно България.
Българското землище, в етническите си граници, после църковно, бива признато в няколко Цариградски конференций, със съгласието както на Русия, така и на Англия и Франция. След Априлското Възстание, отцепването на българското землище в някаква (все още неясна) административна форма е било възприемано като въпрос на време.
Руснаците ги хваща паниката, че ако българското землище постигне някаква административна автономия в границите на Турската Империя, то българите, които тогава са най-добре живеещите в Империята, ще загубят желанието си за пълна независимост - и ще намалят интереса си към Русия - и то не общо-културния интерес на сродни народи, а политическия интерес който би направил България проводник на руско политическо влияние. А ако българите постигнат пълна независимост чрез мирно отцепване от Турската Империя - съвсем ще загубят политически интерес към Русия.
И значи, водачите в Руската Империя заключават, че времето работи срещу тях - и следва решението за Освободителната Война. Чрез която пак да има евентуално-независима България, но с подсигурено руско влияние върху нея.
Ето как Руската Империя започва война с войска която е точно в процес на пре-въоръжаване, пре-екипиране (на флотата, примерно), и пре-формиране. И в дневниците на императорски офицери започват да се срещат отметки, които споменават окопаване под турска стрелба, след което турците приближават достатъчно че да влязат в обсега на руските пушки (превод: турците са стреляли на много по-далече), и подобни разкрития на много зле въоръжена войска.
Ако Руската Империя е била изчакала да завърши пре-въоръжаване, пре-екипиране, и пре-формиране на войската си, Освободителната Война е щяла да е много по-лесна, без Русия да се унижава до нуждата да моли румънци и после даже сърбари да влязат във войната - че да ги възнаграждава с български земи. Но! Възможно е до тогава Турската Империя да е била дала някаква автономия на българското землище - и руската войска да не е била посрещната точно като освободителна...
Ето защо в България дълго след Освобождението (че и днес, ако тълкувам правилно становището на Аглер и други) голяма група българи са на мнение, че Русия прави мечешка услуга на България с Освободителната Война. И че ако България бе изчакала още две-трийсет години да се отцепи мирно от Турската Империя, България е нямало да бъде мачкана и рязана в поредица войни, днес оставили българското землище на половината на признатото в цариградските договори.
А за героизма на руснаците, да влизат във война с допотопното си тогавашно оръжие - имало го е! Плюс помни, че класовата сегрегация в руската войска е била на почти-феодално ниво. Значи, моите предци с офицерски пагони са знаели за имперските размишления и паниката и прибързаната нужда от война (а колко още не са знаели - защото не са били във висшето офицерско ниво - можем да гадаем) - но обикновените войници са знаели само че се трепат за да освобождават братята си българия - и са били готови да мрат за това.
От друга страна, Руската Империя, по каквито и съображения, е намирала за нужно да подкрепя българите; как така Англия и Франция пък веднъж, ама веднъж не намират повод, ако ще и най-търгашеския, да подкрепят българите!
След Освобождението, Руската Империя добива горчив вкус от опита с България (много жертви, почти никаква стратегическа далавера), и като че от нежелание да си гледа провалите в България изцяло я заборавя и се сближава с българските врагове (специфично, Гърция, Сърбия, и Румъния). А пък ново-формираните СССР стават и първи приятели на Турция: първият износ на съветски танкове е за турския гарнизон в Одрин, срещу България (това е в 1920-и-нещо). Това много подрива руския "освободителен" облик.
Та колкото героизъм и добрина проявяват руските войници в Освободителната Война и колкото и кръв да са ляли, руските политици го осират до там, че днес Русия има доста нецелокупен облик в българското национално съзнание.
Редактирано от Cв.Ckpoмни на 12.08.08 22:42.
|