Ако може да ми обясните, щото не съм наясно с физиката на процеса. Ако при валутен борд, т.е. парична система със закон за запазване и има ръст на икономиката, то цените трябва да падат. Така е съгласно всяка енергитична релация. Пр. ако има един банан в наличност и един лев в циркулация, то на пазара банана може да струва единствено един лв. Ако се произведат 2 банана и има само един лв. то те могат да струват единствено по 50ст. Ако в Б-я банана струва 1 лв. и отворим системата, пр към ЕС, където банана струва 2 евро, то това значи просто че 2 евро = 1 лв. Щото реално в същност съществува банана. От тая гледна точка, твърдение че трябва да се изравняват цените чрез инфлация, направо ми се вижда менте. Значи ли това, че върви и друга паралелна монетарна система, или пък върви нещо друго?
принципно си в грешка...
1. ако на пазара има 1 банан и един лев в циркулация, то бананът може да струва всички стойности между 1 стотинка и 1 лев, а нищо не му пречи и да бъде 2 лв., защото не е задължително той да бъде купен.
2. ако се произведат 2, 3, 5 банана ... логиката е същатата, само дето вече можеш да имаш различни качества и различни доставчици, т.е. конкуренция, което води и до различна цена (при нормални условия).
3. Ако отворим системата към ЕС, където банана е 2 евро, а в БГ е един лев, това не означава 1 лв. = 2 евро, а означава, че някой ще се замисли от къде да си купи бананите (ако го устройват останалите разходи).
4. Твърдението, че трябва да се изравнят цените чрез инфлация не е менте, а е обърнато наопаки - т.е. изравняването на цените поражда инфлация за лева / и това е малко съмнително, защото фиксираният курс на лева определено не е реалния/.
В ЕС бабанът може да е 2 евро, ама там и заплатите на са по 200 евро а по примерно 1500, и наемите не са по 500 евро а по примерно 750, и токът и т.н.
Дай сега да видим ръста на икономката. Принципно, ако тази година имаш производство на 1 банан, а догодина на два банана, има голяма вероятност цената им да падне (ако обаче не си решил че другата година ще ядеш само ябълки например). Хубаво,
Ако го приложим това в нашата икономика / с домати, щото тука банани не растат/, тази година 100 000 т. домати, догодина 200 000 т. домати - цената пада, ама ако има износ в ЕС, където цената е по-висока, тя може и да се повиши. Обаче ако доматите са внесени от Турция ??
А ръстът на икономиката ни се основава май само на строежи на жилища, офиси и хотели, до тук добре, само дето (1) голяма част от тях се купуват с пари от чужбина, т.е. с повече пари от колкото може да се изкарат нормално в България, т.е. някой вече е склонен да даде 2 евро за банана, а ти стискаш само едно левче..... т.е. няма да успееш да си го купиш и вече имаш инфлация,
и второ, голяма част от суровините за строителството идват от Турция .....
ето ти хем износ на продукцията за по-платежоспособни, хем внос на необходимите суровини .... за това има инфлация
Горният пример е много грубо казано обяснение, така че приемам всяка критика предварително.
Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!
|