България може да има само ползи от приемането на Турция в ЕС
Красен Николов
23 Декември 2005
За България ще бъде от полза приемането на Турция в Европейския съюз. Около тази теза се обединиха участниците в дискусията на списание “Foreign policy” в четвъртък. Списанието е българският вариант на едноименното американско издание и се занимава с актуални проблеми на външната и вътрешната политика.
Според един от авторите в изданието Димо Бечев, в ЕС са силно разделени по отношение на пълноправното приемане на южната ни съседка. Той отбеляза, че България ще има голяма полза, ако Турция стане член на европейската общност.
“Три са основните критики в Европейския съюз по отношение на Турция. Едната е, че страната е твърде голяма и ако бъде приета, тя ще има твърде силен глас при вземане на решенията на съюза, другата е, че Турция е твърде бедна и ще трябват много пари за присъединяването й. Пари, които ЕС няма. Третата е, че Турция е прекалено различна”, каза Бечев.
“В България се гледа на Турция като на някаква заплаха заради големия военен дисбаланс между двете страни, който съществува. Какво по-добре при това положение, ако двете страни станат партньори и в ЕС ”, заяви още той.
По думите му и трите тези не са особено основателни. Той заяви, че тезата за бедността на Турция олеква предвид факта, че някои райони на страната бележат много висок икономически ръст, който превишава ръста на разстеж на ЕС.
“В Турция вече се оформя една силна средна класа вследствие на управлението на Ердоган. Тезата за културното различие също не е основателна, защото самия ЕС е основан преди всичко на принципите на рационалното съжителство. Не бива да се забравя, че Европа няма определен културен облик, а все още е разнородна смес от културни идентичности”, каза Бечев.
Главният редактор на «Foreign policy” Иван Кръстев заяви, че в България гледната точка към Турция много наподобява тази в отдалечените Западноевропейски държави. По думите му, ако Турция бъде приета в ЕС, тя може да се превърне в алтернативен икономически и културен център на съюза наред с Брюксел.
Антропологът доц. Васил Гарнизов заяви, че пред Турция няма алтернатива да влезе или не в ЕС. Според него в момента икономиката на страната е твърде обърната към Европейският съюз.
“Турция не може да си позволи обръщане към пазара на Централна Азия, защото като цени не може да се конкурира с евтините стоки, идващи от Индия и Китай”, каза Гарнизов.
Анализаторите се обединиха около тезата, че оставането на Турция извън ЕС в контекста на българското присъединяване след 1-2 години може да затрудни изключително много стокообмена между двете държави. В момента годишният търговски оборот между двете държави е за 2 милиарда долара.
“България е хинтерланд (свързана търговски и икономически област – б.р.) на Турция. Ние и на главата си да застанем, не можем да променим нещата”, заяви икономистът Георги Ганев.
По думите големите турските инвестиции в България са основани на факта, че България ще влезе в най-скоро време в ЕС, а за Турция това ще стане факт след 15 години.
Димо Бечев заяви, че България няма основание да се опасява от твърде голям миграционен поток от южната ни съседка, защото турските гастарбайтери в много по-голяма степен биха предпочели западноевропейските страни.
|